آيا درست است كه زنان پيامبر حق نداشتند از خانه خارج شوند؟ يك سوال ديگر اين كه چرا خداوند احكامي كه مثلا فقط مربوط به زنان پيامبر مي شده در قرآن مي آورده منظور خداوند چه بوده؟
بسم الله الرحمن الرحيم
با سلام حضور دوست بزرگوار و فرهيخته، و با سپاس از اينكه اين سامانه را به عنوان پشتيبان علمي و معنوي خود برگزيده ايد، و با آرزوي ايامي سرشار از ياد آرامش بخش پروردگار مهربان.
براي پاسخ به سوال اول لازم است آيه شريفه سي و سوم سوره مباركه احزاب را كه اين موضوع در آن مطرح گرديده است، بيان نماييم:
«وَ قَرْنَ فِي بُيُوتِكُنَّ وَ لا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجاهِلِيَّةِ الْأُولى وَ أَقِمْنَ الصَّلاةَ وَ آتِينَ الزَّكاةَ وَ أَطِعْنَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ إِنَّما يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيراً؛و در خانه هاى خود بمانيد و همچون جاهليت نخستين (در ميان مردم) ظاهر نشويد، و نماز را بر پا داريد و زكاة را ادا كنيد، و خدا و رسولش را اطاعت نمائيد، خداوند فقط مى خواهد پليدى و گناه را از شما اهل بيت دور كند و كاملا شما را پاك سازد.(احزاب- 33)
1. معناي « قرن في بيوتكن » اين نيست كه زنان پيامبر (صل الله عليه و اله) حق خروج از خانه را نداشتند بلكه معناي آن بيان اولويت در خانه بودن زنان و پرداختن به امور داخلي منزل و خروج از خانه در حد ضرورت و لزوم است .
2. تعبير « وَ لا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجاهِلِيَّةِ الْأُولى » ؛ و همچون جاهليت نخستين (در ميان مردم) ظاهر نشويد، مويد جواز بيرون رفتن از منزل است زيرا اگر خروج از منزل ممنوع و غير جايز بود و زنان پيامبر ( صل الله عليه و اله) لزوما مي بايست در خانه بمانند موردي براي اين توصيه وجود نداشت .
3. اين تعبير بيانگر اين اصل كلي است در مورد زنان اولويت با در خانه ماندن و به امور خانه رسيدگي كردن است و خروج از منزل كه مستلزم در معرض نگاه قرار گرفتن و برخورد با نامحرم است مربوط به وقت لزوم و نياز است .
در پاسخ به سوال دوم بايد گفت: احكام الهي كه در قرآن كريم آمده ، فراوان است. بسياري از احكام الهي مانند همين آيه مربوط به همه زنان مسلمان است و اختصاصي به زنان پيامبر (صل الله عليه و اله) ندارد و تكيه آيات بر زنان پيامبر (ص) به عنوان تاكيد بيشتر است، درست مثل اينكه به شخص دانشمندى بگوئيم تو كه دانشمندى دروغ مگو، مفهومش اين نيست كه دروغ گفتن براى ديگران مجاز است، بلكه منظور اين است كه يك مرد عالم بايد به صورت مؤكدتر و جدى ترى از اين كار پرهيز كند.
براي اگاهي بيشتر ر. ك : تفسير نمونه، ج 17، ص288.
 


پرسمان را در پیام رسان های ایرانی سروش/ایتا/گپ به نشانی @porseman همراهی کنید

سایت موضوعی قرآن و حدیث سایت موضوعی اهل بیت علیهم السلام سایت موضوعی مهدویت سایت موضوعی سیاسی سایت موضوعی معارف
سایت موضوعی اخلاق سایت موضوعی عرفان های نوظهور سایت موضوعی احکام سایت موضوعی مشاوره سایت موضوعی حقوق زن
سایت موضوعی لبخند سایت موضوعی وهابیت سایت موضوعی ادیان سایت نکات قرآن