1- سلام خالص شدن براي خدا فقط به معني ترك گناه هست؟ منظور از خالص شدن فقط گناه نكردن هس؟ اگه كمي نگراني و نااميدي سراغ انسان بياد اما ترك گناه داشته باشه باز هم انسان اخلاص داره؟


2- وقتي قرآن از جزئيات سراي آخرت نگفته از چه منبعي مي گويند كه هر روز آن هزار سال است؟

3- از قديم الايام بين مردم مشهور است و علامه(ره ) در جلد ۹۶ بحار جلد صوم روايتي نقل كرده است مبني بر اين كه رسول گرامي (صع) روزي از ايام ماه مبارك رمضان هنگام منبر رفتن درهر پله اي از پله هاي منبر آمين گفتند ،،،، بالاخره بعدا از حضرتش سوال كردند كه اين...

4- تفسير نفس مطمئنه در سوره فجر چيست؟ چه بندگاني به اين نفس مي رسند.

5- صندق صدقات منزل كه بنيت دفع بلا هر روز مبلغي درآن مي اندازيم جهت دفع بلاي آن روز ,چگونه ميشود؟؟؟؟

6- چراخودارضايي حرام است؟من يك دخترمذهبيم ك ذهنم خيلي درگيرسكس ميشه طوري ك تمام زندگيم وكاروتحصيلم مختل ميشه اماهمينك يك لحظه ب خودم دست ميزنم راحت ميشم وتقريبايك هفته كامل ذهنم آزاده.خوب چراحرامه؟

7- شاه چگونه از ايران رفت؟باسلام

8- مي تونيد توضيح بديد كه آدم خودش ميتونه استخاره كنه؟

9- آيا حديثي داريم كه حضرت علي عليه السلام فرمودند: حق گرفتني است نه دادني؟ اگر توضيح دهيد، ممنونم.

10- در سوره الرحمن مي خوانيم كه هر كدوم از بهشتيان در بهشت هاشون چندين حوريه دارند. اين مال مردان بهشتيه، به زنان بهشتي به جاي حوريه چي ميدن؟ يكي ميدن يا چندتا؟

11- آيا بدون وضو قرآن خواندن اشكال دارد؟


12- امي بودن پيامبر چيست؟آيا پيامبر شرايط خواندن و نوشتن را داشت يا نه؟

13- افرادي رو ميشناسم كه با انسانيت و عدم تبعيت از دين روحشان به بزرگواري و شرافت رسيده و بسيار با محبت و مهربان هستند و روح بسياااار بزرگي دارند...با انسانيت ديگر جنسيت مطرح نيست و انسان به هر زن و مردي محبت خواهد كرد...مثلا اگر زن باشد جواب فروشنده ي مرد...

14- بسم الله الرحمن الرحيم با سلام و احترام بنده پژوهشگر كم تجربه تفسير قرآن كريم در يك پژوهشگاه مي باشم. موضوع پژوهش بنده، بررسي تاريخ زندگي انبياء در قرآن كريم است. حضرت آدم عليه السلام را گروه پژوهشي قبل ما كار كرده اند. بنده و هم گروهي هايم بايد هركدام...

15- نفس مطمئنه چيست؟

16- فرق دين، مذهب و شريعت چيست؟

17- سلام. وقتي ميگن; اگه نماز آدم قبول بشه; بقيه اعمال آدم هم قبول ميشه و اگه نماز آدم رد بشه; بقيه اعمال آدم هم رد ميشه; يعني اگه كسي نماز نخونه; اما قرآن و زيارت نامه و دعا بخونه و صلوات بفرسته و كار هاي خير ديگه هم انجام بده; اين اعمال خوبش حساب نميشن؟...

18- باسلام كدام گناهان است كه بخشيده نميشود

19- لطفا بفرماييد سند ذكرهاي ايام هفته كه مرسوم شده و براي هر روز هفته 100 بار تكرار يك ذكر را اعلام نموده اند، كجاست؟

20- چيكار كنم انقدر پول برام ارزش نداشته باشه و خسيس نباشم؟

21- به نام خدااگر نا آرامي ها و آشوب گري اخير را بد مي دانيد،چرا در زمان شاه مردم با خشونت اعتراض كردند و اعتراضاتشان را با آرامش بيان نكردند؟از نظر طرفداران شاه،انقلاب اسلامي خشونت بار بود.از كجا معلوم كه الآن هم اوضاع به همان نحو نيست؟

22- براي عزيز و محترم شدن و نافذ شدن كلام چه ذكر دعا يا آياتي نافع مي باشد؟

23- لطفاً نام تمام گناهان كبيره را بگوييد

24- متن عربي دعايي كه به اين شرح باشد را بيان كنيد خدايا مرا از ياران صاحب الزمان قرار بده يا مرا در لشگر آن حضرت قرار بده .

