امتحان نزديكه حضور اعتراض به توهين در عاشورا(اين هفته) بهتره يا درس خواندن؟

با سلام و آرزوى موفقيت براى شما دانشجوى گرامى ، احساس تكليف و غيرت دينى شما در قبال حرمت شكنى هاى اخير و دفاع از ولايت و شعائر اسلامى ، قابل تقدير و ستودنى است . مسلماً يكى از مهمترين وظايف دانشجويان كسب علم و دانش در راستاى توليد علم و پاسخگويى به نيازهاى علمى ميهن اسلاميمان است اما در كنار اين مهم ، در برخى مواقع نظير قضاياى اخير كه شاهد هجوم ناجوانمردانه دشمنان اسلام و منافقين داخلى به ارزشهاى دينى و اصول نظام اسلامى مى باشيم ، در كنار اهتمام به وظايف تحصيلى ، مشاركت گسترده تمامى اقشار و حضور در تجمعاتى كه در راستاى محكوم نمودن اين حرمت شكنى ها و دفاع از اسلام و نظام دينى برگزار مى گردد ، در خنثى سازى توطئه ها موثر و از اولويت برخوردار است . از اين رو مى توان با زمان بندى مناسب در كنار برنامه هاى درسى خود ، وقتى را نيز به اين مهم اختصاص داد و مطمئن باشيد در قبال اين موضوع ، علاوه بر اينكه وظيفه دينى و ملى خود را انجام مى دهيد ، ان شاء الله خداوند به وقت شما نيز بركت خواهد داد .
مقام معظم رهبرى در زمينه وظايف مختلف دانشجويان مى فرمايند : « به نظر من ، جوانان انقلابى دانشگاه - چون بحث دانشجو را داريم - سعى كنند خوب درس بخوانند خوب فكر و معرفتشان را بالا ببرند سعى كنند در محيط خودشان اثر بگذارنند فعال باشند ، نه منفعل روى محيط خودشان ، اثر فكرى و روانى بگذارند اين شدنى است . يك جوان گاهى اوقات مى تواند مجموعه ى پيرامونى خودش را - كلاس را ، استاد را ، حتّى دانشگاه را - زير تأثير شخصيت معنوى خودش قرار بدهد . البته اين كار با سياسيكارى به دست نمى آيد با معنويت به دست مى آيد با صفا به دست مى آيد با استحكام رابطه با خدا به دست مى آيد . عزيزان من ! رابطه ى با خدا را جدى بگيريد . شماها جوانيد به آن اهميت بدهيد ، با خدا حرف بزنيد ، از خدا بخواهيد . مناجات ، نماز ، نماز با حال و با توجه ، براى شما خيلى لازم است مبادا اينها را به حاشيه برانيد . » در ادامه مناسب ديديم تا « بخشهائى از بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار هزاران نفر از اعضاى بسيج دانشجويى دانشگاههاى سراسر كشور » ( مورخه / 31 / 02 86 ) كه حاوى مطالب بسيار ارزشمندى پيرامون تبيين بسيج دانشجويى و ضرورت و محدوده فعاليت سياسى دانشجويان و . . . در شرايط حاضر مى باشد ، ارائه گردد : « . . . آن چيزى كه هميشه من آرزو داشتم ، از خدا مى خواستم و براى آن تلاش مى كردم ، در بيانات شما جوانان عزيز بسيجى به طور مجسم مشاهده كردم و آن عبارتست از : وجود يك ذهنيت شفاف و روشن ، يك درك متعالى از مسائل كشور و مسائل جهان ، اهميت بسيج و اهميت حضور جوان در محيط علمى و در محيط سياسى . نقطه نظرهايى كه من هميشه تلاش مى كردم كه جامعه ى جوانِ مؤمن و انقلابى ما ، به آنها توجه كنند و در آنها پيشرفت كنند ، در بيانات عزيزانى كه صحبت كردند ، فى الجمله مشاهده كردم . مطمئنم اگر تعداد بيشترى هم صحبت مى كردند ، اين باور و اين احساس بيشتر مى شد . ابتدا اشاره اى كوتاه به برخى از مطالبى كه برادران و خواهرمان در اينجا بيان كردند مى كنم بعد هم چند جمله اى در جمع بندى مسائل بسيج و بسيج دانشجويى و مسائل كلى كشور عرض خواهم كرد .
