جريان فرشي نفيسي كه مولاعلي (ع) به عنوان غنيمت از ايران خارج كردچيست؟ گويا جنگي با ايرانيان داشتند ؟مگر نه اينكه علي مع حق...
در ابتدا بايد بدانيد كه اميرالمومنين علي عليه السلام بعد از رحلت پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله، و غصب خلافتشان ديگر در هيچ جنگي شركت نداشتند تا از آن جنگ بخواهندغنيمتي هم گرفته باشند چه از ايران و چه غير ايران. براي توضيح بيشتر عرض مي كنيم كه:
در هيچ يك از منابعِ  كهن و معتبر تاريخي حضور اميرمؤمنان حتي در يكي از جنگ هاي زمان خلفا ثبت نشده است (و تنها نبردي كه حضرت سلاح بدست گرفت زماني بود كه لشكر مرتدين به دروازه هاي مدينه نزديك مي شد. بسياري از مسلمانان بدليل عدم بيعت امام با ابوبكر و همچنين عدم حضور حضرت در اين جنگ حاضر به همكاري و حضور در ميان مدافعان شهر مدينه نبودند. امام بنا به مصلحت و براي حفظ اسلام تنها شمشير به دست گرفته و در ميان مدافعان حضور يافت و در همان حال نيز هرگز با شمشير نجنگيد.) در نتيجه مي توان گفت كه در زمان خلفا، حضرت هرگز با هيچ گروهي نجنگيد.
اما خليفه و يارانش مي كوشيدند با شركت دادن علي (ع) در فتوحات:
- از يك سو با ورود حضرت به عرصه فتوحات، اعتبار و مشروعيت به حكومت خويش بدهند.
- و از سوي ديگر از مهارت ها و تجارب جنگي آن حضرت در فتح شهرها استفاده كنند.
اما امام علي(ع) با عدم حضور و شركت مستقيم در فتوحات هرگز مُهر تاييد بر سياست هاي خلفا در اين زمينه نزد و لذا چنين غنيمتي هم به دست نياورد تا ايرادي بر آن حضرت وارد باشد.
قابل توجه شما اينكه امام در دوران خلافتش هم جنگي با ايران نداشت زيرا تقريبا تمام ايران درآن زمان فتح شده بود.
(جهت كسب اطلاعات بيشتر در اين زمينه و كسب منابع، مي توانيد به مجله «تاريخ در آيينه پژوهش، پيش شماره دوم، بهار 1382، مقاله: مواضع امام علي(ع) در برابر فتوحات خلفا» ، مراجعه فرماييد).


پرسمان را در پیام رسان های ایرانی سروش/ایتا/گپ به نشانی @porseman همراهی کنید

سایت موضوعی قرآن و حدیث سایت موضوعی اهل بیت علیهم السلام سایت موضوعی مهدویت سایت موضوعی سیاسی سایت موضوعی معارف
سایت موضوعی اخلاق سایت موضوعی عرفان های نوظهور سایت موضوعی احکام سایت موضوعی مشاوره سایت موضوعی حقوق زن
سایت موضوعی لبخند سایت موضوعی وهابیت سایت موضوعی ادیان سایت نکات قرآن