25- در قرآن و احاديث و آيه 32 سوره مائده آمده قتل مسلمان بي گناه گناه دارد و بايد حذر كرد پس يعني كشتن فردي كه گناهكار است و پدر و مادرش را دشنام مي دهد و كتك مي زند و معتاد است جايز است ؟ آيا مي شود مانند داستان حضرت خضر و حضرت موسي كه بچه اي را حضرت خضر...

26- آيا جن مي تواند به ما آسيب بزند؟ براي جلوگيري از آن چه كنيم؟

27- آيا با توجه به آيه ي اطيعوا الله و اطيعوا الرسول و اولوالامر .... مي توانيم بگوييم كه پيامبر و ائمه نيز شارع هستند يا فقط خدا شارع است؟

28- آيا صيغه وجود دارد؟ مداركش در قران هست؟كجاي قرآن ذكر شده؟

29- آداب ظاهري در قرآن خواندن كدامند؟

30- سلام انگشتري را از بازار به نام شرف شمس خريداري كردم و فروشنده ادعا داشت كه تازه در مشهد دعاي شرف شمس را روي ان نوشته اند . بر روي انگشتر رسم الخط خاصي حك شده و يكي از اين نقوش نقش ستاره و چند حرف عبري هست به من گفته شده اينها حروف ابجد هستند و حتي اسم...

31- مي خواستم در مورد ترجمه اولين آيه از سوره يوسف كه الف لام را است بدونم كه چرا هيچ ترجمه اي در قرآن نداره ؟

32- با توجه به آيه101سوره نساء كه فرموده است اگر فتنه و خطركافران باشد نماز را كوتاه كنيد، اكنون كه اين خطر در سفرهاي امروزي با امكانات موجود احساس نمي شود آيا مي توان در سفر نماز را تمام خواند؟

33- قرآن خواندن با گوشي فضيلتش بيشتر هست يا از روي خود كتاب قرآن بخوانيم؟

34- آيا خوابيده قرآن خواندن اشكالي دارد.؟

35- اسم اعظم خدا چيه؟

36- زنان با حجاب در آخرت پاداش مي گيرند؟ چه پاداشي؟ زنان بي حجاب در آخرت مجازات مي شند؟ چه مجازاتي؟

37- چرا با توجه به اينكه در زمان نزول قرآن اديان ديگري مثل بوديسم، تائوئيسم و... مطرح بوده در قرآن نامي از آنها برده نشده است؟

38- آثار تربيتي توسل به اهل البيت را با ذكر منبع زحمت بكشين بفرستين.

39- من نوزده سالمه و به خاطر اين كه امام زمان(عج) رو خوشحال كنم، ميخوام، شروع كنم به حفظ قرآن. يكي از دوستام ميگه: « واسه تو ديگه دير شده، حفظ قرآن واسه بچه هاي 13,12ساله هست.» حرفش درسته؟ يعني نوزده ساله ها نميتونن، قرآن حفظ كنن؟ حتي اگه حفظياتشون خوب...

40- حفظ قرآن, چه فايده اي داره؟

41- حديث امام حسن عسگري(ع) در مورد اينكه گناهاني كه باعث نازل شدن بلا مي شود كمك نكردن به مظلومان و ستم ديدگان است؛ مي خواستم ببينم كه منبع آن كجاست و عربي آن چيست؟

42- اينكه آخر بعضي پيامها تو فضاي مجازي مي نويسن: "اللهم ارزقني حيث لا احتسب يا رب العالمين" پيامبر سلام الله عليه و آله مي فرمايند: هر كس اين دعا را بين مردم پخش كند گرفتاريهايش حل شود." آيا اين روايت درست است يا جعلي؟

43- آيا خدا از روحش در ما دميده است يا اين کنايه است؟ اگر روح خدا در انسان دميده شده باشد و به جهنم وارد شود آيا درسته که روح خدا عذاب مي بيند؟!

44- گاهي گفته مي شود «خدا مهربان تر از مادر است» آيا وجود جهنّم منافاتي با مهرباني خدا ندارد؟ فرزند هر اندازه هم که بد باشد مادر مهربان راضي به عذاب فرزندش نمي شود.

45- مايلم به صورت سليس و روان و مستند و قابل بازگويي به زبان دانشجويي به اين سؤالم باسخ داده شود که آيا خلود در جهنم در برابر عمر محدود با عدالت خدا سازگار است؟

46- افراد بسياري پس از سال ها عبادت و تحمّل رنج و سختي، به يکباره از راه حق منحرف شده اند و يا برعکس، آيا اين ديدگاه يک نااميدي را در انسان زنده نمي کند!؟ چگونه مي توان به هدايت مطمئن باشيم؟

47- نشانه هاي شرک، کفر و نفاق چيست؟ آيا درسته که بسياري از مسلمانان شرک اخلاقي دارند؟

48- با توجه به تحقيقي بودن اصول دين، بنده نسبت به مسائل اعتقادي دچار شک و ترديد شده ام و اين موضوع مرا در انجام اعمال عبادي به وسواس انداخته است، مرا راهنمايي کنيد.

