خانه> روانشناسی و مشاوره >259


136

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

 

بورس مقالات

پيامدهاي خودارضايي...
درمان خود ارضايي ب...
ابراز محبت دختر به...
رابطه دختر و پسر
احضار روح با نعلبك...
گناهان كبيره
ماجراي دختران و پس...
چشم چراني، آثار و ...
شيوه هاي همسريابي
تقويت اراده در انج...
هولوكاست چيست؟
نقش قرآن در زندگي ...
چگونه از ياران اما...
شوخي هاي پيامبر
اخلاق پيامبر (4) -...
چه كنم گناه نكنم؟!
چگونه با تقوي شوم
گرايش دختران آمريك...
چرا فقط بي حجابي! ...
اگه روسري خود را ب...
ايميل هايي از شيطا...
اثر بيدار ماندن بي...
همه شرايط وضو
جايگاه و ارزش نماز...
نظرات مقاله «پيامد...
اخلاق پيامبر(2)- م...
تا باشگاه هسته اي
اخلاق پيامبر - توص...
موي بلند و وضو
چرا جنگ را ادامه د...
مصحف فاطمه (س)
خاطره اي جالب از ز...
گل حجاب، عطر عفاف ...
100 خاطره از شهيد ...
امام خميني(ره) و غ...
كاريكاتورها و حقوق...
اخلاق پيامبر (3) -...
پروانه تو هستم برا...
شهيده ولايت ...
حزب الله لبنان و م...

آمار سایت


تعداد مقالات:
1446

بازدید مقالات:
3975650

بازدید سوالات:
1936590درمان خود ارضايي با عزمي راسخ بازديد: 36596

  نظر بدهيد  /   راي بدهيد  /   ارسال به دوستان  /   طرح سوال


يكي از آسيب هاي جدي اي كه امروزه براي جوانان عزيز به خصوص در وضعيت فعلي جامعه و دشوار بودن امر ازدواج به وجود آمده است، عادت به خودارضايي است. در زمينه درمان اين عادت ناپسند، بايد عرض كنيم كه تنها راه درمان واقعي آن, ازدواج است. كمكي كه اكنون از دست ما بر مي آيد دادن يك سري اطلاعات در زمينه گناه بودن, آثار و عواقب اين عمل نا شايست و روش هاي کنترل و درمان است. اين خود شما هستيد كه با عزمي راسخ به مبارزه با اين انحراف جنسي خواهيد پرداخت. اميدواريم به زودي وسايل ازدواج شما فراهم گردد و شما از اين نظر خاطرتان آسوده شود.

 

روش ترك اين عادت زشت:

همانگونه كه عالمان اخلاقي مطرح نموده اند، هر روش درماني در اخلاق و خود سازي، مبتني بر طي كردن سه مرحله "علم، حال و عمل" است، ولي چون مرحله حالت (پشيماني و ندامت) به صورت انفعال در انسان پديد مي آيد و در حقيقت بازتاب آگاهي است، اين مرحله به صورت يك روش مستقل مطرح نمي شود؛ بنابراين براي خارج شدن از اين مشكل، دو روش درماني "شناختي و رفتاري" پيشنهاد مي شود. وظيفه ما دادن آگاهي و شناخت است و کاري که خود شما بايد انجام دهيد التزام عملي به دستورالعمل ها و به کار گيري دقيق روش هاي رفتاري اي است که در ذيل ارائه مي شود.

نياز به آگاهي:

خود ارضايي يک انحراف عملي است و بايد با عمل و رفتار با آن مقابله کرد و راه درمان آن جز با رعايت دقيق دستورالعمل محقق نمي شود, ولي چون هر عملي نياز به دانش و اطلاعات خاص خود دارد, بنابراين راه کنترل و درمان اين بيماري و عادت زشت نيز بدون کسب آگاهي ميسر نيست . آگاهي, ازطريق مطالعه در آثار و اطلاعاتي كه در اين زمينه وجود دارد، بدست مي آيد. زمينه هاي مطالعه عبارتند از:

1- اينكه اين عمل به لحاظ شرعي حرام و از نظر اخلاقي گناه محسوب مي شود و هر گناهي نور ايمان را تضعيف مي كند و باعث تاريكي و آلودگي روح انسان مي شود. نوري كه انسان بدان نياز فراوان دارد و در اثر فقدان آن، در قيامت دچار عذاب و حسرت خواهد شد.

2-  مطالعه در پي آمد ها و عواقب سوء آن.

3- آشنايي با روش پيشگيري و درمان.

 كسب آگاهي در موارد ياد شده باعث بيداري انسان مي شود و زمينه "توبه, پشيماني و کنترل آن" را در او فراهم مي آورد.

 

گناه خود ارضايي:

در اين زمينه گفتني است «استمنا» يا «خودارضايى» يكى از راه‏هاى انحرافى در ارضاى ميل جنسى است كه نسل جوان را در معرض آسيب‏هاى جدى قرار مى‏دهد. اين كار عادت بسيار زشت و زيان آوري است كه مي تواند استعداد و توانايي هاي فراوان يك جوان را به نابودي بكشاند و حال و آينده او را تباه كند. از اينكه متوجه زشتي اين عمل شده ايد خداي را شاكريم و در پاسخ گويي به سوال شما مطالبي را پيرامون معرفي ، حرمت و روش درمان آن بيان مي نماييم، اميد است با كمك الهي و استمداد از معصومين(ع) و اطلاعاتي كه در اين زمينه برايتان ارسال مي شود، در حفظ نفس و كنترل شهوت موفق باشيد.

استمنا و يا به عبارتي خود ارضايي، از نظر شرعي واخلاقي، حرام و گناه محسوب مي شود. اين عادت ناپسندي به لحاظ اخلاقي، بعد معنوي انسان را به سختي مي آزارد، روح او را تاريك مي نمايد، آزادي معنوي انسان را سلب مي كند و در مسير خود سازي و كمال، آدمي را با چالش جدي مواجه مي كند. مطابق تحقيقات انجام شده توسط روانشناسان، خود ارضايي نوعي اعتياد و بيماري زشتي است كه آثار و ضررهاي فراواني بر جسم و روان آدمي باقي مي گذارد.

كساني كه گرفتار اين عمل شنيع شده اند، آن را گريزگاهي فرعي و عاجل براي خارج شدن از فشار جنسي و پاسخي براي لذت طلبي خود تصور مي كنند، در صورتي كه اگرتوجه نمايند، بدين وسيله گرفتار آثار و تبعات زيان آوري مي شوند كه گاها قابل جبران نيست.

