من علاقه شديدي به ادامه تحصيل در حوزه علميه دارم اما پدرم راضي نيست، من از دانشگاه متنفرم و فقط حوزه را دوست دارم بايد چكار كنم؟ به من بگيد چطور حرف قانع كننده اي به او بزنم تا قانع شود؟
پاسخ شما در چند محور(فاكتور ها و عوامل تعيين كننده براي تحصيل ، راه هاي دستيابي به تحصيل در علوم ديني ونكات مهم) بيان مي داريم
مقدمه
در مورد طلبه شدن بيش از هر چيز خود شما بايد تصميم بگيريد. البته تصميمى سنجيده و عاقلانه و با مشورت افراد آشنا به جزييات اين راه مثلا مى توانيد با برخى از روحانيون برجسته محل خود مساله را در ميان گذاريد و چنانچه مصلحت بر گزينش اين راه تشخيص داده شد از آنان بخواهيد كه والدين شما را قانع سازند . مسلما پدر و مادر شما خواهان سعادت و خوشبختى شما مى باشند ولى ممكن است به خوبى زواياى اين راه را نشناسند و يا به دلايلى موفقيت چندانى براى شما پيش بينى نكنند بنابراين برخورد خوب شما و مشورت با بزرگان و استمداد از آنان راهگشاى خوبى است. اميد است همواره در مسير راستين اسلام مويد و موفق باشيد
فاكتور ها و عوامل تعيين كننده براي تحصيل
1-تفاوت استعداد و علاقه افراد.
2. حساسيت خانواده و اطرافيان.
3. انتظارات از زندگي آينده.
4. توانايي تحمل مشكلات.
با توجه به تجربه متعدد؛ توصيه ما اين است كه روشي انتخاب شود كه قدرت انتخاب از بين نرود. از آنجا كه عوامل چهارگانه فوق براي بسياري از جوانان با شور و شوق قابل اندازه گيري دقيق نيست, پيشنهاد مي كنيم به طور تدريجي و پله اي مسير مناسب انتخاب گردد. به طور مثال اگر امكان تحصيلات دانشگاهي در رشته خوب و مورد علاقه فراهم است اين فرصت را از دست ندهيد و در كنار آن به طور ملايم با برخي علما و جلسات درس حوزه آشنا شويد. در ادامه در صورت تشخيص علاقه بيشتر رفته رفته تمايل خودتان را به رشته هاي حوزوي بيشتر كنيد. لازم به ذكر است حوزه علميه قم براي دانشجويان و فارغ التحصيلان دانشگاه امكانات ويژه اي را فراهم كرده كه با برنامه ريزي منسجم و در مدت كمتري با كيفيت بيشتري به نقطه مطلوب برسند. لذا فرصت براي جذب به حوزه براي شما موجود است.اگر چه چند سالي به عنوان تحصيل در رشته ديگر وقت شما گرفته شود كه با توجه به كسب تجربه دانشگاهي و روشن بيني بيشتر، اين چند سال قابل جبران است.
احتمالا انگيزه و محرك شما در اين رابطه يك يا چند از موارد زير است
1-جست وجوى كمالات نفسانى و معنوى. در صورتى كه انگيزه اين باشد بايد گفت: هر چند حوزه علميه محيط مساعدترى براى كسب فضايل روحانى است، ولى چنان نيست كه در محيط دانشگاهى نتوان بدان رسيد. به عبارت ديگر، رسيدن به آنها بيش از هر چيز به عزم و همت و اراده جدى شما و عنايات حق تعالى بستگى دارد، نه به محيط
2-افزايش اطلاعات دينى. نيل به اين هدف نيز با برنامه ريزى مطالعاتى منظم در كنار دروس دانشگاهى ميسر است. حتى در كنار آنها مى توان از نوار يا دوستان روحانى براى گرفتن برخى از دروس ابتدايى حوزوى استفاده نمود و پس از اتمام تحصيلات دانشگاهى نيز مى توان در كنار فعاليت هاى شغلى اين گونه مطالعات و دروس جانبى را استمرار بخشيد
3- تخصص يابى در علوم مختلف دينى و خدمت در مسير اعتلاى دانش و فرهنگ دينى جامعه. اگر چنين آرمان بلند و ارزشمندي را منظور داريد مي توانيد پس از اتمام تحصيلات دانشگاهي حداقل تا مرحله كارشناسي , به حوزه وارد شويد و در مدرسه هاي مربوط به فارغ التحصيلان دانشگاهي شركت كنيد. حال اگر جدا با توجه به بند (3) خواستار تحصيل در حوزه علميه هستيد, ورودتان را ميمون و مبارك مي شماريم وليكن اين نكته را نيز خاطر نشان مي سازيم كه دروس حوزوي بر اثر گستردگي بسيار, خيلي ديرتر از آنچه در دانشگاه ها مشهود است , آثار و ثمرات خود را ظاهر مي سازد; البته با عمق و ژرفاي بيشتر. بنابراين در صورت عزم جدي و فراهم شدن شرايط مي توانيد پس از اخذ مدرك ليسانس و شركت در آزمون ورودي حوزه، به قم يا يكي از شهرستان هايي كه حوزه علميه قوي دارند بياييد و دروس حوزوي را آغاز و يا ادامه دهيد .