49- گاهي در ايمان به خدا گرفتار شک و ترديد مي شوم و خيلي نگران مي شوم و عذاب وجدان مي گيرم، مرا راهنمايي کنيد چگونه مي توانم به يقين برسم؟

50- رابطه اختيار انسان با اراده و علم الهي چگونه است؟ اينکه خدا همه چيز را از قبل مي داند و يا نمي توان بر خلاف تقدير کاري کرد مستلزم جبر نيست؟ قضاي الهي چيست؟ اگر قضا به معناي اتمام کار باشد، چگونه با اختيار انسان سازگار است؟

51- گفته شده است که سادات بر ديگران برتري دارند، آيا برتري سادات، با عدالت خداوند سازگار است؟

52- بر اساس عدل خداوند، چرا يک فرد زنازاده -که خودش در امر زنا هيچ دخالتي نداشته - بايد محروميت داشته باشد؟

53- تا چه حد با عدل خدا سازگار است؟ آيا فردي که با عدم امکانات و ضررها مواجه است، مي تواند اعتراضي براي وي مطرح باشد؟

54- چرا خداوند برخي از انسان ها را نابينا يا کر و لال آفريد؟ اگر پدر و مادر مشکل داشتند فرزند چه گناهي کرده است؟!

55- چرا خداوند به يک فرد کمال نعمت را مي دهد و به شخص ديگر نهايت بدبختي؟ اگر اين آزمايش الهي است، آيا آزمايش خدا از لحظه تولد تا آخر عمر در نهايت بدبختي و تنگدستي و... ظلم نيست؟

56- چرا در دنيا زشتي و زيبايي درهم آميخته است و آيا بهتر نبود خداوند تنها زيبائي ها را مي آفريد؟

57- توضيح دهيد که بر چه اساسي، خداوند را «عادل» مي خوانيم؟ در حالي که ميان انسان ها تفاوت بسياري از نظر جسمي و مالي وجود دارد؟!

58- چگونه خداوند در آيه اي مي فرمايند: «من از رگ گردن به شما نزديک ترم» در حالي که مردم از خدا دورند؟! و اگر خدا به ما از رگ گردن نزديک تر است توسل به امامان چه معنايي دارد؟

59- در آيات آمده که خدا مکر دارد؛ آيا مکر قبيح نيست؟

60- در آيات آمده است که خداوند گمراه مي کند؛ آيا اين درسته؟

61- هدف از خلقت اين است که انسان به کمال و سعادت برسد اما ما در عمل مي بينيم که اکثر مردم گمراه شده اند، ايا اين مسئله يعني نرسيدن موجودات به غاياتشان با حکمت خدا منافات ندارد؟

62- چرا خداوند همه انسان ها را همانند پيامبر اکرم(ص) يا اميرالمؤمنين(ع) نيافريده است؟ چرا همه انسان ها را در يک مرتبه نيافريده؟

63- گفته مي شود خدا مجرد است و فرشتگان هم مجردند؟ آيا اين بدان معنا است که جنس خدا و فرشتگان يکي است؟ آيا خداوند که از روح خود به گِل انسان دميد، در بقيه حيوانات چه روحي قرار داده است؟

64- آيا خداوند قادر است مثل خود را به وجود آورد؟

65- ابدي بودن واجب الوجود، چگونه اثبات مي شود؟ آيا واجب الوجود، مي تواند خود را معدوم کند؟

66- با توجّه به اينکه خداوند نامحدود است، آيا ما مي توانيم صفات نامحدود او را درک کنيم؟

67- محبت خداوند به آفريده ها به چه معناست؟ آيا مانند محبت انسان ها به يکديگر است؟!

68- آيا مي توان در اين دنيا خدا را ديد؟ در بهشت چه طور؟

69- خدا نور است يعني چه؟ چرا خدا به نور تشبيه شده است؟

70- چه طور مي توان عدم ماديت خدا را اثبات کرد؟
سایت موضوعی قرآن و حدیث سایت موضوعی اهل بیت علیهم السلام سایت موضوعی مهدویت سایت موضوعی سیاسی سایت موضوعی معارف
سایت موضوعی اخلاق سایت موضوعی عرفان های نوظهور سایت موضوعی احکام سایت موضوعی مشاوره سایت موضوعی حقوق زن
سایت موضوعی لبخند سایت موضوعی وهابیت سایت موضوعی ادیان سایت نکات قرآن