شهوت يكي از اموري است كه با طبيعت انسان در آميخته و در جاي خود از نعمت هاي خداوند است، ولي اگر از حالت تعادل خارج و بر افروخته شود، ممكن است سرمايه هاي عظيم انساني را به خاكستر تبديل كند. اين نيرو به طور قطع نياز به ارضاع دارد، ولي با روشي كه با نظام طبيعت و شريعت سازگار باشد. 

خداي متعال كه به حكمت بالغه اش اين غريزه را در نهاد انسان گزارده ، تا نسل انسان باقي بماند، از روي رحمت و هدايت خود راه هاي آسان و معقول كنترل و ارضاع آن را پيش پاي او قرار داده است و نسبت به بيراهه ها و انحراف از مسير درست نيز، هشدارهاي لازم را به انسان داده است ،راههايي كه بايد با شناخت و عمل به آنها، سلامت جسم و جان خويش را پاس بداريم و از خطر و پي آمد كارهايي همچون خود ارضايي و مانند آن برهانيم.

كبيره بودن:

به طور قطع "خود ارضايي" يكي از "گناهان " است . در اين زمينه برخي از عالمان ديني و اخلاقي نسبت به كبيره بودن آن نيزتاكيد نموده اند. از ميان ايشان خصوصا مرحوم شهيد آيه الله دستغيب در كتاب خويش" گناهان كبيره" فصلي را گشوده و بر بزرگي آن تاكيد نموده است .

از نظر شرعي، ملاك كبيره بودن يك عمل، وعده عذاب از جانب پروردگار مي باشد. در اين زمينه امام صادق (ع) و در ضمن روايتي از عذابي دردناك براي فاعل آن خبر داده است. آن حضرت(ع) فرموده است: «سه دسته از مردمان اند كه خداي متعال در روز قيامت به ايشان نگاه رحمت نمي افكند،  آنها را تذكيه نمي نمايد و عذابي دردناك براي ايشان فراهم نموده است: كسي كه موي سپيد خود را مي كند، كسي كه با خود نكاح (استمناء) مي نمايد و كسي كه مفعول واقع مي شود».

به فرض صغيره بودن گناه خود ارضايي در صورت عدم تكرار، ملاك ديگر كبيره بودن گناه، تكرار و به تعبير روايات اصرار بر آن است ، به همين دليل چون به طور معمول، خود ارضايي، در افرادي كه به آن گرفتارند ، به صورت عادت و اعتياد در مي آيد ، تبدبل به گناه كبيره مي شود.

البته حرمت و بزرگي گناه خود ارضايي در حد گناهاني همچون زنا و لواط نيست، ولي در عين حال شرايط آن به گونه اي است كه مي توان گفت: ضررهاي بدني و رواني آن از اين دو معصيت بيشر است ؛ زيرا موقعيت براي آنها هميشه مهيا نيست، ولي موقعيت براي خود ارضايي و عادت به آن هميشه مهيا مي باشد.

 

چند راهکار کلي براي درمان:

براي کنترل غريزة جنسي هم خود فرد و هم والدين و اطرافيان مسئوليت دارند. آن چه مربوط به خود فرد مي‌شود عبارتند از:

1- برنامه‌ريزي براي کار مداوم

جوانان و نوجوانان از نيروي سرشار و فوق‌العاده‌اي برخوردارند. اين نيرو اگر در زمينه‌هاي ديگر مورد اساتفاده قرار نگيرد و به صورت مطلوب از آن استفاده نشود، با توجه به شرايط سني آن‌ها در قالب امور جنسي و شهواني ظاهر خواهد شد. اگر جوانان و نوجوانان به کار مداوم عادت کنند و نيرو و توان خود رادر اين زمينه به مصرف برسانند تا حدودي از انحرافات اخلاقي و شهوت و غريزة جنسي در آنان پيشگيري مي‌شود. کارهاي بدني موجب تعادل جسم و روان مي‌شود. اگر نيک بنگريم افرادي که به کار مداوم مشغول هستند و نيرو و استعدادشان را در زمينه‌هاي مثبت و سالم به کار مي‌اندازند، کم‌تر دچار انحرافات اخلاقي و بحران‌هاي روحي مي‌شوند. کار موجب مي‌شود نيرو و انرژي جوان قبل از آن که به چربي‌هاي اضافي تبديل گردد و اختلالاتي در ساز و کار اندام‌هاي بدن ايجاد گردد، از طريق سوخت و ساز مفيد و سالم به مصرف برسد.

2- تنظيم خواب

تحقيقات نشان مي‌دهد که بيش‌تر انحرافات به خصوص در زمينه مسايل جنسي از فکرهاي ناسالم و خيال‌پردازي‌هايي که جوانان قبل از خواب رفتن دارند، ناشي مي‌شود. اگر جوان قبل از آن که به خواب برود، فکرش به خودش و يک سري مسايل و موضوعات مربوط به دورة جواني، معطوف گردد، کم کم به انحرافات کشيده خواهد شد. بنابراين، يکي از روش‌هاي پيشگيري از انحرافات اين است که برنامة خواب به صورت دقيق تنظيم شود و تا زماني که خواب بر شما غالب نشده به رختخواب نرويد. وقتي به رختخواب برويد که کاملاً خسته و آمادة خواب هستيد. لازمة اين کا اين است که در طول روز مشغول فعاليت‌هاي مهم بوده و به اندازة کافي کار کرده باشد.

طبيعي است اگر جوان با خستگي به رختخواب نرود، به ناچار مدت زماني را در بستر بيدار خواهد ماند تا به تدريج به خواب رود و چون افکار و انديشه‌هاي شهواني و تحريک‌آميز معمولاً در اين مواقع به سراغ جوان مي‌آيند، تنظيم ساعات خواب براي جوان، ضرورت خاصي مي‌يابد. يکي از روان شناسان در اين باره مي‌گويد: نيمة اول شب بيش از نيمة دوم آن به بدن نيرو مي‌دهد بنابراين بايد از آن به نحوي مفيد استفاده شود. و صبحگاهان به محض اينکه از خواب بيدار شديد. بي‌درنگ از بستر برخيزيد و توجه داشته باشيد که بامدادان بيدار ماندن در بستر خواب، بسيار زيان‌بار است، جسم را سست و ناتوان مي‌سازد و وسوسه‌هاي شوم در دل فرد ايجاد مي‌شود.

