خانه> قرآن و حديث >444


126

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

 

بورس مقالات

پيامدهاي خودارضايي...
درمان خود ارضايي ب...
ابراز محبت دختر به...
رابطه دختر و پسر
احضار روح با نعلبك...
گناهان كبيره
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
چشم چراني، آثار و ...
تقويت اراده در انج...
نقش قرآن در زندگي ...
چگونه از ياران اما...
هولوكاست چيست؟
چه كنم گناه نكنم؟!
شوخي هاي پيامبر
اخلاق پيامبر (4) -...
چرا فقط بي حجابي! ...
گرايش دختران آمريك...
چگونه با تقوي شوم
اگه روسري خود را ب...
ايميل هايي از شيطا...
اثر بيدار ماندن بي...
جايگاه و ارزش نماز...
همه شرايط وضو
اخلاق پيامبر(2)- م...
تا باشگاه هسته اي
اخلاق پيامبر - توص...
موي بلند و وضو
چرا جنگ را ادامه د...
مصحف فاطمه (س)
خاطره اي جالب از ز...
گل حجاب، عطر عفاف ...
100 خاطره از شهيد ...
كاريكاتورها و حقوق...
اخلاق پيامبر (3) -...
پروانه تو هستم برا...
امام خميني(ره) و غ...
شهيده ولايت ...
نظرات مقاله «پيامد...
حزب الله لبنان و م...

عجم، دشمن اهل بيت؟! بازديد: 7075

  نظر بدهيد  /   راي بدهيد  /   ارسال به دوستان  /   طرح سوال


يكي از دوستان يه سؤالي رو در مورد عرب و عجم به صورت زير از ما پرسيده كه ما سؤال و پاسخ رو مي آوريم. قضاوت با شما. نظر يادتون نره؟

 

 سؤال:

اينجانب در کتاب «سفينه البحار و مدينه الحکام و الآثار» صفحه 164 نوشته شيخ عباس قمي مطلبي خواندم که به حضرت امام حسين(ع) منسوب شده بود آن مطلب اين است:

ما از تبار قريش هستيم و هواخواهان ما عرب و دشمنان ما ايراني ها هستند. روشن است که هر عربي از هر ايراني بهتر و هر ايراني از دشمنان ما هم بدتر است. ايراني ها را بايد دستگير کرد و به مدينه آورد و زنانشان را به فروش رساند و مردانشان را به بردگي و غلامي اعراب گماشت. مي خواستم ببينم آيا اين سخنان نژادپرستانه را واقعا مي توان به آن حضرت(ع) نسبت داد؟ و با چه مجوزي چنين سخنان خلاف عقلي را به امام پاکي ها نسبت داد؟

 

پاسخ:

مرحوم شيخ عباس قمي محدث توانمندي است که عموم مردم از آثار او استفاده مي کنند ومفاتيح الجنان اوزيور هر مسجد وخانه و زيارتگاه است.سفينة البحار کتاب فهرست موضوعي بحارالانوار علاّمه مجلسي است در مدت بيست سال به پايان رسيده است. شيخ عباس خود مي‌نويسد اين كتاب بهترين اثر بجا مانده از وي است. ايشان آن را در دو جلد تنظيم نموده و در جهت آسان نمودن مراجعه به بحارالانوار نوشته است. درباره حديث فوق اشاره به چند نكته شايان توجه است:

1. با مراجعه به کتاب سفينه(واژه عجم) احاديث متعددي در مورد برتري عجم آورده و ديدگاه منفي معاويه و خليفه دوم رانسبت به عجم , نقل کرده وآنرا خلاف خط مشي پيامبر و علي عليهما السلام نسبت به عجم دانسته است، که اين روايت و شرح و بسط آن در جلد 67 بحار هم آمده است.
2. قرآن کريم سند محکمي است و محتواي حديث بايد با ظهور قرآن و سنت قطعي پيامبر(ص) تعارض نداشته باشد و در غير اين صورت بايد كنار گذاشته شود. در اين باره، قرآن کريم ملاک فضيلت را تقوي و دوري از تعصب مي داند و زبان و نژاد عرب و عجم نمي تواند ملاک برتري باشد.(حجرات/13)
3. اگرچه كنيه اباعبدالله نزد عموم مردم براي امام حسين (عليه السلام) به كار مي رود اما در روايات، كنيه اباعبدالله، براي امام صادق(عليه السلام) است بنابراين حديث ج 1، سفينه البحار، ص 164 از امام صادق(عليه السلام) است.

