كفاري كه مالشان مورد احترام نيست چه كساني اند و در اين مورد آيا دولتها در اين گروه قرار مي گيرند و يا ملت آنها نيز در شمار آنانند؟ لطفا با دليل و كامل پاسخ دهيد.
كافر از نظر حربي و غيرحربي بودن بر دو قسم است:

1. كفار غير حربي: آن دسته از كفار كه با پرداخت جزيه به حكومت اسلامى، حاكميت اسلامى را پذيرفته، در پناه حكومت اسلامى زندگى مى كنند و در نتيجه هم آنان پاى بند به مقررات جامعه اسلامى و رعايت نظم عمومى و پاسداشت شعائر اسلامى هستند و هم حكومت اسلامى امنيت آن ها را به عهده گرفته است، اين دسته از كفار، حرمت مال و جان و ناموسشان از سوى حكومت اسلامى تضمين و تأمين مى گردد. همچنين آن دسته از كفارى كه اهل كتاب نيستند، ولى با حكومت اسلامى پيمان مى بندند(معاهد) و يا از حكومت اسلامى پناه خواسته اند و حكومت اسلامى امنيت آن ها را تضمين كرده است(مستأمنين).

2. كفار حربى: كفارى كه نه اهل ذمه هستند و نه معاهد و نه مستأمن، يعنى همانان كه به خداى متعال و نبوت حضرت محمد مصطفى خاتم الانبياء اعتقادى ندارد، انكار مى ورزد و يا منكر ضروريات دين است و به هيچ نحو در پناه حكومت اسلامى نبوده و همواره در صدد ضربه زدن و جنگ با اسلام و امت اسلامي هستند. در اين صورت كفار ستيزگر و در حال جنگ با نظام اسلامى محسوب شده، در نتيجه مال و جان آن ها حرمتى ندارد.

دراين مورد ذكر چند نكته قابل ياد آوري است:

الف)كليه غيرمسلمين كه در كشورهاى اسلامى زندگى مى كنند، مقررات آن كشور را پذيرفته، پاى بند به آن پيمان و مقررات هستند و نيز غيرمسلمينى كه به كشورهاى اسلامى مسافرت مى كنند و بر اساس قوانين و حقوق بين الملل، امنيت آن ها از سوى حكومت اسلامى تضمين شده است، كافر ذمّى محسوب مى شوند. البته كفارى كه فعلاً در بلاد اسلامى زندگى مى كنند به فتواى مقام معظم رهبرى و بسيارى از مراجع (اگر نگوييم همه آنان) اكثرآنان معاهد هستند نه ذمّى، چون جزيه پرداخت نمى كنند.

ب) كافر حربي حقيقتا از افراد يك ملت و كشور هستند و دولت ها نيز نمودي از اراده ملتها هستند. لذا افراد كافر يك كشور كفر مثل اسرائيل كه در جنگ با مسلمانان هستند از مصاديق كافر حربي شناخته مي شوند. اين افراد اگر راضي به محاربه با مسلمانان نباشند و بخواهند از دامنه كافر حربي خارج شوند ناگزير به مهاجرت يا تغيير دولت ها مي باشند.
كافراني كه به تبعيت از دولت هاي خويش جز كافران حربي قرار مي گيرند نه تنها مال و جان انها محترم نيست بلكه صد در صد جز عذاب شوندگان اخروي هستند.
اينان در قيامت توجيه مي كنند كه ما در بين دولت و ملت خود ضعيف بوديم(قالُوا كُنَّا مُسْتَضْعَفينَ فِي الْأَرْضِ) و جواب مي شنوند كه آيا زمين خدا براي مهاجرت شما وسعت نداشت (قالُوا أَ لَمْ تَكُنْ أَرْضُ اللَّهِ واسِعَةً فَتُهاجِرُوا فيها). به دليل اينكه مهاجرت نكرديد و در سلك كافران بوديد ماواي شما جهنم است.( فَأُولئِكَ مَأْواهُمْ جَهَنَّمُ وَ ساءَتْ مَصيراً).نساء آيه 97


کانال تلگرامی پرسمان: @porseman

سایت موضوعی قرآن و حدیث سایت موضوعی اهل بیت علیهم السلام سایت موضوعی مهدویت سایت موضوعی سیاسی سایت موضوعی معارف
سایت موضوعی اخلاق سایت موضوعی عرفان های نوظهور سایت موضوعی احکام سایت موضوعی مشاوره سایت موضوعی حقوق زن
سایت موضوعی لبخند سایت موضوعی وهابیت سایت موضوعی ادیان سایت نکات قرآن