3- دوري از محيط‌هاي آلوده و ناسالم

يکي از علل و عوامل انحرافات جنسي و به طور کل انحرافات اخلاقي، محيط آلوده و محرک‌هاي شهواني است. محيط از طريق وارد نمودن عناصر محرک در گرايش‌هاي انحرافي، منجر به طغيان غريزة جنسي در جوان مي‌شود. مسايلي از قبيل بدحجابي، روابط ناسالم و آزاد دختر و پسر، برخي از سريال‌هاي تلويزيوني و فيلم‌هاي خارجي و هم چنين استفادة نادرست از اينترنت در تحريک شهوت و غريزة جنسي جوان مؤثر است شايد براي برخي زا نوجوانان يادآوري و تذکر مسايل ديني و اخلاقي چيزي بيهوده و غير ضروري تلقي شود، زيرا آن‌ها نه در فکر سلامت خويش هستند و نه مسايل اخلاقي و ديني را مي‌پذيرند، اما براي شما که روحية مذهبي قوي داريد و همين مسأله باعث شد تا نگران آينده‌تان باشيد، گفتن اين مسايل مهم و ضروري است. اگر واقعاً مي‌‌خواهيد از جواني‌تان به خوبي استفاده کنيد و در راه درست و سالم گام برداريد، سعي کنيد از محيط‌هاي آلوده و ديدن عوامل تحريک کننده، جداً پرهيز نماييد.

4- استفاده درست و مطلوب از اوقات فراغت

يکي از زمينه‌هاي پيدايش انحرافات در جوانان و نوجوانان، استفادة نادرست آن‌ها از اوقات فراغت است. اوقات فراغت طولاني و بي‌برنامه نوجوانان را عاصي و سرگردان مي‌کند. آن‌ها به تدريج سرخورده و مأيوس مي‌شوند و در نتيجه به دنياي درون خويش پناه مي‌برند و در کنج خلومت و انزوا راهي براي مشغوليت خود مي‌جويند.

5- پيشگيري از روابط ناسالم

جوانان و نوجواناني که روابط نامطلوب و ناسالم دارند و با افراد منحرف و بي‌بند و بار دوست و رفيق هستند، کم کم به انحرافات کشيده مي‌شوند و تحت تأثير امور شهواني قرار مي‌گيرند. نفوذپذيري جوانان از دوستان و همسالان بيش از ساير گروه‌ها است. در سنين بلوغ صحبت‌هاي آهسته و در گوشي بين نوجوانان بيش‌تر مي‌شود و محور اين گفتگوها، غالباً مسايل جنسي و امور شهواني است که به صورت مخفيانه و به دور از انظار بزرگ‌ترها طرح مي‌شود. براي پيشگيري از انحرافات اخلاقي سعي کنيد از دوستي‌هاي آلوده و مشکوک جداً پرهيز نموده و با افراد سالم و مذهبي ارتباط برقرار نماييد.

6- پرورش تقوا و معنويت در وجود خويش

همة آنچه بيان شد، به نحوي مي‌توانند در پيشگيري از انحرافات اخلاقي و طغيان شهوت و غريزة جنسي نقش داشته باشند، اما آن چه بيش از همه ضروري است و به صورت زيربنايي در شخصيت و رفتار جوان مؤثر است. پرورش معنويت و تقويت ايمان و تقواي الهي است. ما در عصري زندگي مي‌کنيم که جهان به شدت در ماديات فرو رفته و يک سره غرق در جاذبه‌هاي نفساني و امور شهواني گرديده است. در شرايط کنوني، خلأ عظيم و هولناکي از اخلاق و معنويت پديد آمده و تمامي مشکلات انسان‌ها نيز از همين جا ناشي شده است.

اگر با تقويت ايمان و نيروي اراده، باورها و اعتقادات نوجوانان تقويت گردند، بدون شک بخشي از مشلکات آنان به ويژه در زمينة مسايل اخلاقي و شهوت و غريزة جنسي درمان مي‌شود.

اگر نوجوان از ته دل باور نمود که تمام اعمال و رفتار او را خدا مي‌بيند و بر اساس عملکرد افراد به آن‌ها پاداش مي‌دهد و اساساً سعادت و خوشبختي انسان به دست خودش مي‌باشد، در اين صورت احتمال اينکه مرتکب گناه نشود بسيار زياد است.‌

يقين داشته باشيد، تا زماني که نيروي ايمان و تقوا در وجود انسان بارور و تقويت نگردد، هيچ ضمانتي از شهوت و انحرافات اخلاقي وجود ندارد. به خصوص در وضعيت کنوني که عوامل تحريک کنندة بسيار زياد است. بنابراين قبل از هر چيزي سعي کنيد نيروي ايمان و تقوا را در وجود خويش بارور کنيد. اگر فکر و ذهن شما متوجه خدا باشد و هميشه نماز خود را اول وقت انجام دهيد، خداوند شما را ياري مي‌کند تا از هر گناهي مصون بمانيد و تحت تأثير شهوت و غريزة جنسي قرار نگيريد. خداوند متعال در قرآن کريم مي‌فرمايد: «ان الصلوة تنهي عن الفحشاء و المنکر» به درستي که نماز انسان را از هر گونه آلودگي و عمل زشت و گناه دور نگه مي‌دارد. نماز واقعي نه تنها والاترين عامل کنترک شهوت و دفاع در برابر هجوم انحرافات اخلاقي تلقي مي‌شود، بلکه عامل تهاجمي عليه انحرافات و شهوت‌ها نيز محسوب مي‌گردد.

7- تسهيل و تسريع ازدواج

علاوه بر آن که جوان سعي در کنترل شهوت و غريزة جنسي مي‌کند، بايد براي ازدواج که يگانه راه درست ارضاي غريزة جنسي مي‌باشد، نيز اقدام کند به اين معنا که پسرها از 18 سالگي به بعد مي‌توانند به فکر ازدواج باشند و اگر شرايط را مساعد مي‌بينيد، از همين سن مقدمات آن را فراهم کنند و دخترها هم چنان چه مورد مناسبي به خواستگاري آن‌ها آمد به دلايل نوعاً غير موجه و پوچ مثل هنوز زود است، مي‌خواهم درس بخوانم، داماد وضع مادي خوبي ندارد و... از ازدواج خودداري نکنند و والدين هم سنگ اندازي‌هاي غيز منطقي نداشته باشند.