4. بايد دانست لفظ «عجم» با «فارس» متفاوت است. عجم در لغت به معناي گنگ، بدون نطق و فهم است. متأسفانه كساني كه به اختلافات دامن مي زنند، «فارس» ها را عجم ناميدند  و با تحقير و توهين برخورد كردند. البته گاهي به خاطر كثرت استعمال، لفظ عجم بر ايرانيان و فارس ناميده مي شد كه در بسياري از روايات از فضايل عجم در برابر عرب گفته شده است. اينك جهت روشنگري بيشتر به بررسي سند و محتواي حديث مي پردازيم:

 

سند حديث:
اين حديث نزد علما ضعيف هست و اين حديث تقطيع دارد و نزد علماي رجالي اعتبار ندارد.

محتوائي حديث:
مولف کتاب سفية البحار اين حديث رادر باب فضائل عجم ها بيا ن کرده است. يعني ايشان از اين حديث فضيلت براي عجم تلقي نموده .جالب است بدانيد قبل از نقل اين حديث، مرحوم شيخ عباس، آيه را در تاييد سخنش در فضيلت عجم ها نقل مي کند :
تفسير علي بن إبراهيم: «ولو نزلناه على بعض الأعجمين فقرأه عليهم ما كانوا به مؤمنين»(شعراء/198)، قال الصادق(عليه السلام) : لو نزل القرآن على العجم ما آمنت به العرب، و قد نزل على العرب فآمنت به العجم، فهذه فضيلة العجم؛ (خداوند در کتاب خود فرمود) هرگاه ما قرآن را بر بعضى از عجم (= غير عرب) ها نازل مى کرديم ... و ايشان آن را بر اعراب مى خواند، (اعراب به دليل شدت تعصب) به قرآن ايمان نمى  آورند!))
امام صادق عليه السلام فرمودند: «اگر قرآن بر عجم نازل مي شد اعراب به آن ايمان نمي آوردند و اين قرآن بر اعراب نازل گشت و عجم ها ايمان آوردند پس اين خود يک فضيلتي است براي عجم ها».

مستدرك حاكم:
«قال(ص): لو كان الإيمان معلقا بالثريا لناله رجال من العجم؛ اگر ايمان (در آسمان) به ثريا آويخته بود مرداني از عجم (تلاش مي كردند و) به آن دست مي يافتند.» (ر.ك: سفينة البحار، واژه عجم)
اگر در متن حديث نيز دقت شود، بيان نشده «العرب شيعتنا و العجم عدونا» بلکه بيان شده «شيعتنا العرب، وعدونا العجم». در برگردان فارسي هم مي توان تفاوت اين دو نوع بيان را فهميد:

الف: اعراب شيعيان ما هستند و عجم ها دشمنان ما هستند.
ب: شعيان ما اعراب هستند و دشمنان ما عجم هستند.
اين دو معني کاملا با هم تفاوت دارند .که در روايت معني دومي مطرح شده نه اولي.
در بيان اولي اين مطرح مي شود که گروه اعراب، شيعه هستند و گروه عجم، دشمن اهل بيت هستند که اين با نص آيات قرآن و روايات فراوان در تضاد است و شواهد تاريخي نيز برخلاف آن است زيرا بسياري از اعراب شيعه نيستند بلكه حتي مشرك هستند.

در حالي كه عرب و عجم معني لغوي خاصي دارند .در حقيقت معناي لغوي عرب به معني با فهم وشعور و فصاحت هست و عجم به معني خِنگ و گُنگ است. حال مشخص مي شود معني حديث اين است كه؛ شيعيان، عرب (با فهم و درک) واقعي هستيم و آن عربي که دشمن اهل بيت(ع) است در حقيقت، عجم(گنگ و بدون منطق) واقعي است. مي بينيد که امام اين سخن را چه زيبا بيان کرده اند و دشمنان ايشان چه مضحک و خنده دار اين حديث را تحريف نموده اند .