اولاً اين كه جوان بسيجى بيايد و درباره ى اين كه : « خوب است دولت مشكلات صنفى دانشجويان را - كه به آسانى قابل حل است - حل بكند » صحبت كند يا از اين كه : « كار علمى در ميان بسيج ، حمايت و پشتيبانى لازم را پيدا نمى كند » گلايه بكند ، اين من را خوشحال مى كند اين همان توقعى است كه ما از بسيج داريم . بسيج يعنى آن عنصر دلسوزى كه كشور را متعلق به خود و آينده را وابسته ى به تلاش خود مى داند نگران است ، چون صاحبخانه است . اگر در خانه يك شيشه بشكند ، ممكن است مهمانها و تماشاكن ها خيلى اهميتى ندهند ، اما براى صاحبخانه فرق نمى كند كه شيشه ى كدام اتاق بوده و نگران مى شود صاحبخانه است ديگر . اين نگرانى را من در شما مجموعه ى جوان بسيجى ، قدر مى دانم . راجع به مسأله ى ورود در سياست بحث شد . من حالا مطالبى عرض خواهم كرد و اميدوارم كه اين معنا روشن بشود . به نظر من سئوال ندارد ! مگر مجموعه ى بسيجى - آن هم بسيجى انقلاب و دانشجوى انقلاب - مى تواند نسبت به مسائل سياسى كشور بى تفاوت يا بدون موضع و بدون نظر باشد ؟ ! مگر چنين چيزى ممكن است ؟ ! من ، شما دانشجوهاى بسيجى را توصيه مى كنم به اين كه محافظه كار نشويد و همواره دانشجو و بسيجى - به همان معناى مثبت و پُرخون و پُرتپش - باقى بمانيد . البته دنباله ى اين كه مى گوئيم « محافظه كار نشويد » اين است كه « ولى هوشيار هم باشيد » . كاملاً هوشيار باشيد . شعار مى دهيد : دانشجو بيدار است ! بله ، همين توقع هست من مى خواهم به شما عرض بكنم : بيدار باشيد . بيدارى دانشجو هم فقط بيزارى از امريكا نيست . امريكا چيست ؟ امريكا به معناى يك منطقه ى جغرافيايى يا يك ملت مطرح است ؟ يا نه ، به عنوان يك حجم و هويت سياسى ، امنيتى ، تشكيلاتى ، فرهنگى كه به چشم ديده نمى شود ؟ آن هم تشكيلاتى با پشتوانه ى عظيم مالى و تجربه ى فراوان در كار تبليغات و جنگ روانى . بيزارى از اين ، بيدارى مضاعف لازم دارد .
مثل بيدارى در ميدان جنگ نظامى نيست كه شما اگر در سنگر بيدار باشيد ، به مجردى كه دشمن كوچكترين تحركى نشان داد ، او را هدف قرار بدهيد . در جنگ فرهنگى ، در جنگ سياسى ، در جنگ امنيتى ، تحرك دشمن را درست نمى توان ديد . گاهى اوقات ، دشمن كار را به گونه اى ترتيب مى دهد كه حرف حقى ، از زبان يك نفر صادر بشود ! دشمن ناحق و باطل است ، پس چرا مى خواهد اين حرف حق از زبان آن شخص صادر بشود ؟ چون مى خواهد پازل خودش را كامل كند . اين پازل از صد يا دويست قطعه تشكيل شده يك قطعه اش هم همين حرف حقى است كه آن شخص بايد بزند تا اين پازل را كامل كند ! اينجا اين حرف حق را نبايد زد . پازل دشمن را كامل نبايد كرد . در اين حد هوشيارى لازم است ! بله ، وارد سياست بشويد و فكرِ سياسى كنيد اما بسيار هوشيار . دشمن نبايد بتواند از هيچ حركت و اظهار و موضعگيرى شما استفاده كند . اين ، اصل اول و يك خط قرمز است . چه طور دشمن را بشناسيم ؟ چه طور تمايلات او را كشف كنيم ؟ چه طور بفهميم كه اين كار به نفع دشمن يا به ضرر دشمن است ؟ اين همان نقطه ى اساسى است . اين همان جايى است كه به اهتمام كامل ، مطلقاً سهل انگارى نكردن و هوشيارى و بيدارى كامل احتياج دارد . اگر هم در جايى براى انسان مطلب روشن نيست ، آن جا نبايد حركت كند . اگر ديديد زير پا محكم است ، پا بگذاريد اگر ديديد مشكوك است ، پا نگذاريد . بنابراين محافظه كار نباشيد ، اما هوشيار باشيد اين ، آن خط سياسى است . البته سخت است و آسان نيست اما شما هم مرد كارِ سختيد بسيجى هستيد و بايد اين كار سخت را به عهده بگيريد . ممكن است فلان تشكل ديگر دانشگاهى اين ظرفيت را نداشته باشد كه حتّى اين حرف را بشنود اما شما بعنوان بسيج ، بايد اين ظرفيت را داشته باشيد كه اين كار را بكنيد تفاوت شما اينقدر است .