اميد است با رعايت اين نکات و به خصوص توجه به تقوا و نماز بتوانيد غريزة جنسي و حس شهوت را در خويش کنترل و مهار نماييد و زماني که فرصت مناسب براي ازدواج فراهم گرديد، به ازدواج اقدام کنيد.

 

تذکرات پاياني:

1. توجه داشته باشيد كه تنها رعايت تمام اين امور، بدون كم و كاستى و به صورت مستمر، نتيجه‏بخش  خواهد بود. نبايد توقع داشته باشيد که اين عادت ناگهان قطع و درمان شود, به هر ميزان که بتوانيد دفعات آن را به تدريج کم کنيد, موفقيت محسوب مي شود.

2. در صورت تکرار از رحمت واسعه الهي نااميد نشويد و بدانيد که هر گناهي قابل توبه است و خداوند خود فرموده است : «إن الله يغفر الذنوب جميعا; خداوند همه گناهان را مي آمرزد» و نشانه قبولي توبه شما اين است كه پشيمان هستيد و از تكرار آن متنفريد. همين قدر كه تكرار آن كم شود نشانه پيشرفت به سوي اطاعت خداوند است.

3. در صورت امكان با كم كردن سطح توقعات و انتظارات ازدواج کنيد که اين بهترين راه حل است.

4. در تمام حالات از خداوند براى حفظ پاكى استعانت بجوييد.

5. مطمئن باشيد اين مشكل قابل حل و درمان است؛ ولى مشروط به  تصميم‏گيرى قاطع و پشتكار كافى در راه انجام دستورالعمل‏هاى ارائه شده.

6. منشأ اين مشكل، يكى از نيازهاى واقعى نهاده شده در وجود انسان است كه بايد به طور طبيعى و صحيح ارضا و تأمين  شود. نياز به ارضاي شهود يکي از اين امور است که اگر به شكل صحيح تأمين نشود، (يعنى ازدواج), آدمي دچار خطاها و گناهان همچون استمنا خواهد شد كه عواقب سوء آن نيز  دامنگير فرد مى‏شود. بنابراين اگر امكان ازدواج برايتان فراهم است، اقدام به ازدواج كنيد يا به طور موقت به  دستورالعمل‏هاى ارائه شده پاى‏بند باشيد.

در پايان توصيه مي شود براي اطلاع از آسيب هاي خودارضايي و دستور العمل كاربردي درمان آن و همچنين  اطمينان بيشتر به درمان پذير بودن اين عارضه، به مقاله ديگر همين سايت با نام «پيامدهاي خود ارضايي و راه هاي مبارزه با آن» و همچنين نظريات افرادي که با اين عارضه دست به گريبان بوده اند مراجعه فرمائيد.نظر شما راجع به اين مقاله

 
  نظرات ساير كاربران

       محمد : سلام بر نویسنده ی بزرگوار. من خودم به این عمل زشت گرفتارم اما یقین دارم که با پشت کار و اراده ای راسخ این معذل را پشت سر گذاشته و راه های سعادت رو بپیمایم امیدوارم تمامی دوستان چه مونث چه مذکر دست از این عمل پلید برداریم تا با آسودگی خاطر زندگی خود و اطرافیانمان رو بهتر کنیم. امیدوارم دعایتان شامل حال ما هم باشید. یا حق.
       پرسمان : سلام و ممنون که این مقاله را مطالعه کرده اید. امیدواریم با عنایت خدا و مطالعه دقیق این مقاله و همچنین دیگر مقالات این سایت که با این موضوع مرتبطند، بتوانید تصمیم قاطع بر ترک بگیرید:
«پيامدهاي خودارضايي و مبارزه با آن» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=62
و «استمنا؛ آري يا خير!» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=542
و «استمنا، لذت يا تلخي!؟» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=340
اگر سوالی یا ابهامی ماند به همراه توضیحات لازم در صفحه ویژه درج سوال http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح نمایید. موفق باشید.


       پریسا : سلام دختری هستم هفده ساله ...
       پرسمان : سلام. با توجه به خصوصی بودن سوالتان را با توضیحات لازم، در صفحه ویژه درج سوال همین سایت: http://www.porseman.org/q/qservice.aspx مطرح فرمایید تا پاسخ خدمتتان ارسال شود.

       من : من20سالمه از7سالگی خودارضایی داشتم الانم ازبس گریه کردم چشم ام دردگرفتم ...
       پرسمان : امیدواریم با عنایت خدا و مطالعه دقیق این مقاله و همچنین دیگر مقالات این سایت که با این موضوع مرتبطند، بتوانید تصمیم قاطع بر ترک بگیرید:
«پيامدهاي خودارضايي و مبارزه با آن» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=62
و «استمنا؛ آري يا خير!» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=542
و «استمنا، لذت يا تلخي!؟» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=340
اگر سوالی یا ابهامی ماند به همراه توضیحات لازم در صفحه ویژه درج سوال http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح نمایید. موفق باشید.


       امین : با ادویه نمیشه خو بشه اگه میشه اسم ادویه رو میشه بدهید.
       پرسمان : نظر کارشناس پزشکی این اداره بر این است که بهتر است با مطالعه دقیق این مقاله و همچنین دیگر مقالات این سایت که با این موضوع مرتبطند، بتوانید تصمیم قاطع بر ترک بگیرید:
«پيامدهاي خودارضايي و مبارزه با آن» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=62
و «استمنا؛ آري يا خير!» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=542
و «استمنا، لذت يا تلخي!؟» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=340
اگر سوالی یا ابهامی ماند به همراه توضیحات لازم در صفحه ویژه درج سوال http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح نمایید. موفق باشید.


       alirezagholami.ag66 : سلام من دقیقا سه ساله دارم این کارو انجام میدم اما هروقت که ترک کردم تادوسه ماه بوده نمیدونم چیکار کنم دیگه از خودم بدم میاد لطفا راهنماییم کنید.
       پرسمان : سلام و طاعاتتان قبول حق ان شاءالله. پاسختان نسبتا طولانی است. می توانید آن را با شناسه 772354 و گذرواژه ldabb (حرف اول L است.) در صفحه مشاهده و پیگیری پاسخ: http://www.porseman.org/q/aservice.aspx مطالعه فرمایید.

       سلام : من ی دختر21 ساله هستم ...
       پرسمان : با سلام و تشکر بابت ارتباطتان با این سایت و مطالعه این مقاله، با توجه به خصوصی بودن سؤالتان خواهشمندیم آن را با توضیحات لازم در صفحه ویژه درج سوال همین سایت: http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح فرمایید تا پاسخ متناسب خدمتتان ارائه شود. موفق باشید.

