چرا براي صحبت با امام زمان(عج) عريضه نويسي كردن وارد شده است؟ مگر همين جوري امام زمان(عج) صداي ما را نمي شنوند؟ روايات وارده در اين مورد چيست؟ حكمت اين كار چيست؟
مرحوم حاج شيخ عباس قمى در كتاب مفاتيح الجنان مى فرمايد در كتاب تحفة الزائر از حضرت صادق(ع) نقل شده است كه هرگاه تو را حاجتى به سوى خداى تعالى باشد يا از امرى خائف باشى در كاغذى اين عبارات را بنويس «بسم اللَّه الرحمن الرحيم اللهم انى اتوجه اليك» تا آخر كه در مفاتيح هست و در آخر آن حاجت خود را بنويس و آن را پيچيده در گلوله اى از گِل قرار بده و در آب جارى (مثل آب رودخانه) يا در چاهى بينداز (انشاءاللَّه) خداوند به زودى گشايش در كارت ايجاد مى كند، (مفاتيح الجنان، ص 974) ولى در روايات صحبت از چاه خاصى مثل چاه جمكران نشده است و در اين خصوص مستندي نداريم.
راه هاي توسل به امام زمان –عج- گوناگون است ؛ گاهي حال انسان به گونه اي است كه دوست دارد با زبان و لهجه و حال خود با آن عزيز و مولا درد دل و ترنمي داشته با شد و گاهي ترجيح مي دهد با دعا ها و زياراتي كه از طرف آن سرور و يا پدران گرامي اش به ما رسيده به آن حضرت متوسل شود و زماني عريضه نوشتن و عرض حاجت و خواسته خو د با نامه نگاري و عريضه نويسي را تر جيح مي دهد . هر كدام از اينها وسيله و راهي براي توسل و تقرب به آن عزيز مصر وجود و آرزوي دل همه انبيا و اوليا است . گاهي انسان درد دل و حاجتش را با نامه نوشتن بهتر و راحت تراز گفتگوي مستقيم و بي واسطه بيان مي كند چنان چه گاه ترجيح مي دهد مطلبي را به كسي به وسيله تلفن بيان كند تا اي كه رو در رو به او بگويد . در واقع اولياي الهي حالات مختلف رواني انسان را در نظر گرفته اند و متناسب با آن ابزار و وسائل توسل مختلفي را به ما معرفي كرده اند. از طرفي چون دستور عريضه نوشتن از طرف خود معصومين و در روايات مختلف آمده است شايد نكته و اثر خاصي در برآورده شدن حاجات داشته باشد كه ما از آن آگاهي نداريم .برخي از اين روايات در كتاب ارزنده منتهي الآمال تاليف مرحوم شيخ عباس قمي در بخش مربوط به زندگي امام زمان –ع- آمده است.(منتهي الامال,انتشارات هجرت ، ص 869)


کانال تلگرامی پرسمان: @porseman

سایت موضوعی قرآن و حدیث سایت موضوعی اهل بیت علیهم السلام سایت موضوعی مهدویت سایت موضوعی سیاسی سایت موضوعی معارف
سایت موضوعی اخلاق سایت موضوعی عرفان های نوظهور سایت موضوعی احکام سایت موضوعی مشاوره سایت موضوعی حقوق زن
سایت موضوعی لبخند سایت موضوعی وهابیت سایت موضوعی ادیان سایت نکات قرآن