خانه كعبه چه زماني ساخته شد؟
از قرآن و احاديث و تواريخ اسلامي به خوبي استفاده مي شود كه خانه كعبه پيش از ابراهيم، حتي از زمان آدم برپا شده بود، در سوره ابراهيم از قول اين پيامبر بزرگ مي خوانيم: «پروردگارا! من بعضي از فرزندانم را در اين سرزمين خشك و سوزان در كنار خانه تو سكونت دادم».ابراهيم/37
اين آيه گواهي مي دهد موقعي كه ابراهيم با فرزند شير خوارش اسماعيل و همسرش به سرزمين مكه آمدند اثري از خانه كعبه وجود داشته است.
در سوره آل عمران نيز مي خوانيم: «نخستين خانه اي كه به منظور پرستش خداوند براي مردم ساخته شد در سرزمين مكه بود»آل عمران/96. مسلم است كه پرستش خداوند و ساختن مركز عبادت از زمان ابراهيم آغاز نگرديده، بلكه قبلاً و حتي از زمان آدم(ع) بوده است. همچنين قرآن مي گويد: «بياد آوريد هنگامي را كه ابراهيم و اسماعيل پايه هاي خانه (كعبه) را بالا مي بردند، و مي گفتند «پروردگارا! از ما بپذير تو شنوا و دانائي».بقره/127
اين تعبير مي رساند كه شالوده هاي خانه كعبه وجود داشته و ابراهيم و اسماعيل پايه ها را بالا بردند.
در خطبه معروف قاصعه از نهج البلاغه نيز مي خوانيم: «آيا نمي بينيد كه خداوند مردم جهان را از زمان آدم تا به امروز به وسيله قطعات سنگي ... امتحان كرده است، و آن را خانه محترم خود قرار داده، سپس به آدم و فرزندانش دستور داد كه به گرد آن طواف كنند».
كوتاه سخن اينكه آيات قرآن و روايات اين تاريخچه معروف را تأييد مي كند كه خانه كعبه نخست به دست آدم ساخته شد، سپس در طوفان نوح فرو ريخت، و بعد به دست ابراهيم و فرزندش اسماعيل تجديد بنا گرديد.
قصه هاي قرآن، حضرت آيت الله مكارم شيرازي


پرسمان را در پیام رسان های ایرانی سروش/ایتا/گپ به نشانی @porseman همراهی کنید

سایت موضوعی قرآن و حدیث سایت موضوعی اهل بیت علیهم السلام سایت موضوعی مهدویت سایت موضوعی سیاسی سایت موضوعی معارف
سایت موضوعی اخلاق سایت موضوعی عرفان های نوظهور سایت موضوعی احکام سایت موضوعی مشاوره سایت موضوعی حقوق زن
سایت موضوعی لبخند سایت موضوعی وهابیت سایت موضوعی ادیان سایت نکات قرآن