       سارا : سلام.من چند سال دچار خود ارضایی بودم ولی به عوارض اون بعد از ازدواج پی بردم.الان دیگه ...
       پرسمان : باسلام. ضمن تشکر از شما بابت مطالعه این مقاله، با توجه به خصوصی بودن سؤالتان و نیاز به توضیحات بیشتری از شرایط ارتباط با همسرتان، لطفا پرسشتان را با توضیحات لازم در صفحه ویژه درج سوال سایت پرسمان: http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح فرمایید تا درخدمتتان باشیم. موفق باشید.

       معتاد : کاش ما در یک جامعه ی واقعا اسلامی زندگی میکردیم. من اگه می تونستم عقد موقت کنم هم خودم گرفتار گناه نمی شدم هم یک نفر دیگه رو هم از گناه نجات میدادم. مهدی کجایی...
       پرسمان : با تشکر ازشما دوست عزیز بابت مطالعه این مقاله و با کمال احترام به نظرتان، عرض می کنیم طبق آیات و روایات و فرمایشات بزرگان، همه تلاش انبیاء الهی به ویژه نبی اکرم و ائمه اطهار (سلام‌الله‌علیهم‌اجمعین) و همچنین غیبت حضرت ولی عصر (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) برای این بوده که ما را به سمت جامعه واقعا اسلامی سوق دهند و از «کاش...» گفتن فراتر ببرند. آن هم نه به خاطر صرفا برطرف کردن نیازها و مشکلات این دنیایی؛ بلکه برای رساندن انسان به سعادت کامل و واقعی و همیشگی. افتخار می کنیم با ما مکاتبه کنید. صفحه ویژه درج سوال: http://www.porseman.org/q/newq.aspx و صفحه مشاهده و پیگیری پاسخ: http://www.porseman.org/q/aservice.aspx
موفق باشید.


       pooya... : 1
       پرسمان : این سایت و سامانه پاسخدهی مرتبط با آن پاسخ گوی سوالهای دینی، مشاوره ای و سیاسی دانشگاهیان است. اگر سوالی دارید در خدمتیم.

       ع.ت : سلام. ببخشید من از روزی که این عمل رو اغاز کردم چشهام دیگه خوب نیست طوری که یک نوشته رو از فاطله چند سانتی هم نمی تونم درست بخونم. من 6 ماه که این عمل رو با توکل به خدا ترک کردم وچشم هام روبه بهبوده
       پرسمان : سلام و درود بر شما. سلامتی و بهبودی کامل جسمی و معنویتان را از خدا خواستاریم. امیدواریم

       عباس : سلام. من تمامی مقالات این سایت رو مطالعه کردم ولی بازهم اثری نداشت من از خودم شرم می کنم که یک اسم مقدس روی منه و من این کار زشت روانجام میدم اما بار ها شده که تا2ماه دست ازش برداشتم ولی دوباره به سمتش کشیده شدم من تازگی ها باخودم تصمیم گرفتم جایی تنها نباشم که دست به این عمل زشت بزنم و عاقبت و اخرت خود را خراب کنم من اگرشده در امتحانات هم سعی مکنم تنها نباشم و خدارو شکر از2ماه پیش این کارو نکردم به بقیه دوستان عزیزی که دچار این بیماری هستند این راه رو توسیه می کنم. ممنون باتشکر از سایت خوبتون
       پرسمان : سلام و درود برشما. بابت ارتباطتان با این سایت و مطالعه این مقاله ممنونیم و خدا را شاکریم، همان طور که خودتان هم متوجه شدید، صرف خواندن مقالات کافی نیست و باید عمل را از گوشه ای شروع کرد و از همین مقدار هم که 2 ماه توانسته اید خودداری کنید معلوم می شود که می توانید به طور کامل خودتان را نجات دهید. در پناه حق موفق و موید باشید.

       mehdi : سلام علیکم خسته نباشید واقعا سایتتون خیلی عالیه حالا من یه راهی سراغ دارم که به آن واحد همه ی این مشکلات حل میشه ولی میدونم شما این کارا رو نمیکنین نمیدونم چرا؟ پیشنهاد من اینه الان خدایی چند پسر و دختر این مشکلا داشتن شما به راحتی میدونید اینا رو به عقد هم دیکر وپس از آن ازدواجشان انشاالله در بیاورید به قول خودتون ثواب هم داره و میتونم بگم اگه همه با نظر من موافق نباشند حداکثر بدون شک نود درصد راضین اما چندین ساله به جواب سوالم نرسیدم به خدا همه اینا که این کارا رو میکنن با حیا هستن وگرنه به هر طریقی میتونن از خیابون جور کنن پس طور خدا به فکر ما باشید همه ی اینا جواب دادن داره برای شما کمک کنید به یه جوون.
       پرسمان : با سلام خدمت شما پرسشگر گرامي، از توجّه و دقّت شما درباره مطالب سايت سپاسگزاريم.
لازم به ذكر است اين سامانه متعلق به اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمايندگي رهبري در دانشگاه هاست و به سوالهاي دانشگاهيان در زمينه هاي ديني روانشناسي و سياسي و... پاسخ ميدهد و در هيچ زمينه ديگري از جمله ازدواج هيچ گونه فعاليتي ندارد. ولي بعنوان يك مطلب مهم مي توانيم خدمت شما بيان داريم كه با وجود اينكه ازدواج به روش سايت هاي انتخاب همسر از نظر شرعي مشكلي ندارد و آشنايي در سايت هاي همسريابي اين روزها بازار گرمي دارد ولكن روش قابل اطميناني نيست و به عنوان مشاور به هیچ عنوان همسریابی از طریق فضای مجازی را توصیه نیز نمی كنیم.
همان طور كه می دانید ازدواج يكي از مسائل مهم زندگي هر انساني است و در میان انتخاب‌هایی که بشر در معرض آن قرار دارد شاید هیچ انتخابی مهم‌تر از انتخاب همسر نباشد. بنابراین هر انتخابی که مهم‌تر باشد ملاک‌های آن نیز از ارزش بالاتری برخوردارند. مهم ترين مسئله در ازدواج شناخت است. ازدواج مثل خريد يك گوشي تلفن يا يك تلويزيون نيست كه انسان هر وقت از آن خسته شد و يا احساس كرد كه كيفيت لازم را ندارد آنرا كنار بگذارد و موردي ديگر انتخاب كند. جدايي در ازدواج لطمه هاي جبران ناپذيري به هر دو زوجين وارد مي كند؛ بنابراين هر فرد بايد كاملا هشيارانه و عاقلانه انتخاب كند يعني فرد مقابل را بشناسد، خود را بشناسد و بداند كه چه انتظاراتي از همسر آينده اش دارد و آيا اين فرد ملاك هاي او را دارد يا خير؟
پس در ازدواج فرد مقابل را بايد خوب شناخت و اين شناخت چيزي نيست كه به اين سادگي بدست آيد حتي تحقيقات محلي نيز خيلي نمي توانند قابل اعتماد باشد و سعي ما بايد بر ازدواج با كساني باشد كه آنها را كاملا مي شناسيم يا اينكه با فردي ازدواج كنيم كه دوستي مومن و قابل اعتماد او را معرفي كند، دوستي كه فرد مقابل را كاملا بشناسد و اطلاعات دقيق و كاملي از او به ما بدهد.
باز هم با ما سخن بگوييد.


