چكار كنم كه خوابم زياد نباشه و بتونم با اراده سحرخيز باشم و خوابم تنظيم بشه ... ؟
لازم به ذكر است كه بدن يك ساعت بيو لوژيك، تقريبا شبيه با 24 ساعت شبانه روز دارد .تنظيم زمان مشخص براي خواب، ساعت بيولوژيك بدن را تنظيم كرده و ساعت خواب و بيداري به طور طبيعي پس از گذشت مدتي منظم مي شود. يعني زمان بيدار شدن و خوابيدن انسان بواسطه اين ساعت بيولوژيكي است كه در اثر عادت ،در زمانهايي تنظيم مي شود، لذا ما مي توانيم با تمرين و تنظيم خوابيدن و بيدارشدن خودمان در ساعاتي كه مي خواهيم آنرا به شكل عادت درآوريم ،هر چند كه شايد در ابتدا قدري مشكل باشد ولي به تدريج به شكل عادت درآمده و اتوماتيك انسان بيدار مي شود.
البته لازم به ذكر است كه ميزان خواب لازم براي يك جوان در حدود 6 – 8 ساعت در شبانه روز مي باشد .و خيلي كمتر از اين باعث بروز مشكلاتي مي شود.
براي اينكه سحر خيزي را بصورت عادت درآورده لازم است به نكات زير توجه شود.
۱) در هنگام خواب اين دعا را كه در مفاتيح الجنان از امام صادق (ع) به جهت سحر خيزي ، نقل شده است ، را بخوانيد: « اَللهُمَّ لا تُومِني مَكرَكَ وَ لا تُنسِني ذِكرَكَ وَ لا تَجعَلني مِن الغافِلينَ ، اَقومُ ساعَةً كَذا و كَذا»
2)شبها خيلي پرخوري نكنيد ، زيرا شكم سنگين آفت بيداري مي باشد.
3) بلافاصله قبل از خواب چيزي نخوريد:
اگر در فاصله ي زماني كمتر از دو ساعت به خوابيدن، چيزي بخوريد وبعد به رختخواب برويد بدن شما درگير هضم غذا خواهد بود و اين امر مي تواند در خواب شما اختلال ايجاد كند و يا اصلا زمان به خواب رفتنتان را طولاني كند.
4)سعي كنيد زود بخوابيد ، زيرا تحقيقات نشان داده است كه خواب يك سوم ابتداي شب كاملتر و با آرامش تر مي باشد و لذا خستگي را از تن انسان، بهتر خارج مي كند.
5)محيط خوابتان را براي بيدار شدن مساعد كنيد:
جايي كه در آن مي خوابيد و صبح قرار است در آن بيدار شويد خودش مي تواند يك عامل براي سحر خيزي باشد .هر چند اين عامل در افراد مختلف متغير است اما مثلا داشتن يك اتاق خواب منظم و مرتب و تميز مي تواند بسيار در سحرخيز بودن شما موثر باشد و نظم اين اتاق سبب شود كه شما احساس كنيد، سر زماني كه با خود قرار گذاشته ايد بايد از خواب بيدار شويد.
6) به اندازه كافي بخوابيد:
اين يكي از عوامل اصلي است كه سبب مي شود افراد با زود از خواب بيدار شدن مشكل داشته باشند، در اصل داشتن خواب كافي ، زود بيدار شدن از خواب را چندين بار آسان تر ميكند.
۷) به خودتان جايزه بدهيد:
هميشه قرار نيست با اين تفكر از خواب بيدار شويد كه مثلا كلي كار داريد، مي توانيد براي خودتان در صورتي كه زود از خواب بيدار شويد مواردي را به عنوان جايزه تعيين كنيد، مثلا ديدن يك برنامه ي تلويزيوني صبحگاهي مورد علاقه، خوردن صبحانه يي خاص يا خوردن يك بستني در شروع صبح يا هر چيز ديگري كه مي تواند براي بيدار شدن و ترك سريع رختخواب در صبح زود به شما انگيزه بدهد.
8) در رختخواب به خودتان براي بيدار شدن دروغ نگوئيد:
هميشه سعي كنيد بلافاصله بعد از بيدار شدن رختخواب خودتان را ترك كنيد، اينكه مثلا ۱۰ يا ۲۰ دقيقه ي ديگر از جايم بلند خواهم شد در حالي كه بيدار شده ايد اصلا به شما كمكي نخواهد كرد و هر چه بيشتر در زماني كه بيدار شده ايد در رختخواب بمانيد بدنتان تمايلش براي بازگشت به خواب عميق بيشتر مي شود.
9) با پنجره هاي باز بخوابيد:
هواي تازه براي همه ي ما خوب است و سبب مي شود تا خواب عميق تر و آرام تري داشته باشيم.
۱0) بر تمرين دادن بدن اصرار داشته باشيد: سعي كنيد هميشه راس يك ساعت خاص از خواب بيدار شويد بيدار شدن از خواب در يك ساعت خاص مي تواند سبب ايجاد عادت براي بيداري در آن ساعت در بدن شود و فراموش نكنيد سحرخيزي تنها يك عادت است.
۱1) به بدن خود گوش دهيد:
بدن شما خيلي خوب مي تواند احتياجاتش را به شما اطلاع دهد، اگر هنگامي كه صبح از خواب بيدار مي شويد هنوز احساس خستگي ميكنيد سعي كنيد شبها زودتر به رختخواب برويد بدن شما كم كم يك الگوي معين براي خوابيدن و بيدار شدن پيدا ميكند و كاملا بر آن منطبق خواهد بود.
با چندين روز تمرين و سعي به راحتي مي توان عادت سحرخيزي را ايجاد كرد فقط كافي است اين امر را به صورت يك عادت دائم در بدن ايجاد كرد يا اين تمرينات و داشتن اراده در روزهاي آتي زمان خواب و بيدار شدنتان ديگر دست شما نخواهد بود و بدنتان به خوبي در اين موارد براي شما تصميم ميگيرد.


پرسمان را در پیام رسان های ایرانی سروش/ایتا/گپ به نشانی @porseman همراهی کنید

سایت موضوعی قرآن و حدیث سایت موضوعی اهل بیت علیهم السلام سایت موضوعی مهدویت سایت موضوعی سیاسی سایت موضوعی معارف
سایت موضوعی اخلاق سایت موضوعی عرفان های نوظهور سایت موضوعی احکام سایت موضوعی مشاوره سایت موضوعی حقوق زن
سایت موضوعی لبخند سایت موضوعی وهابیت سایت موضوعی ادیان سایت نکات قرآن