راه هاي دستيابي به تحصيل در علوم ديني
چنانچه علاقه مند به تحصيل در علوم دينى و حوزوى هستيد، چند راه براى دست يابى به آن وجود دارد
الف. ضمن آن كه تحصيل در دانشگاه را ادامه مى دهيد، به صورت نيمه وقت يا پاره وقت يا غير حضورى، تحصيل در علوم دينى را هم شروع كنيد. بسيارى از مدارس علوم دينى، به خصوص در شهرستان ها، طلاب پاره وقت يا نيمه وقت را مى پذيرند. در غير اين صورت نيز مى توانيد به صورت غير رسمى، به روحانيون مجرب ويا اساتيد باتجربه محل اقامت خود مراجعه كنيد و از آن ها بخواهيد كه به صورت خصوصى براى شما دروس حوزوى و دينى را آموزش دهند.
ب. با جديت تمام به تحصيل در رشته ى خود ادامه دهيد و پس از فارغ التحصيل شدن، رسماً وارد حوزه ى علميه شويد و به تحصيل علوم دينى بپردازيد.
ج. اگر واقعاً علاقه ى شديدى به تحصيل در حوزه داريد ولى در رشته ى تحصيلى خود به هيچ وجه نمى توانيد ادامه تحصيل دهيد و موفقيتى در خود نمى يابيد و معتقد هستيد كه در تحصيل علوم دينى مى توانيد موفق شويد و در اين زمينه تحقيق كامل كرده ايد و مطمئن هستيد كه مى توانيد مشكلات تحصيل در حوزه را تحمل كنيد و تنها مانع شما پدر محترمتان مى باشد، بايد با شخصى كه پدرتان ايشان را قبول دارند مشورت كنيد و وى را به عنوان ميانجى، نزد پدرتان بفرستيد تا ضمن آن كه سخنان خود را با ايشان در ميان مى گذاريد و از راهنمايى ايشان استفاده مى كنند، رضايت پدرتان را نيز جلب كنيد. البته بايد قبلاً از نظر مشورتى افراد صاحب نظر بهره بگيريد. عقيده آن ها هم اين است كه تحصيل دانشگاه را رها كرده و به تحصيل در حوزه ى علميه بپردازيد، آنگاه از آن مشاورين محترم و بزرگوار بخواهيد كه با پدرتان صحبت كرد، ايشان را قانع نمايند. در هر صورت از بى گدار به آب زدن و ترديد و دودلى و بى دليل از اين رشته به آن رشته رفتن و از اين شاخه به آن شاخه پريدن، احتراز كنيد كه ممكن است جز ابطال وقت و از دست دادن فرصت و امكانات، نتيجه اى نداشته باشد.
نكات مهم
1- پيشرفت وارتقاء در هر علمي كه با نيت الهي باشد نزد خداوند داراي پاداش خواهد بود.
2- انگيزه وعلاقه مهم ترين عامل پيشرفت و ترقي انسان به شمار مي آيد وبا انگيزه مي توان همه ي مشكلات وسختي ها راتحمل وبه سوي قله موفقيت صعود كرد.
3-موفقيت در مراحل زندگي از آن كسي است كه تصميم درست وصحيح را در هر مرحله اتخاذ كند.
4-براي تصميم گيري لازم است اولا انسان شناخت واقع بينانه از خود داشته باشد وثانيا براساس اين شناخت به آينده خودنگاه كند واقدام كند.
5-حوزه از لحاظ درسي داراي سختي ها وپيچيدگي هاي خاص خود بوده وعلاقه نقش مهي در ادامه ي تحصيلات حوزوي دارد.
6- تا آن جا كه امكان داردرضايت پدر راجلب كرده تا باپشتوانه اي قوي تحصيل را ادمه دهيد.
7- سعي كنيد علت مخالفت پدر را بيابيد ودر مرحله بعد آن را مرتفع كنيد.
8- ازا شخاص واسطه اي مانند روحانيون ويا امام جماعت محل يا... كه روي پدر نفوذ كلام دارند در خواست كنيد تا با ايشان صحبت كرده وبا دلايل منطقي او را قانع كنيد.
9- از جدال وبرخورد هاي تند با پدر خودداري كرده كه اين كار جز ء سرسختي پدر نتيجه اي در پي نخواهد داشت.
10-در هر حال آرامش خود را حفظ كرده وبه خداوند توكل كنيد.
11- برشمردن فوائد ونشان دادن الگوهاي موفق حوزوي مثل امام خميني (ره)، شهيدبهشتي مطهري و... ، نقش مؤثري در توجيه اقدام شما خواهد داشت.
12-در صورتي كه به دروس دانشگاه نيز علاقه مند هستيد مي توانيد هم دانشكاه وهم حوزه را در كنار يكديگر جمع كنيد.
13- براي اطلاع بيشتر با يكي برادران حوزه مشورت كرده واطلاعات لازم در مورد حوزه را نيزكسب كنيد.


پرسمان را در پیام رسان های ایرانی سروش/ایتا/گپ به نشانی @porseman همراهی کنید

سایت موضوعی قرآن و حدیث سایت موضوعی اهل بیت علیهم السلام سایت موضوعی مهدویت سایت موضوعی سیاسی سایت موضوعی معارف
سایت موضوعی اخلاق سایت موضوعی عرفان های نوظهور سایت موضوعی احکام سایت موضوعی مشاوره سایت موضوعی حقوق زن
سایت موضوعی لبخند سایت موضوعی وهابیت سایت موضوعی ادیان سایت نکات قرآن