آيا براي صرف ميوه و جذب مواد آن در بدن زمان خاصي وجود دارد مثلا مي گويند در شب خوردن ميوه جذب بدن نمي شود، آيا اين گفته صحيح و علمي است؟
اينكه جذب مواد ناشي از هضم ميوه ها در شب و روز با هم تفاوت داشته باشند، چندان دقيق و صحيح نمي باشد عمده اين است كه انسان در هر زماني كه ميوه مصرف مي كند (روز يا شب) اصول صحيح مربوطه را رعايت كند. در اين مورد مقاله ذيل تقديم مي گردد.
قوانين صحيح مصرف ميوه ها
آنچه كه در مورد ميوه ها شنيده ايم معمولا اين است كه اين مواد غذايي سرشار از ويتامين ها و مواد معدني لازم براي بدن هستند و مصرف آنها براي سلامتي بسيار مفيد است در حالي كه بسياري از افراد از عدم تحمل ميوه ها شكايت دارند. اين مسئله تنها به دليل عدم مصرف درست ميوه ها است. با اين كه ميوه ها و سبزيجات از موادي هستند كه بيشترين سازگاري را با بدن ما دارند اما بايد توجه داشته  باشيم اگر ميوه ها صحيح و به جا مصرف نشوند بدن نمي تواند از آنها استفاده كافي كند. در حالي كه مصرف درست ميوه ها علاوه  بر تامين مواد مورد نياز بدن به تعادل وزن بدن كمك مي كند و باعث تنظيم قند خون مي شود، ضمن اين كه در دفع سموم و اضافات ديگر غذاها نقش مهمي دارد چون در تركيب ميوه ها آب زيادي وجود دارد و در عين حال انرژي كه براي هضم آنها مورد نياز است كمتر است.
نكته كليدي در مصرف صحيح ميوه ها اين است:  »هرگز نبايد ميوه  را همراه چيزي يا بلافاصله بعد از غذا خورد». بسيار مهم است كه هنگام خوردن ميوه ها معده خالي باشد. وقتي به عنوان مثال بعد از خوردن يك ساندويچ، ميوه اي مثل طالبي مصرف كنيد ميوه در معده با شيره معده و غذا مخلوط مي شود و باعث تشديد گنديدگي و تخمير و توليد اسيد مي شود در حالي كه وقتي ميوه به تنهايي خورده شود مسير طبيعي خود را از معده به روده طي مي كند و به درستي هضم و جذب مي شود.
بهتر است ميوه ها را به طور كامل و تازه مصرف كنيد نه به صورت آب ميوه يا عصاره هاي مصنوعي يا تركيبي يا پخته. بعد از خوردن ميوه بيست دقيقه تا نيم ساعت چيزي نخوريد. اين فرصت براي عبور ميوه ها از معده كافي است البته براي بعضي ميوه ها مانند خرما و موز اين زمان كمي طولاني تر است.
براي مصرف ميوه ها سعي كنيد:
بعد از خوردن سالاد يا سبزيجات خام 2 ساعت صبر كنيد.
بعد از خوردن غذاهاي بدون گوشت و كربوهيدرات 3 ساعت صبر كنيد.
بعد از خوردن غذاهاي گوشتي 4 ساعت صبر كنيد.
بهترين زمان مصرف ميوه ها صبح يا قبل از ظهر است. اين كار به كاركرد چرخه هاي بدن كمك زيادي مي كند و در كاهش يا تعادل وزن نيز موثر است.
نشاط تهراني - ماهنامه اعتبار


کانال تلگرامی پرسمان: @porseman

سایت موضوعی قرآن و حدیث سایت موضوعی اهل بیت علیهم السلام سایت موضوعی مهدویت سایت موضوعی سیاسی سایت موضوعی معارف
سایت موضوعی اخلاق سایت موضوعی عرفان های نوظهور سایت موضوعی احکام سایت موضوعی مشاوره سایت موضوعی حقوق زن
سایت موضوعی لبخند سایت موضوعی وهابیت سایت موضوعی ادیان سایت نکات قرآن