چگونه امام حسين عليه اسلام در روز عاشورا دهها بار به ميدان مي روند و سالم بر مي گردند و يا چگونه دشمن به ايشان اجازه مي دهد بر سر نعش برادر ، فرزند و … حاضر شوند ؟ (آيا تحريفاتي صورت نگرفته است؟ [ مفصلاً توضيح دهيد ]
الف – ابزار و شيوه هاي نبرد در كربلا .
براي دريافت پاسخ اين پرسش بايد راجع به دو مسئله دقت شود . مسئله ابزار و شيوه هاي نبرد در كربلا شمشير – سپر – كلاه خود ،  نيزه و اسب امكانات هر سلاح يك فرد براي جنگ و ستيز بوده است .
و آن چه از گزارشها استفاده مي شود اين است كه در برخي موارد ياران امام حسين ( عليه السلام ) تن به تن مي جنگيدند ، گر چه در مواردي هم هجوم جمعي داشته اند .
ب ـ شجاعت و نقش محوري آن
ناگفته پيداست شجاعت و دليري عامل مهم برتري در صحنه كارزار محسوب مي شود اين اهميت در كربلا افزونتر است زيرا همانگونه كه گفتيم جنگ از نزديك و تقريباً گاهي تن به تن و با ابزار و اسلحه هاي مانند شمشير و نيزه انجام شده كه فوق العاده به شجاعت و تبحر نظامي نيازمند است . ممكن است در جنگهاي امروز يك فرد ترسو با فشار دادن دكمه بمب يا چگاندن ماشه اسلحه مسلسل چندين نفر را بكشد ولي چنين فردي شايد نتواند چند دقيقه در صحنه اي مثل كربلا حاضر باشد .
مرحوم علامه مطهري (ره) درباره شجاعت و قوت قلب حضرت امام حسين عليه السلام ، نوشته اند ؛ شجاعت و قوت قلبي كه اباعبدالله عليه السلام در روز عاشورا از خود نشان داد ، همة [ شجاعان ] را به جرگه فراموشي سپرد . اين ، سخن راويان دشمن است : به خدا قسم در شگفت بودم كه اين چه دلي بود ، چه قوت قلبي بود ؟! يك آدمي كه اين چنين دل شكسته باشد كه در جلوي چشمش تمام اصحاب و اهل بيت و فرزندانش را قطعه قطعه كرده باشند و اين چنين قوي القلب باشد من كه نظيري برايش سراغ ندارم … كسي جرأت نكرد تن به تن با اباعبد الله عليه السلام بجنگد البته چند نفر آمدند جنگيدند ، ولي آمدن همان و از بين رفتن همان ، پسر سعد فرياد كرد : چه مي كنيد؟ اين پسر علي است روح علي در پيكر اوست با او تن به تن نجنگيد . (1)
بنابراين با توجه به شجاعت بي مانند حضرت امام حسين (عليه السلام ) كه راويان دشمن و عمر سعد نيز به آن اشاره دارند حضرت مي توانست بالاي بدن بدن افراد حاضر و يا چند دفعه سالم به ميدان رفته و سالم بر گردند البته نه كاملاً سالم بلكه با زخمهايي كه از دور برايشان وارد مي شد . دوباره نقش شجاعت در جنگي كه ابزار آن شمشير و وسائل اين گونه است را به ياد آوريد كه سهم تعيين كننده اي دارد .
منابع :
مطهري ، مرتضي ، مجموعه آثار ، صدرا ، ج 17 ، ص 191 . به نقل از اداره پاسخگويي آستان قدس رضوي


پرسمان را در پیام رسان های ایرانی سروش/ایتا/گپ به نشانی @porseman همراهی کنید

سایت موضوعی قرآن و حدیث سایت موضوعی اهل بیت علیهم السلام سایت موضوعی مهدویت سایت موضوعی سیاسی سایت موضوعی معارف
سایت موضوعی اخلاق سایت موضوعی عرفان های نوظهور سایت موضوعی احکام سایت موضوعی مشاوره سایت موضوعی حقوق زن
سایت موضوعی لبخند سایت موضوعی وهابیت سایت موضوعی ادیان سایت نکات قرآن