       ا.م : سلام.یه روش میگم برای دوستان.روزی حدود صد تا لا اله الاالله بفرستید.معجزه میکنه.من هر روز صبح تو ایستگاه سرویسم میفرستم اصن فکر گناه به ذهنم نمیزنه ولی پنجشنبه و جمعه ها که نمیفرستم متاسفانه شروع میکنم. هم ذکر راحتیه هم بدون ریا چون لب ها موقع ذکر فرستادن به هم برخورد نمیکنن.واقعا مفیده.با تشکر

       فرزانه : من از بچگی به این عمل دچارم واقعاً نمیدونم باید چکار کنم واقعاً ترک عادت موجب مرض است من ازدواج کردم اما باز هم ... لطفاً بگید من چیکار کنم 😭
       پرسمان : امیدواریم با عنایت خدا و مطالعه دقیق این مقاله و همچنین دیگر مقالات این سایت که با این موضوع مرتبطند، بتوانید تصمیم قاطع بر ترک بگیرید:
«پيامدهاي خودارضايي و مبارزه با آن» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=62
و «استمنا؛ آري يا خير!» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=542
و «استمنا، لذت يا تلخي!؟» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=340
اگر سوالی یا ابهامی ماند به همراه توضیحات لازم در صفحه ویژه درج سوال http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح نمایید. موفق باشید.


       علی : واقعا برای خودم متاسفم حیف این اسم ک روی من گذاشتن من چن سال میشه ک معتاد این عمل زشت هستم دفعاتی شده ک ب مدت یک ماه یا دو هفته کنار گذاشتم ولی بازم کشیده شدم ب سمتش تروخدا برام دعا کنید بتونم ترکش کنم دیگ واقعا خسته شدم فقط برام دعا کنید
       پرسمان : در نا امید بسی امید است***پایان شب سیه سپید است
امیدواریم با عنایت خدا و مطالعه دقیق این مقاله و همچنین دیگر مقالات این سایت که با این موضوع مرتبطند، بتوانید تصمیم قاطع بر ترک بگیرید:
«درمان خود ارضايي با عزمي راسخ» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=259
و «استمنا؛ آري يا خير!» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=542
و «استمنا، لذت يا تلخي!؟» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=340
اگر سوالی یا ابهامی ماند به همراه توضیحات لازم در صفحه ویژه درج سوال http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح نمایید. موفق باشید.


       j : شما همش چرت و پرت میگین تموم در باره مسائل جنسی فقط بحث رو به ازدواج منحرف میکنی که الان با این اوضاع امکان پذیر نیس
       پرسمان : ضمن تشکر از ارتباطتان با این سایت، کاش انتقادتان را با لحنی مناسب تر بیان می فرمودید تا بیشتر خوشحال شویم. در پاسخ به نظر شما گفتنی است، براي كنترل و تامين نياز جنسي تنها سه راه وجود دارد و راه ديگري نيست: 1. راه ازدواج ( كه مورد تاييد دين اسلام است)
2. كنترل اين غريزه تا فراهم شدن شرايط ازدواج ( كه مورد تاييد اسلام است)
3. ارضاي اين نياز به صورت نامشروع ( روابط نامشروع دختر و پسر، استمنا، استشها، لواط، مساحقه، تفخيذ، زنا و ... ؛ كه مردود است و بسيار آسيب زاست)
پرسشگر گرامي ما از شما مي پرسيم آيا راه ديگري هم براي ارضاي اين نياز وجود دارد.
شما (به عنوان يك مسلمان معتقد) وقتي براي خريد وسيله اي ضروري به پول نياز داريد چه كار مي كنيد؟ سعي مي كنيد آن را به طور مشروع تهيه كنيد ( كار مي كنيد، قرض مي گيريد و ...) و اگر نتوانستيد آن پول را تهيه كنيد خواسته تان را براي خريد وسيله مورد نظر به تعويق ميندازيد تا بتوانيد آن پول را تهيه كنيد و بعد اقدام كنيد. شما در اينجا براي رسيدن به هدفتان ( خريد وسيله مورد نظر) دزدي نمي كنيد زيرا نا مشروع است. در زمينه ارضاي اين نياز هم مساله عينا همين گونه است. وقتي نياز جنسي داريد بايد سعي كنيد ابتدا زمينه ازدواج را به هر شكلي فراهم كنيد ( كمك گرفتن از خانواده و ...). اگر شرايط برايتان فراهم نشد بايد خواسته تان را تا فراهم كردن شرايط به عقب بيندازيد. فرد مسلمان در اينجا اقدام به ارضاي نامشروع اين نياز نمي كند.
پرسشگر گرامي غريزه جنسي نيازي است كه خداوند در وجود هر انساني قرار داده است و عاملي براي تكثير نسل آدمي است. خداوند وقتي نيازي را در وجود انسان قرار مي دهد راه برطرف كردن و ارضا آن نياز را هم مشخص مي كند. تنها راه مشروع براي برطرف كردن نياز جنسي، ازدواج است؛ اگركسي ضررهاي جسمي و روحي اعمالي كه به طور غير مشروع اين نياز ر ا برطرف مي كند را بداند و به اين درك برسد كه اين اعمال زندگي دنيايي و اخرويش را به نابودي مي كشاند و دين هم به خاطر همين مسأله انجام اين اعمال را حرام كرده است، آيا به خاطر لذتي آني اقدام به اينكارها مي كند؟ مسلما نه.
به هر حال اگر شرايط ازدواج براي كسي هنوز مهيا نشده است بايد همان گونه كه دين دستور داده است عفت پيشه كند و نه اينكه روي به ارضاي نامشروع نيازهاي جنسي اش بياورد. بدون ترديد اگر خداوند غريزه جنسي را در انسان قرار داده قدرت و توان مقابله با گناه را نيز در وجود وي قرار داده است. خداوند كاري خارج از ظرفيت و توانايي انسان نمي خواهد و بيش از آن هم بر او تكليف نمي كند. گاهي اوقات ممكن است براي بعضي از افراد واقعاً امكان ازدواج به هيچ وجه فراهم نشود، در اين صورت، قرآن كريم دستور به پاكدامني و عفاف مي دهد و مي‏فرمايد: «وليستعفف الذين لايجدون نكاحا حتي يغنهم‏الله من فضله» ، خداوند در اين آيه، صريحاً دستور به عفاف و خودنگهداري مي‏دهد و اين بهترين شيوه و روشي است كه با به كار بستن آن روح ايمان و تقوا در انسان پرورش مي‏يابد و سبب تقويت اراده و تسلط بر نفس مي‏شود و روحيه عفّت در انسان زنده مي‏گردد.