علاوه بر اينکه در اينجا چند اشتباه توسط اشكال كننده صورت پذيرفته است؛

1. توضيح مؤلف درباره حديث را جزء حديث دانسته؛
2. توضيح مؤلف را نيز اشتباه ترجمه کرده است. ترجمه صحيح مؤلف سفينة البحار اين است:
«عربي که شيعه ما باشد ممدوح و شايسته است (پس معيار شايستگي، شيعه بودن است) اگر چه عجم و غير عرب باشد و اما عجم (غير عرب) که دشمن ما اهل بيت باشد مذموم و ناشايسته است (پس معيار مذموم بودن، دشمني با اهل بيت است) اگر چه عرب باشد.»
3. عبارت ادامه مطالب درباره رفتار خليفه دوم است: «لمّا ورد سبي الفرس أَرَادَ عُمَرُ بْنُ الْخَطَّابِ بَيْعَ النِّسَاءِ وَ أَنْ يَجْعَلَ الرِّجَالَ عَبِيدَ الْعَرَبِ... ؛ هنگامي که اسيران ايراني وارد مدينه شدند خليفه دوم خواست که زنهايشان را بفروشد و مردانشان را بردگان عرب قرار دهد ... .» در حالي كه مترجم اين را جزء سخنان امام حسين(ع) گرفته است !
علاوه بر اينکه دنباله حديث را نيز نقل نکرده است. مؤلف سفينة البحار در تقبيح بيشتر کار خليفه دوم، بيان امير مومنين(ع) به عمر را مي آورد: «فَقَالَ لَهُ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ (ع) إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ(ص) قَالَ أَكْرِمُوا كَرِيمَ كُلِّ قَوْمٍ ... ؛ اميرالمومنين عليه السلام به خليفه دوم اعتراض کرد که اينکار را نکن چرا که رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم فرموده است که بزرگان هر قومي را گرامي بداريد ... .»
حال به تحريف اين حديث توسط آن شخص اشكال كننده، دقت نمائيد :
از حسين بن علي: «ما از تبار قريش هستيم و هواخواهان ما عرب و دشمنان ما ايراني ها هستند. روشن است که هر عربي از هر ايراني بهتر و بالاتر است و هر ايراني از دشمنان ما هم بدتراست. ايرانيها را بايد دستگير کرد و به مدينه آورد، زنانشان را بفروش رسانيد و مردانشان را به بردگي و غلامي اعراب گماشت.»
بنابر آنچه گفته شد، ترجمه و برداشت بدخواهان از حديث، به طور كامل با حقيقت و بيان مرحوم شيخ عباس قمي متفاوت است و عبارت خليفه دوم، كه جنبه نژاد پرستانه دارد به امام(ع) نسبت داده شده است در حالي كه خلاف واقعيت است.نظر شما راجع به اين مقاله

 
  نظرات ساير كاربران

       ال سام : سلام.اونی که گفته اعراب خوزستان خودشنو برتر میدونن کاملا اشتباه میکنه ما فقط خودمونو برتر ازکسی میدونیم که به پیغمبر توهین کنه بعضی ازجاهلین که دین زردشت دینی که ازدواج بامحارم دران جایزبود رو برتر از دین اسلام میدونند خودمنو برتر میدونیم.

       یا علی علیه السلام : عجم بر عرب برتری ندارد. تعصبی در کار نیست اولین کسانی که ایمان آوردند اعراب بودند خود پیغمبر هم عرب بود. بهترین یاران اهل بیت اعراب بودند. اینها افتخار نیست؟؟؟ چه نیازی هست امام صادق این همه فلسفی بحث کنه حدیث کاملا روشن و بین هست.
       پرسمان : پاسختان را با شناسه 682242 و گذرواژه qiuil در صفحه مشاهده و پیگیری پاسخ: http://www.porseman.org/q/aservice.aspx مطالعه بفرمایید.

       ضربه خورده از خرافات و جهالت های ادیان : اینقدر ماست مالی نکنید...
       پرسمان : ضمن تشکر از شما بابت مراجعه به این سایت، لطفا پرسش‌ها و ابهامات خود را با توضیحات لازم، در صفحه ویژه درج سوال همین سایت: http://www.porseman.org/q/qservice.aspx مطرح فرمایید تا پاسخ خدمتتان ارسال شود. موفق باشید.

