با كساني كه در مداحيها مطالب بي پايه و اساس ميگويند، چگونه رفتار كنيم؟
مداحي و روضه خواني هنري اسلامي و مقدس است كه از جايگاه ويژه اي برخوردار است. مداحي و مجالس ذكر عاملي است براي پيوند مردم با مكتب اهل بيت(ع) و زمينه اي است براي آشنايي بيشتر با اهداف و روش زندگي آن بزرگواران اما خواندن اشعار و گفتن مطالبي كه منافات با توحيد و يگانگي خداوند متعال و صفات ثبوتيه و سلبيه او داشته باشد و يا موجب غلو و بالا بردن رتبه پيامبر يا امام به حد خدايي گردد مثل «لا اله الا علي, لا اله الا زهرا, من حسين اللهيم و ...» كه موجب توهين نسبت به پيامبران الهي و ائمه عليهم السلام باشد حرام است و بايد از شركت در جلسات و تبليغ گويندگان چنين كلمات و ديدن چنين برنامه هايي اجتناب نمود و در حد ممكن آنها را نهي از منكر نمود.
اگر از دست اندركاران دعوت چنين مداحاني هستيد از آنان دعوت نكرده و اگر نبوده و دسترسي داريد به آنان اطلاع دهيد و همين برخورد صاحبان مجالس و دعوت نشدن آنها باعث خواهد شد كه اين عمل ناپسند از بين برود.
اگر اين گونه از موهومات و ساخته ها در دين رواج پيدا كند افرادي كه دروغ بودن آنها را مي دانند تصور خواهند كرد كه بسيار يا همه گفتار سخنوران و خوانندگان و مداحان دروغ و ساخته و پرداخته خود آنهاست و باعث سست شدن ايمان مردم مي شود حضرت اميرالمومنين كلامي دارند كه مي فرمايند « لا تقل ما لا تعلم فتتهم بإخبارك بما تعلم» غرر الحكم/477 آنچه را كه نمي داني نگو چرا كه درباره آنچه كه ميداني و مي گوييم متهم (به جهل يا دروغ) خواهي شد بنابراين براي سست نشدن اعتقاد درست و اخبار درستي كه مردم به آن معتقد هستند و آلوده نكردن دامن اهل بين به مواردي از امور ناپسند بايد از رواج اينگونه مسائل جلوگيري كرد كه شركت نكردن در اين مجالس تذكر دادن و روشن كردن مردم از جمله وظايف ديگر افراد است. علاوه بر اين كه اين مطالب دستاويزي براي دشمنان و مخالفان در زشت جلوه دادن مذهب تشيع مي شود.
در استفتائي كه در اين زمينه مطرح شده آمده است برخي از ذاكران در مدايح اهل بيت تعبيراتي مانند «مست مستم من هر چه بادا باد علي پرستم من بادا باد » يا «همچو مادرت زهراء مادرت از همه خوشگلتر است»، «رقاصم و رقاصم عاشق عباسم» يا «لا اله الا فاطمه، لا اله الا زينب»  و ... را به كار مي برند كه به نظر مي رسد با شأن اهل بيت(ع) منافات دارد به كار بردن اين الفاظ چه صورتي دارد؟ در پاسخ مراجع عظام چنين فرمودند:
- مقام معظم رهبري: معلوم نيست ظاهر اين الفاظ مرادشان باشد و در هر صورت الفاظ خوب و اشعار بهتر فراوان است آنها را بخوانند.
- حضرت آيت الله فاضل لنكراني: نبايد مسائلي كه خلاف شأن ائمه اطهار است و موجب هتك حرمت آنان مي شود بيان شود.
- حضرت آيت الله صافي گلپايگاني: بايد در مدايح اهل بيت از بهترين و رساترين مدايح كه مشتمل بر مضامين صحيح و اقتباس از آيات و احاديث و نكات شعري اديبانه و دور از غلو است استفاده شود.
- حضرت آيت الله بهجت: البته با الفاظي كه در شأن آن بزرگواران نيست نبايد مدح كنند.
- حضرت  آيت الله تبريزي: به كار بردن تعبيراتي كه در بين مردم سبك محسوب مي شود در مورد ائمه معصومين اشكال دارد.
- حضرت آيت الله مكارم شيرازي: اين گونه تعبيرات مناسب نيست هيچ كس حق ندارد كلمات كفر آميز را در مراسم اهل بيت(ع) يا غير آن به زبان بياورد
سايت نشريه هيئت، استفتاآت، سؤال 47.


پرسمان را در پیام رسان های ایرانی سروش/ایتا/گپ به نشانی @porseman همراهی کنید

سایت موضوعی قرآن و حدیث سایت موضوعی اهل بیت علیهم السلام سایت موضوعی مهدویت سایت موضوعی سیاسی سایت موضوعی معارف
سایت موضوعی اخلاق سایت موضوعی عرفان های نوظهور سایت موضوعی احکام سایت موضوعی مشاوره سایت موضوعی حقوق زن
سایت موضوعی لبخند سایت موضوعی وهابیت سایت موضوعی ادیان سایت نکات قرآن