. . . شما بايد برويد و عرصه هاى علمى را ، عرصه هاى فناورى را ، نوآورى هاى علمى و آفاق شناخته نشده ى علم را تصرف كنيد . البته درس نخوانده و كارنكرده نمى شود . . . البته جوانها حواسشان باشد ، من هيچ توصيه نمى كنم كه شما اولِ درس خواندن برويد و عضو عالى فلان اداره - مشاور وزير يا غير آن - بشويد نه ، اين طور چيزها را اصلاً من قبول ندارم اسم و عنوانى كه انسان را از لحاظ اعتبار بالا بياورد ، اما از لحاظ واقعيت در آن چيزى نباشد ، فايده اى ندارد . . . . بسيج دانشجويى نيازهائى دارد نيازهاى اصلى و عنصرى و اساسى : نياز اولش به فكر و تحليل و روشن بينى است . فكر ، تفكر ، انديشه پردازى - يا به قول شماها كارِ تئوريك - در زمينه ى مسائل اسلام ، در زمينه ى مسائل انقلاب ، در زمينه ى مسائل بين المللى و در زمينه ى مسائل جارى به طورى كه دانشجوى بسيجى ، در هر جمع دانشجويى ، ذهن روشنتر ، زبان گوياتر و ابتكار بيشترى داشته باشد . همان طورى كه گفتم و اشاره كردم ، حقايق را از وراى جناح بندى هاى سياسى نگاه كنيد و ببينيد از بالا نگاه كنيد و جبهه را ببينيد . در يك جبهه ى گسترده اى كه ممكن است طول آن صد كيلومتر باشد ، واحدهاى گوناگونى هستند يك نفر در يك واحد ، فقط خودش را مى بيند . اما آن كسى كه با هلى كوپتر از بالا عبور مى كند ، آرايش جنگى مجموعه ى اين واحدها را مى بيند . از بالا اوضاع كشور را نگاه كنيد آن وقت جاى خودتان را درست پيدا مى كنيد كه كجا بايد باشيد ، چه كار بايد بكنيد ، به چه چيز بايد حساسيت نشان بدهيد ، به چه چيز بايد حساسيت نشان ندهيد . همان طور كه گفتم گاهى يك حرف حق را نبايد زد چون گفتن اين حرف ، پازل دشمن را تكميل مى كند . مواظب باشيد در هيچ مرحله اى ، شما تكميل كننده ى پازل دشمن نباشيد . يك نياز ديگر عبارت است از جهاد علمى . جهاد علمى براى شما لازم است . بايد در ميدانهاى علم وارد بشويد وزارتخانه ها هم بايد كمك كنند معاونتهاى تحقيقاتى هم بايد كمك كنند معاونتهاى ادارى مالى دانشگاه ها و وزارتخانه ها هم بايد كمك مالى كنند خود سازمان مقاومت بسيج هم در بخشهايى بايد كمك و پشتيبانى كند .
يكى ديگر از نيازهاى عمده ى شما مسأله ى اخلاق و معنويت است . شماها جوانهاى خوبى هستيد اين را بدون تعارف مى گويم انصافاً جوانهاى بسيجى ما ، جوانهاى خوبى هستند . اما خوبى مراتبى دارد . هيچ وقت در خوب بودن و خوب شدن حد نشناسيد مرتب در حال بالاتر رفتن باشيد . سعيتان اين باشد كه گناه نكنيد . فرائض را با شوق و رغبت انجام بدهيد . از ياد خدا غفلت نكنيد . با قرآن انس پيدا كنيد . در محيطهاى گوناگون كه با همديگر هستيد ، سعى كنيد به ديندارى و معنويتِ يكديگر كمك كنيد . اگر رفيقى در جايى پايى كج مى گذارد ، او را برادرانه و مشفقانه باز بداريد . عزيزان من ! از لحاظ اخلاق خودسازى كنيد . انسان با تمرين ، همه ى كارها را ، همه ى خلقيات و خوى ها را مى تواند به خودش بدهد بخصوص در فصل جوانى كه شما هستيد . در فصل ما - فصل پيرى - محال نيست ، اما خيلى سخت است . در فصل شما نه ، خيلى آسان است . اگر بى نظميد و بخواهيد به خودتان نظم بدهيد ، آسان است . اگر بخيليد و بخواهيد به خودتان سخاوت بدهيد ، آسان است . اگر بداخلاق و اخم رو و ترش رو و بهانه گيريد و بخواهيد به خودتان خوش اخلاقى بدهيد ، آسان است . اگر غيبت كننده و ايرادگيرنده ى از اين و آنيد و بخواهيد خودتان را نگه داريد ، آسان است . با تمرين ! با تمرين حقيقتاً مى توانيد به سمت تعالى حركت كنيد به اين احتياج داريد . اين جوانهايى كه اول