       آریوبرزن : خدا فقط از همه چیز اطلاع داره و اینو بدونید انسان با توجه به شرایط اجتماعی و منطقه زندگی درباره اعمالش ازش پرسش میشه پس به دنبال این چرندیات نباشید
       پرسمان : ممنون از درج نظرتان ولی متوجه منظورتون از «این چرندیات» نشدیم. اگر مطلب اشکالی داره خواهشمندیم بطور واضح بیان فرمایید.

       morela : از دشمنان اسلام سپاسگذارم، که با ما ثابت می کنند که هیچگونه ایراد حقیقی وجود ندارد که بخواهند به اسلام وارد کنند و دلایلشان علیه اسلام، یک مشت دروغ و تحریف حقیقت است.

       دکتر جون : خوب ماست مالی کردی جانم هنوز تو قرن بیستم عرب های خوزستان خودشونو از فارس ها بالاتر میدونن. کتاب دو قرن سکوت زرین کوب را بخوان.. کلا شیعه ها ماست مالی می کنن.الان سنی های وهابی شما رو قبول ندارن شما دارس سنگ کی را به سینه میزنی

       هالو : داستان قشنگی بود

       محمد : ایا این حدیث صحت دارد یا نه در بحار که: لازالت امتی بخیر الا ان یتخلقوا باخلاق العجم
       پرسمان :  حديث مورد سوال به گونه اي كه نوشته ايد در بحار نيامده و در ديگر منابع حديثي نيز نيافتيم البته نزديك به اين مضمون در بحار آمده است كه ذيلا مي اوريم : وَ مِنْهُ، عَنْ أَبِيهِ عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ الْمُغِيرَةِ عَنْ طَلْحَةَ بْنِ زَيْدٍ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: كَانَ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ ع يَقُولُ لَا تَزَالُ هَذِهِ الْأُمَّةُ بِخَيْرٍ مَا لَمْ يَلْبَسُوا لِبَاسَ الْعَجَمِ‏ وَ يَطْعَمُوا أَطْعِمَةَ الْعَجَمِ‏ فَإِذَا فَعَلُوا ذَلِكَ ضَرَبَهُمُ اللَّهُ بِالذُّلِ‏ . (بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏63، ص: 323). اميرمومنان عليه السلام مي فرمود: هميشه اين امت در خوبي خواهند بود تاز زماني كه لباس عجم را نپوشيده اند و غذاهاي ي عجم را نخورده اند كه هر گاه اين گونه انجام دهند خداوند آنان را به ذلت دچار مي كند . حديث ياد شده صرف نظر از بحث سندي به حسب مضموني قابل توجيه است و در تحليل آن به چند نكته بايد توجه داشت اول اين كه مقصود از عجم خصوص فارس نيست بلكه غير عرب است اعم از فارس و غير آنان و دوم اين كه ظاهرا مقصود از عجم در اين روايت غير مسلمانان و يا عجمي است كه غير مسلمان است و پيام كلي روايت اين است كه مسلمانان نبايد از فرهنگ خودشان دست بكشند و تحت تاثير فرهنگ غير مسلمانان در نوع لباس، غذا و مانند ان و اقع شوند كه در اين صورت دچار ذلت خواهند شد و جاي ترديد نيست هر جامعه اي كه هويت و اصالت خودش را در فرهنگ از دست بدهد و تحت تاثير فرهنگ بيگانه و اقع شود به مرور از درون تهي خواهد شد و استحاله فرهنگي خواهد شد و ذلتي از اين بالاتر نيست كه جامعه اسلامي كه داراي فرهنگ اصيل وناب بر اساس آموره هاي وحياني است هويت خود را از دست بدهد و تحت تاثير فرهنگ منحط بيگانه واقع شود روايات ديگري به اين مضمون داريم كه خداوند به پيامبري از پيامبران خود وحي نمود كه لباس دشمنان مرا نپوشيد و نوع غذاي دشمنان مرا نخوريد كه دشمن من خواهيد شد همان گونه كه آنان دشمن من هستند.

       aliheidari2012... : (نظر به صورت علامت سوال درج شده بود.)
       پرسمان : باتوجه به اشکال پیش آمده لطفا از دستگاه یا مرورگر دیگری استفاده نمایید. اگر سوالی دارید در صفحه ویژه درج سوال همین سایت به نشانی http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح فرمایید.

