چه ادعيه و اعمالي وارد شده كه زن باردار بخوانند تا بچه صالح و سالم بياورد؟
به منظور برخوردار بودن از فرزند صالح رعايت نكات زير توصيه مى گردد:
1- اولين قدم و شرط صالح و مصلح بودن والدين است. چرا كه به صورت خواسته يا ناخواسته فرزند از والدين خود تأثير مى پذيرد. 2- رعايت آداب اسلامى به هنگام آميزش كه شرح وتوضيح آداب آميزش ر.ك: ازدواج در اسلام رشيدپور - آيين همسردارى ابراهيم امينى - ازدواج در اسلام پاك نژاد.
3- رعايت احكام شرعى خوراك و غذاى مصرفى در خانواده از قبل از آميزش همانند رعايت حلال و حرام بودن غذاى مصرفى رعايت حقوق مالى ديگران در غذا و استفاده ازمواد مجاز و مشروع. 4- رعايت آداب اخلاقى و معاشرت با همسر و حفظ آرامش رواني و اجتناب از هر گونه عاملي كه باعث اضطراب و تشويش خاطر مي شود. 5- رعايت اصول بهداشتى در دوران باردارى شيرخوارگى و طفوليت و... . 6- رعايت آداب شيردادن و غذا خوراندن توسط والدين به خصوص مادر و اجتناب از خوردن. 7- جلوگيرى از بروز آسيب ها و آفت ها و اختلال هاى خانوادگى حتى مشاجرات ابتدايى و ساده. 8- توجه به انجام واجبات ديني مثل نماز و روزه، و اهتمام ورزيدن به برخي مستحبات مثل نماز اول وقت، قرائت و تلاوت قرآن، با وضو بودن در ساعات شبانه روز و... .
علاوه بر مراعات زمان آميزش، موارد زير نيز در اين زمينه مؤثر است (ان شاءاللَّه):
الف) همواره دعا كردن و از خداوند طلب فرزند صالح نمودن به ويژه دعاهاى قرآنى مربوط به اين موارد؛ مانند: 1- «رَبِّ هَبْ لِي مِنْ لَدُنْكَ ذُرِّيَّةً طَيِّبَةً إِنَّكَ سَمِيعُ اَلدُّعاءِ»،; آل عمران، آيه 38)
2- «ربَّنا هَبْ لَنا مِنْ أَزْواجِنا وَ ذُرِّيَّاتِنا قُرَّةَ أَعْيُنٍ وَ اِجْعَلْنا لِلْمُتَّقِينَ إِماماً»;(فرقان، آيه 74)
3-«رَبِّ اِجْعَلْنِي مُقِيمَ اَلصَّلاةِ وَ مِنْ ذُرِّيَّتِي رَبَّنا وَ تَقَبَّلْ دُعاءِ».;(ابراهيم، آيه 40)
و... ب ) استفاده از غذاهاى حلال و پرهيز از هر نوع حرام و حتى مشتبه، ج ) تلاوت قرآن به هنگام باردارى به ويژه با صداى بلند، د ) استفاده ازغذاهاى مناسب به ويژه خرما در ايام حمل، ه ) پرهيز از مجامعت بسيار در ايام حمل. شيرينى زندگى در گرو مراعات اصولى اخلاقى، از سوى طرفين و نيز مراقبت از زندگى است. توصيه هاى كلى ما در اين زمينه عبارت است از:
1- هرگز دروغ نگوييد و صداقت خودتان را اثبات كنيد. 2- احساسات خود را در مورد همسرتان بيان كنيد (ابراز علاقه). 3- از سرزنش و ملامت همسرتان بپرهيزيد و اگر انتقادى به او داديد، سعى كنيد به طور غيرمستقيم و بالحنى مهربانانه به او برسانيد. 4- از قاطعيت بى جا و به كار بردن واژه هاى جزمى پرهيز كنيد. 5- به حرف هاى همسرتان گوش كنيد و به طور منظم با يكديگر گفت وگو داشته باشيد. 6- از انتقاداتى كه به شما مى شود، استقبال كنيد و با درايت و تأمّل نظر آن را بررسى كنيد. 7- از كارهاى مثبت همسرتان تحليل كنيد و آن ها را ناديده نگيريد. 8- زندگى و خانواده را كانونى مقدس بدانيد و همه تلاش خود را جهت بهبود اوضاع زندگى به كار گيريد. شيطان، همواره در صدد ايجاد اختلاف و درگيرى است؛ به هوش باشيد و به نداهاى شيطانى - كه ممكن است ظاهرى فريبنده و خيرخواهانه داشته باشد - پاسخ ندهيد.
براى مطالعه بيشتر ر.ك: 1- آيين همسردارى، ابراهيم امينى 2- بهشت خانواده، مصطفوى 3- بهداشت ازدواج، مصطفوى 4- خوش زيستن در زندگى، اندره مورا 5- ازدواج مكتب انسان ساز، شهيد دكتر پاك نژاد 6- ازدواج آسان، اشتهاردى 7- حلية المتقين، علامه مجلسى


کانال تلگرامی پرسمان: @porseman

سایت موضوعی قرآن و حدیث سایت موضوعی اهل بیت علیهم السلام سایت موضوعی مهدویت سایت موضوعی سیاسی سایت موضوعی معارف
سایت موضوعی اخلاق سایت موضوعی عرفان های نوظهور سایت موضوعی احکام سایت موضوعی مشاوره سایت موضوعی حقوق زن
سایت موضوعی لبخند سایت موضوعی وهابیت سایت موضوعی ادیان سایت نکات قرآن