***شيوه هاي مديريت غريزه جنسي و كنترل شهوت:
1. برخي داروهاي گياهي در كاهش غريزه جنسي تأثير زيادي دارند، مثل سداب كه گياهي است داراي برگ هاي ريز و باريك ،ولي بسيار بد بو كه به يوناني فيجن و در شمال ايران (تنكابن و مناطق ديلمان)"پيم" ناميده مي¬شود. عصاره و جوشانده برگ آن ميل شود. نام اين گياه در لغت نامه دهخدا آمده كه مي¬توانيد اطلاعات بيش¬تر را از آن بگيريد. البته براي تعيين مقدار آن حتما بايد با پزشك مشورت شود.
2. ازغذاهايي كه طبع سرد دارند مثل عدس، لبنيات به خصوص ماست،و سبزي به ويژه كاهو و كلم زياد استفاده كنيد.
3. از خوردن مواد غذايي انرژي زا و محرك كه طبيعت گرم دارند، مانند: عسل، خرما، پياز، موز، ارده شيره، قاووت، سير، تخم مرغ، فلفل و انواع ادويه جات، گردو، پسته و... پرهيز كنيد يا به حداقل برسانيد.
4.يكي ديگر از راه‌هاي كنترل غريزة جنسي، دوري از پرخوري است. از اين رو در روايات اسلامي از روزه‌داري به عنوان عامل تعديل غريزه جنسي ياد شده است.
5. پيامبر اكرم(ص) مي‌فرمايد: «اي جوانان، هر يک از شما قدرت ازدواج دارد، ازدواج کند. اگر قدرت ندارد، روزه بگيرد، زيرا روزه گرفتن براي کنترل شهوت مفيد است».
6 . اطراف آلت تناسلي را از موهاي زايد صاف نکنيد ،مگر آن که بلند شدن موها ضرر داشته باشد .در اين صورت به جاي تيغ از نوره استفاده کنيد.
7. فرد مبتلا سعى كند به هنگام خواب شكمش بيش از حد معمول پر نباشد.
8. از شنيدن و خواندن مباحث و مطالب جنسى و حتى شوخى‏هاى جنسى و تحريك‏كننده جدا پرهيز كند.
9. از خوردن مواد غذايى كه محرك است مانند: خرما، پياز، فلفل، تخم‏مرغ، گوشت قرمز، غذاهاى پرچرب، حتى‏المقدور اجتناب و به ميزان ضرورت اكتفا كند.
10. قبل از خواب حتما مثانه خود را تخليه نمايد.
11. از نوشيدن افراط ‏گونه آب و مايعات پرهيز كند (به خصوص شب‏ها و قبل از خوابيدن).
12. هيچ‏گاه بدن عريان خود را در آينه نگاه نكند.
13. از دست‏ورزى اندام جنسى خود اجتناب كند و در هيچ شرايطى دست‏ورزى نكند.
14. هرگز به رو نخوابد. هنگام خواب سر و دست ها از زير پتو ولحاف بيرون باشد.
15. به منظور تخليه انرژى زايد بدن به طور منظم و زياد ورزش كند. 16. هيچ‏گاه بيكار نباشد، براى اوقات فراغت خود برنامه داشته باشد و آن را با مطالعه، ورزش, عبادت و... پر كند.
17. هفته‏اى يكى دو روز روزه مستحبى بگيرد و اگر توان آن را ندارد و يا شرايط روزه‌گرفتن مهيا نيست حداقل ميزان صرف غذا را كاهش و فاصله هر وعده غذا را افزايش و تعداد دفعات غذا را كاهش دهد و به حداقل خوراك اكتفا كند.
18. با نامحرم رفتار متكبرانه داشته باشد و از سخنان ملايمت‏آميز با آنها خوددارى كرده واز نرمى در كلام با آنها اجتناب ورزد.
19. هيچ‏گاه با نامحرم و جنس مخالف در مكان خلوت و دور از نگاه ديگران باقى نماند، حتى براى آموزش و...
20. قرآن زياد بخواند و درباره معانى آيات آن فكر كند.

***سخن نهايي:
نسبت به نماز به خصوص نماز اول وقت (و درصورت امكان جماعت) اهتمام داشته باشيد. همان طور كه مي دانيد نماز انسان را از فحشاء و منكرات باز مي دارد و اين وعده حق الهي است. «ان الصلاه تنهي عن الفحشاء والمنكر؛ همان نماز،بازدارنده از فحشا و منكر است». در هيچ شرايط زندگي، از خداوند قادر نااميد نشويد، و هميشه به او توكل كنيد، و دست به دعا برداريد، از خداوند بخواهيد، تا شما را در جواني پاك نگه دارد. از خدا حقيقتاً بخواه، مطمئن باش ياريش را حس خواهي كرد، فقط بخواه از ته دل.
همانطور كه گفته شد يكي از عوامل موفقيت شما در هركاري، خصوصا در مشكل ياد شده، تقويت اراده است، پس در تقويت آن كوشا باشيد. در اين راستا گرفتن روزه براي دوري از گناه، تقويت اراده و رويش تقوا در درون بسيار موثر است. امام علي – عليه السلام- مي فرمايد:« هنگامي كه نفس انساني، قوي شود، شهوتش كاهش مي يابد». در سوره اي بقره آيه 45 مي فرمايد، كه از نماز و روزه كمك بگيريد.
بدانيم ما خليفه خدا هستيم و در اين مورد لازم است، روزها فكر و تأمل كنيم، رسيدن به اين درك چنان به ما ارزش مي دهد كه حتي لحظه اي وقت خود را بي جهت صرف نخواهيم نمود، تا چه برسد در گناه. بر روي اين مطلب فكر كنيم، فكر. ما براي كار ديگري به اين دنيا آمده ايم، اما كار ديگر مي كنيم!!!
اين نوشتار را با اين جمله به پايان مي‏بريم كه بزرگان گفته ‏اند: «نفس را مشغول بدار وگرنه او تو را به خود مشغول خواهد ساخت».
موفق باشيد. باز هم با ما سخن بگوييد.