       خرد : با این مقلطه گرایی جایی نمیتوانید روشن کنید خودتون بهتر میدانید اگر از شما بخواهند حوض پر اب را بی اب کنید با مقلطه کاری میگوید کدام اب
       پرسمان : لطفا انتقاد خود را به طور واضح و با ارائه مدرک بفرمایید.

       صادق : بیشتر توجیه کردید که کارو خرابتر کرد . سوالات بیشتری برام بوجود آمد

       ali_ali11012... : لبیک یا حسین

       ناشناس : اولاشأن امام معصوم مبراازاینگونه جملات تنگ نظرانه است وهمواره مطابق باقران سخن فرموده اندثانیاعلی ع یکی ازدلایل آمدنشان به کوفه علاقه به ایرانیان ونزدیکی به آنهاست درضمن اززحمات شمادرپاسخ به افرادمغرض وبی منطق متشکرم

       نصیر : پریسااین نظره توکاملااشتباه است امام علی درجنگی که لان عنوانش رویارم نیست ولی میتونی دربارش تحقیق کنی به هرحال امام علی دریکی ازجنگ هاش وقتی یک فرمونده رو شکست داد ان فرمونده به زمین افتاد امام علی وقتی شمشیرش را بالا برد تافرمونده رابکشددرراه خدا فرمونده به امام علی ابه دهن ریخت که امام علی دست ازکشتنه ان فرمونده برایه چند دقیقه دست کشید تاخشمش فروکش کندباانکه اگر او رامیکشت گناهی مرتکب نشده بود

       تارا : باید همه چیزو با اقتضای زمان سنجید

       علی : لطفا قانع کننده که نبود هیچ اشتباه دارید شما در توضیح خودتون! شما یکجا میگین از ویژگیها و محاسن عجم صحبت شده و در جای دیگه عجم را به عنوان گنگ ترجمه کردین! یعنی در واقع یا باید عجم را غیر ایرانی بدانیم و یا باید عجم را گنگ بدانیم که در اینصورت تعریف از محاسن و ویژگی های یک قوم گنگ و احمق عقلانی نیست!

       حسین : به گفته دشمنان شیعه (شیعه روی دو بال حرکت می کند یکی امام حسین و یکی مهدوییت)پس معلومه دشمنان می خواهند به خیال واهییشان عشق جدا نشدنی شیعه به اهل بیت(ع) بخصوص امام حسین (ع) و امام زمان(عج)را کم رنگ کنند و به فرموده قران (و مکروا و مکرالله والله خیرو الماکرین) لبیک یا حسین

       یکی : خیلی دعوای باحالی بود بین مخالف و موافق ممنون از همتون که تو این اوضاع اقتصادی دارید نژاد پرستی رو محکوم می کنید خیلی باحالید همتون!

       vahid : بسم الله الرحمن الرحیم اول تشکر از تحلیل و روشن سازیتون باید بگم جماعتی که خودشون چیزی تو چنته ندارن که رو کنن همیشه دنبال ی نقطه ضعف از گروه مقابلشونن که اونم تو نظر خودشونه و متاسفانه آدمای ضعیف النفس هم که راحت این حرفا رو قبول کنن زیادن جدیدا هم زیاد ازشون میبینیم ان شالله که دشمنا نابود و دوستای خودمونم سر عقل بیان و هر چیزی رو راحت قبول نکنن

       feranch : من که متوجه نشدم . یه جمله گفته شده ولی یه سری آدم از قول ِ خودشون تفسیر کردن. یه جمله یه ترجمه داره نه کلی تفسیر

 نظر سنجي: عالي خوب متوسط  ضعيف  

     نظر متني:
    
نام/نشاني ايميل :
     متن :
              
                                                                         
               

     ارسال براي دوستان :
     نشاني ايميل:  
   
      

 ويژه


بازديدها

کاربران برخط:  1084

صفحه اول:  0

مقالات:  0


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها