نماز اول وقت فضيلت بالايي دارد. آيا مي توان كلاس استاد را براي اقامه نماز اول وقت ترك گفت. و آيا كاري والاتر و واجب تر از نماز اول وقت است كه اين فريضه را ترك نماييم؟
«خواندن نماز در اول وقت» از مهمترين فضائل و ويژگيهاي افراد مؤمن است، (سوره معارج، آيه 34) و اگر در زندگي ايشان دقت كنيم، عامل اصلي سازندگي ايشان، «حفظ اوقات فضيلت» نماز است مثلاً درباره امام راحل(ره) نقل شده است كه هرگز تا پايان عمر نماز اول وقت ايشان ترك نشد، (امام در سنگر نماز، تبيان 7، نشر آثار امام راحل). در عين حال امام مي فرمايند: «مستحب است انسان نماز را در اول وقت آن بخواند»، (رساله توضيح المسائل امام راحل، م. 751) .
با توجه به اينكه تحصيل وظيفه اصلي شما است و تشكيل كلاس درس براي كشور اسلامي هزينه هايي در بر دارد، شايسته و بايسته است كه از زمان درس و جلسه استاد كمال استفاده را نمائيد و بعد از كلاس و زمان مقرر شده آن به نماز خود بپردازيد و در زماني كه كلاس نداريد مي توانيد نماز را در اول وقت بخوانيد.
سفارش ما اين است كه نيت پاك نماز اول وقت را در وجود خود تحكيم بخشيد. در اين صورت اگر موفق به عمل هم نشويد از بركات و آثار خوب نيت خالص برخوردار خواهيد شد. خداوند به نيت كار خير پاداش آن كار خير را مي دهد. رسول خدا(ص) به ابوذر غفاري فرمود: «تصميم بر كار خير داشته باش گرچه توفيق عمل پيدا نكني زيرا اين تصميم تو را از جرگه غافلين بيرون مي آورد»، (وسائل الشيعه، ج 1، ص 39).
در روايتي ديگر مي خوانيم: «كسي كه با فكر بيدار شدن براي نماز شب به رختخواب مي رود اگر هم در خواب باشد، خداوند خوابش را صدقه و نفس كشيدنش را تسبيح قرار مي دهد و پاداش نماز شب را برايش ثبت مي فرمايد.»، (بحار، ج 70، ص 206)


پرسمان را در پیام رسان های ایرانی سروش/ایتا/گپ به نشانی @porseman همراهی کنید

سایت موضوعی قرآن و حدیث سایت موضوعی اهل بیت علیهم السلام سایت موضوعی مهدویت سایت موضوعی سیاسی سایت موضوعی معارف
سایت موضوعی اخلاق سایت موضوعی عرفان های نوظهور سایت موضوعی احکام سایت موضوعی مشاوره سایت موضوعی حقوق زن
سایت موضوعی لبخند سایت موضوعی وهابیت سایت موضوعی ادیان سایت نکات قرآن