       علی : اصلأ جالب و کمک کننده نبود
       پرسمان : ضمن تشکر بابت درج نظرتان، خوشحال می شویم ابهامتان را در صفحه ویژه درج سوال همین سایت: http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح فرمایید تا پاسخ مناسب خدمتتان ارائه شود. موفق باشید.

       Po. Ka : من دو سال متاسفانه این عمل زشت رو انجام میدم بارها تکرار کردم و توبه شکستم میخواستم بدونم در آینده ممکنه باعث نازایی بشه
       پرسمان : افتخار اين مركز اين است كه با جوانان پاكي مثل شما در ارتباط است جواناني كه يا گناه نمي كنند و يا خدايي ناكرده اگر گناهي هم مرتكب شوند زود به فكر توبه و جبران گناه مي افتند.
پرسشگر گرامي؛ اين درگه ما درگه ناميدي نيست. صد بار اگر توبه شكستي باز آي. بخشش هم الهي بستگي به كيفيت توبه بنده دارد . اگر كسي واقعا از گناهان گذشته توبه كند و بنده ومطيع خدا شود حتما مورد بخشش الهي خواهد بود.
پرسشگر محترم بايد خدا را شاكر باشيد كه متوجه اشتباهتان شده ايد و از انجام اين كار پشيمان هستيد. همين پشيماني و پي بردن به اشتباه است كه شما را به سمت درمان اين مشكل مي كشاند. اين نشان از طينت پاك شما دارد كه با وجود اين گرفتاري توانسته‌ايد اين احساس را در خودتان حفظ كنيد. قدر اين روحيه را بدانيد و در جهت حفظ و تقويت آن تلاش كنيد كه حتماً موفق خواهيد شد.
پرسشگر گرامي؛ در مورد عوارض خودارضايي بايد توجه داشته باشيد كه ترك خودارضايي، بهترين درمان براي رفع مشكلات و عوارض و مشكلات بعدي آن مي باشد.
اگر شما خودارضايي را به طور كامل ترك كنيد به هيچ عنوان نبايد نگران عوارض آن باشيد. چرا كه اگر برخي از اين عوارض ايجاد شده باشند معمولاً بعد از ترك و به مرور زمان از بين خواهند رفت. بدن انسان مخصوصاً جوان توانايي جبران اين عوارض را دارد و دوباره خودش را بازسازي مي‌كند و به تدريج به وضعيت عادي برمي‌گردد ؛ البته به شرطي كه در تصميمتان بر ترك جدي باشيد و خداي ناكرده دوباره گرفتار خود‌ارضايي نشويد.
همچنين دقت داشته باشيد كه خودارضايي به صورت طبيعي نمي تواند باعث عقيم شدن و ناباروري شود. ولي اگر به دفعات مكرر در هفته و به مدت چندين سال انجام شود، به صورت غير مستقيم مي تواند باعث بروز كم خوني و ضعف شديد يا زودانزالي و ساير مشكلات گردد و از اين طريق باروري فرد را تحت تأثير قرار داده و حتي زندگي مشترك آينده او را به مخاطره اندازد. براي جبران و تقويت بدن و تقويت قواي جنسي، خوردن مواد قندي، همچنين مصرف روزانه ميوه و سبزيجات، حبوبات مثل عدس و مصرف هفتگي گوشتها را در برنامه غذايي خود قرار دهيد. انجام ورزش روزانه، تفريح و گردش هاي سالم در بازگشت سلامتي شما بسيار مؤثر است.
پس آنچه كه لازم است تذكر دهيم اين است كه بيش از حد خود را نگران نسبت به آنچه قبلا اتفاق افتاده نسازيد و استرس به خود راه ندهيد كه خود نگراني و استرس وسيله اي براي افزايش مشكلات شما خواهد بود و بهبود عوارض را به تاخير خواهد انداخت. پس نگران اين مشكل نباشيد و تمام هم و غم خود را صرف اين كنيد كه ديگر به سمت آن نرويد. يقين بدانيد خداوند در اين مسير مقدس شما را ياري خواهد كرد.
پرسشگر گرامي اگر مي خواهيد از عوارض و آسيب هاي اين عادت خانمانسوز در امان باشيد و زندگي زناشويي شما به خطر نيفتد هر چه زودتر به ترك آن اقدام كنيد. اگر خواهان راهكارهايي در زمينه ترك اين عادت هستيد به بهانه مكاتبه بعدي با ماسخن بگوييد. موفق باشيد.


       pooya_ghorbani... : fght az khoda mikham komakam kone (فقط از خدا می خوام کمکم کنه)
       پرسمان : امیدواریم با عنایت خدا و مطالعه دقیق این مقاله و همچنین دیگر مقالات این سایت که با این موضوع مرتبطند، بتوانید تصمیم قاطع بر ترک بگیرید:
«درمان خود ارضايي با عزمي راسخ» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=259
و «استمنا؛ آري يا خير!» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=542
و «استمنا، لذت يا تلخي!؟» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=340
اگر سوالی یا ابهامی ماند به همراه توضیحات لازم در صفحه ویژه درج سوال http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح نمایید. موفق باشید.


       ۱۲۳۴۵ : تمام کسانی که مثل خودم هستن رو درک می کنم و می دونم که چقدر سخته ولی به همه اینو بگم نباید از خودمون متنفر باشیم باید قوی باشیم و قوی برخورد کنیم. وکسانی که اسامی ناامید کننده رو خودتون گذاشتین، عوضش کنید چون به درمانمون کمکی نمیکنه. با آرزوی موفقیت برای هممون.

 نظر سنجي: عالي خوب متوسط  ضعيف  

     نظر متني:
    
نام/نشاني ايميل :
     متن :
              
                                                                         
               

     ارسال براي دوستان :
     نشاني ايميل:  
   
      

 ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها