در كشور ما براي محاسبه اوقات نماز از چه سيستمي استفاده مي شود؟ من در حال حاضر جدول زمان از آنها را از اسلاميك فيندر دريافت مي كنم؛ ولي جدول زماني اذان مغرب با محل ما دقيقا تطبيق نمي كند. در سايت روش هاي محاسبه متفاوتي براي ساعات نماز وجود دارد كه ما مي توانيم از ميان آنها انتخاب كنيم . من نمي دانم كه در ايران از چه شيوه اي استفاده مي كرديم. شايد اگر سيستم درستي را انتخاب كنم بتوانم اوقات نماز را در محل خود را به درستي به دست آورم.؟
اختلاف ما با اهل سنت فقط در زمان نماز مغرب است كه آنان غروب را كافي مي دانند ولي مراجع شيعه مغرب را لازم مي دانند يعني حدود 15 دقيقه بعد از اذان مغرب اهل سنت بايد بنابر نظر شيعه نماز خواند و روزه را افطار كرد اما در اذان صبح و ظهر با اهل سنت اختلاف نداريم. لذا شما مي توانيد از يكي از سايت هاي اسلامي قابل اطمينان وقت اذان ها را محاسبه كنيد و تنها درباره نماز مغرب با 15 دقيقه تاخير نماز بخوانيد و روزه را افطار كنيد.
در ايران زاويه فجر 18 درجه و زاويه اذان مغرب 4 درجه و 48 دقيقه محاسبه مي شود و لازم به ذكر است اين سيستم مخصوص محدودهء جغرافيايي ايران مي باشد و نمي توان از اين سيستم در همه كشورها استفاده كرد.
در صورتي كه در اين زمينه سوالات ديگري داريد مي توانيد با مركز تحقيقات فلكي ، نجومي مكاتبه نماييد.(arc@rafed.net)


کانال تلگرامی پرسمان: @porseman

سایت موضوعی قرآن و حدیث سایت موضوعی اهل بیت علیهم السلام سایت موضوعی مهدویت سایت موضوعی سیاسی سایت موضوعی معارف
سایت موضوعی اخلاق سایت موضوعی عرفان های نوظهور سایت موضوعی احکام سایت موضوعی مشاوره سایت موضوعی حقوق زن
سایت موضوعی لبخند سایت موضوعی وهابیت سایت موضوعی ادیان سایت نکات قرآن