من وقتي غسل به گردن دارم با بدل از غسل دلم راضي نمي شود كه نماز بخوانم و اين باعث شده كه همسرم هم كاهل شده و نمازش رو قطع كرده من هم خيلي حساسيت نشون مي دادم و اون مي گفت اگه به من بگي نماز بخون من لج مي كنم و من هم مدتي هست كه بهش نمي گم نماز بخون و اون هم ظاهرن تصميم به نماز خوندن نداره شما بگيد من چه كنم؟
تيمم نيز مانند غسل حكمي از احكام الاهي مي باشد ودر صورتي كه وظيفه شما تيمم باشد واين كار را انجام دهيد براي صحت وقبولي نمازهاي خود هيچگونه دغدغه اي نداشته باشيد
در مورد نماز همسرتان به اين نكات توجه داشته باشيد:
احساس مسئوليت شما در قبال همسرتان بسيار قابل تقدير است. اميدواريم كه خداوند پاداش نيك به شما عطا نمايد.
نخست بايد دانست، نهادينه كردن يك رفتار مناسب و پايدار كردن يك اخلاق نيك، نياز به تكرار دارد. از اين رو تكرار نماز براي پايداري ياد در زندگي و مصون ماندن از ناپاكي ها لازم است چنان كه در قرآن مي خوانيم: «اقم الصلوه لذكري»، «ان الصلوه تنهي عن الفحشاء و المنكر».
اما علاوه بر آن نماز نشانه احترام و شكرگزاري به درگاه خداوند است و خاكساري آدمي را در برابر پروردگار به نمايش مي گذارد به طوري كه هر گونه غرور و خودكامگي را از آدمي دور مي كند و انسان به مقام عبوديت و تقرب به خدا مي رساند.
چنان كه وقتي يكي از همسران پيامبر(ص) حتي نسبت به زيادي نمازهاي مستحبي از سوي پيامبر(ص) مي پرسد. حضرت پاسخ مي دهند «اولم اكن عبدا شكورا؛ اگر چه خداوند به من لطف دارد و همه گناهان مرا آمرزيده است».
اما آيا نبايد بنده شكرگزار باشم...
بنابراين اگر چه از صبح تا شب هم به ياد خدا باشيم باز هم از نماز بي نياز نيستيم چنان كه خود پيامبر(ص) و امام علي(ع) كه از همه بيشتر به خدا نزديكتر بودند اما باز هم نماز مي خواندند و حتي بيش از ديگران نماز مي خواندند.
اما درباره رفتار با همسرتان گفتني است دليل سستي ايشان اين است كه نمي داند اگر نماز بخواند يا نخواند چه اتفاقي مي افتد و به اهميت نماز و نقش آن در زندگي انسان واقف نيست. بنابراين خوب است زياد از خود حساسيت نشان ندهيد و بدانيد مسؤوليت اعمال او به عهده خود اوست و در اين زمينه اگر بتوانيد از افرادى كه بر روى ايشان نفوذ بيشترى دارند استفاده كنيد مناسبتر است.
راهكار ديگر اين است كه در مورد آنچه گفته شد مطالعه نماييد و در فرصت هاي مناسب با ايشان در اين زمينه صحبت كنيد و عملا هم نشان بدهيد كه شما به نماز پايبنديد. اگر در شما سستي ببيند، خوب طبيعتا حرفتان نيز اثر نخواهد داشد.
موتور حركت انسان در مسير دين، خوف و رجا و يا به تعبيري ترس و اميد است. با انتخاب آيات و روايات در زمينه نماز بر ترس ايشان نسبت به ترك نماز و همچنين بر اميد ايشان در صورت نماز خواندن بيافزاييد. در صورتي كه ترس و اميد در ايشان زنده شود، خود به خود نمازخوان خواهد شد.
رفتار شما با وى نيز بايد به گونه اى باشد كه تحت تأثير اخلاق، عواطف و نحوه برخوردتان قرار گيرد به افكار و انديشه هاى شما - به عنوان يك فرد نمازخوان مذهبى - علاقه مند شود و با نفوذ در قلب و دل او، بتوانيد تغييرى در فكر و انديشه وى ايجاد كنيد؛ بنابراين:
1- شما ابتدا با عمل خود او را تشويق به نماز اول وقت و اعمال عبادي كنيد يعني خودتان نمازتان را سر وقت بخوانيد و ساير احكام واجب را به همين صورت انجام دهيد و با عمل به دستورات الهي او را دعوت به كارهاي خوب و انجام وظايف شرعي كنيد.
معاشرت با خانواده هاي متدين و ايجاد روابط خانوادگي با آنها و ارتباط دادن او با دوستاني مذهبي.
شما اين كارها را به صورت غير مستقيم نيز مي توانيد انجام دهيد مثلا اگر دوستي داريد كه خانواده ي او از هر جهت مناسب است از آنها بخواهيد كه ابتداء آنها به شما سري بزنند و به هر نحوي كه امكان دارد با اين گونه خانواده ها ارتباط برقرار كنيد چه اين كه دوست خوب نقش بسياري مؤثري مي تواند در زندگي انسان داشته باشد.
2- اگر مشكلي براى وى ايجاد شد، با كمال خوش رويى به او كمك نماييد.
3- او را سرزنش و توبيخ نكنيد (به خصوص در برابر خويشان و دوستان) و از جر و بحث و مجادله با وى پرهيز كنيد.
4- حداقل در روزهاي تعطيلي كه ايشان سر كار نمي روند سعي كنيد او را تشويق به خواندن نماز سر وقت نماييد.
5- در صورت همكاري با شما ولو يك گام، ايشان را مورد تشويق قرار دهيد.
6- صفات پسنديده و نقاط مثبتي كه در ايشان هست را مد نظر قرار دهيد و همواره ايشان را به خاطر آن ويژگي هاي مثبت مورد احترام و تكريم قرار دهيد.
7- علاوه بر كتاب هايي كه معرفي شد هر چيزي كه احتمال مي دهيد در تشويق او براي خواندن نماز اول وقت مفيد است فراهم كنيد مثلا از نوار مربوط نماز يا فيلم مربوط به نماز يا داستان هايي از انسان هاي موفقي كه به نماز اهتمام داشته اند.
8- آيات يا احاديثي كه در مورد اهميت نماز است در محل كار در معرض ديد او نصب كنيد.
در پايان قابل ذكر است اگر در مرحله عقد هستيد سعي كنيد تا قبل از مراسم ازدواج از پايبندي همسرتان به حداقل واجبات اطمينان حاصل كنيد و در صورتي كه ترك نماز در حد سستي و تنبلي است مشكل زا نيست به ويژه اگر از خانواده مذهبي است، مي توانيد از عدم انحراف فكري او اطمينان حاصل كنيد.
كتابهاى زير در مورد نماز توصيه مى شود.
راز نماز، محسن قرائتى
راز نماز، بى آزار شيرازى
پرواز در ملكوت، امام خمينى
از ژرفاى نماز ، آيت الله خامنه اى
اين است نقش عبادات، محمد باقر صدر


پرسمان را در پیام رسان های ایرانی سروش/ایتا/گپ به نشانی @porseman همراهی کنید

سایت موضوعی قرآن و حدیث سایت موضوعی اهل بیت علیهم السلام سایت موضوعی مهدویت سایت موضوعی سیاسی سایت موضوعی معارف
سایت موضوعی اخلاق سایت موضوعی عرفان های نوظهور سایت موضوعی احکام سایت موضوعی مشاوره سایت موضوعی حقوق زن
سایت موضوعی لبخند سایت موضوعی وهابیت سایت موضوعی ادیان سایت نکات قرآن