وارد دانشگاه مى شوند ، غالباً دلهاى پاكى دارند و دلشان هم مى خواهد كه يك كانون معنويتى پيدا كنند و به او بپيوندند بسيج مورد نظر آنهاست و از بسيج توقع دارند . شما به يك معنا ، شبيه ما طلبه ها هستيد : مردم از طلبه ها انتظار بيشترى دارند از بسيج هم انتظار بيشترى دارند . پس اخلاق و معنويت هم از نيازهاى عمده ى شماست ! درسهاى اخلاقى را در بين خودتان رائج كنيد . از اساتيد اخلاق و موعظه گرها استفاده كنيد . البته مواظب باشيد در دام عنكبوتهاى دنيادار و دكاندار گرفتار نشويد اين روزها از اين چيزها هم زياد است :
دكاندارهايى كه به اسم معنويت ، ادعا مى كنند كه امام ديديم و . . . ! هيچ واقعيتى هم ندارد . حواستان باشد كه اسير آنها نشويد . از جمله ى نيازهاى شما ، يك مجموعه ى انديشه ورز است . من دلم مى خواهد ما گرته بردارى از لغات خارجى را كمتر كنيم . متأسفانه كم كارى هاى ما موجب شده كه گرته بردارى كنيم . اتاق فكر ، درست ترجمه اى از انگليسى است . من دلم نمى خواهد كلمه ى « اتاق فكر » را به كار ببرم ، اما چاره اى نيست . يك مجموعه ى فكرى درست كنيد - همان اتاق فكر در مراكز - اينها بنشينند فكر كنند ، فكرهاى عالى بكنند . از افراد مطمئن ، خاطرجمع و خوشفكر استفاده كنيد . نشريات بسيج دانشجويى جزو پُرمايه ترين و غنى ترين نشريات باشد كه هر دانشجويى يا هر استادى يا هر كسى بيرون از محيط دانشگاه آن را نگاه كرد ، از آن استفاده كند اين جزو نيازهاى شماست . يكى از نيازها ، گزينش افراد باصلاحيت در بخشهاى مختلف اين تشكيلات بزرگ است . امام ( رضوان اللَّه تعالى عليه ) هميشه به همه - از جمله به دانشجوها - توصيه مى كردند كه از نفوذى ها بپرهيزيد واقعش هم همين بود . آن اوايل جزو مجموعه هاى ماهر در نفوذ ، اعضاى حزب توده بودند كه با چاپلوسى و ظاهرفريبى و رياكارى ، خودشان را جا مى زدند . بعد البته يك عده ى ديگر هم از آنها ياد گرفتند و وارد تشكيلاتهاى گوناگون و بخشهاى مختلف نظام شدند و كار را به جايى رساندند كه حاكميت دوگانه را هم ادعا كردند . شماها كه يادتان هست مال چهار پنج سال پيش است . حاكميت دوگانه ، انشقاق ، انشقاق در رأس ! خيلى چيز عجيبى است ! به اين جا هم رسيدند . حواستان باشد انشعاب و انشقاق و دودسته شدن خطرناك است يكى به خاطر يك فكرى از مجموعه اى جدا بشود ، باز يكى ديگر از آن طرف به خاطر يك فكر ديگر جدا بشود در حالى كه اين فكرها ممكن است درست هم باشد ، اما آنقدر اهميت نداشته باشد كه انسان اين يكپارچگى را به خاطر آن به هم بزند . بنده كه عرض كردم اتحاد ملى ، خوب ، اتحاد ملى براى شما دانشجويان بسيجى از همين بسيج خودتان شروع مى شود :
اتحاد سازمانى و تشكيلاتى . نگذاريد شما را تكه تكه و پاره پاره كنند . و يك توصيه هم كه واقعاً به آن احتياج داريد - با اينكه شماها بسيجى هستيد و تحرك شما زياد است - اين است كه مراقب باشيد تحرك خود را از دست ندهيد و از تنبلى بپرهيزيد اين چيز مهمى است . تن آسايى نكردن ، چيز مهمى است . . . »
در پايان در تمامى مراحل زندگى تان از خداوند متعال آرزوى موفقيت و بهروزى مسألت مى نمانيم .


پرسمان را در پیام رسان های ایرانی سروش/ایتا/گپ به نشانی @porseman همراهی کنید

سایت موضوعی قرآن و حدیث سایت موضوعی اهل بیت علیهم السلام سایت موضوعی مهدویت سایت موضوعی سیاسی سایت موضوعی معارف
سایت موضوعی اخلاق سایت موضوعی عرفان های نوظهور سایت موضوعی احکام سایت موضوعی مشاوره سایت موضوعی حقوق زن
سایت موضوعی لبخند سایت موضوعی وهابیت سایت موضوعی ادیان سایت نکات قرآن