خانه> قرآن و حديث >444


140

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

 

بورس مقالات

پيامدهاي خودارضايي...
ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
رابطه دختر و پسر
احضار روح با نعلبك...
گناهان كبيره
چشم چراني، آثار و ...
هولوكاست چيست؟
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
تقويت اراده در انج...
چگونه از ياران اما...
نقش قرآن در زندگي ...
نظرات مقاله «پيامد...
اخلاق پيامبر (4) -...
شوخي هاي پيامبر
چه كنم گناه نكنم؟!
چگونه با تقوي شوم
قرص شب امتحان (تار...
گرايش دختران آمريك...
چرا فقط بي حجابي! ...
اگه روسري خود را ب...
اثر بيدار ماندن بي...
ايميل هايي از شيطا...
همجنسگرايي، علل و ...
همه شرايط وضو
عجم، دشمن اهل بيت؟...
جايگاه و ارزش نماز...
اخلاق پيامبر(2)- م...
تا باشگاه هسته اي
چرا جنگ را ادامه د...
موي بلند و وضو
اخلاق پيامبر - توص...
خاطره اي جالب از ز...
مصحف فاطمه (س)
امام خميني(ره) و غ...
گل حجاب، عطر عفاف ...
100 خاطره از شهيد ...
اخلاق پيامبر (3) -...
كاريكاتورها و حقوق...

آمار سایت


تعداد مقالات:
1531

بازدید مقالات:
4327562

بازدید سوالات:
2060191عجم، دشمن اهل بيت؟! بازديد: 13879

  نظر بدهيد  /   راي بدهيد  /   ارسال به دوستان  /   طرح سوال


يكي از دوستان يه سؤالي رو در مورد عرب و عجم به صورت زير از ما پرسيده كه ما سؤال و پاسخ رو مي آوريم. قضاوت با شما. نظر يادتون نره؟

 

 سؤال:

اينجانب در کتاب «سفينه البحار و مدينه الحکام و الآثار» صفحه 164 نوشته شيخ عباس قمي مطلبي خواندم که به حضرت امام حسين(ع) منسوب شده بود آن مطلب اين است:

ما از تبار قريش هستيم و هواخواهان ما عرب و دشمنان ما ايراني ها هستند. روشن است که هر عربي از هر ايراني بهتر و هر ايراني از دشمنان ما هم بدتر است. ايراني ها را بايد دستگير کرد و به مدينه آورد و زنانشان را به فروش رساند و مردانشان را به بردگي و غلامي اعراب گماشت. مي خواستم ببينم آيا اين سخنان نژادپرستانه را واقعا مي توان به آن حضرت(ع) نسبت داد؟ و با چه مجوزي چنين سخنان خلاف عقلي را به امام پاکي ها نسبت داد؟

 

پاسخ:

مرحوم شيخ عباس قمي محدث توانمندي است که عموم مردم از آثار او استفاده مي کنند ومفاتيح الجنان اوزيور هر مسجد وخانه و زيارتگاه است.سفينة البحار کتاب فهرست موضوعي بحارالانوار علاّمه مجلسي است در مدت بيست سال به پايان رسيده است. شيخ عباس خود مي‌نويسد اين كتاب بهترين اثر بجا مانده از وي است. ايشان آن را در دو جلد تنظيم نموده و در جهت آسان نمودن مراجعه به بحارالانوار نوشته است. درباره حديث فوق اشاره به چند نكته شايان توجه است:

1. با مراجعه به کتاب سفينه(واژه عجم) احاديث متعددي در مورد برتري عجم آورده و ديدگاه منفي معاويه و خليفه دوم رانسبت به عجم , نقل کرده وآنرا خلاف خط مشي پيامبر و علي عليهما السلام نسبت به عجم دانسته است، که اين روايت و شرح و بسط آن در جلد 67 بحار هم آمده است.
2. قرآن کريم سند محکمي است و محتواي حديث بايد با ظهور قرآن و سنت قطعي پيامبر(ص) تعارض نداشته باشد و در غير اين صورت بايد كنار گذاشته شود. در اين باره، قرآن کريم ملاک فضيلت را تقوي و دوري از تعصب مي داند و زبان و نژاد عرب و عجم نمي تواند ملاک برتري باشد.(حجرات/13)
3. اگرچه كنيه اباعبدالله نزد عموم مردم براي امام حسين (عليه السلام) به كار مي رود اما در روايات، كنيه اباعبدالله، براي امام صادق(عليه السلام) است بنابراين حديث ج 1، سفينه البحار، ص 164 از امام صادق(عليه السلام) است.

4. بايد دانست لفظ «عجم» با «فارس» متفاوت است. عجم در لغت به معناي گنگ، بدون نطق و فهم است. متأسفانه كساني كه به اختلافات دامن مي زنند، «فارس» ها را عجم ناميدند  و با تحقير و توهين برخورد كردند. البته گاهي به خاطر كثرت استعمال، لفظ عجم بر ايرانيان و فارس ناميده مي شد كه در بسياري از روايات از فضايل عجم در برابر عرب گفته شده است. اينك جهت روشنگري بيشتر به بررسي سند و محتواي حديث مي پردازيم:

 

سند حديث:
اين حديث نزد علما ضعيف هست و اين حديث تقطيع دارد و نزد علماي رجالي اعتبار ندارد.

محتوائي حديث:
مولف کتاب سفية البحار اين حديث رادر باب فضائل عجم ها بيا ن کرده است. يعني ايشان از اين حديث فضيلت براي عجم تلقي نموده .جالب است بدانيد قبل از نقل اين حديث، مرحوم شيخ عباس، آيه را در تاييد سخنش در فضيلت عجم ها نقل مي کند :
تفسير علي بن إبراهيم: «ولو نزلناه على بعض الأعجمين فقرأه عليهم ما كانوا به مؤمنين»(شعراء/198)، قال الصادق(عليه السلام) : لو نزل القرآن على العجم ما آمنت به العرب، و قد نزل على العرب فآمنت به العجم، فهذه فضيلة العجم؛ (خداوند در کتاب خود فرمود) هرگاه ما قرآن را بر بعضى از عجم (= غير عرب) ها نازل مى کرديم ... و ايشان آن را بر اعراب مى خواند، (اعراب به دليل شدت تعصب) به قرآن ايمان نمى  آورند!))
امام صادق عليه السلام فرمودند: «اگر قرآن بر عجم نازل مي شد اعراب به آن ايمان نمي آوردند و اين قرآن بر اعراب نازل گشت و عجم ها ايمان آوردند پس اين خود يک فضيلتي است براي عجم ها».

مستدرك حاكم:
«قال(ص): لو كان الإيمان معلقا بالثريا لناله رجال من العجم؛ اگر ايمان (در آسمان) به ثريا آويخته بود مرداني از عجم (تلاش مي كردند و) به آن دست مي يافتند.» (ر.ك: سفينة البحار، واژه عجم)
اگر در متن حديث نيز دقت شود، بيان نشده «العرب شيعتنا و العجم عدونا» بلکه بيان شده «شيعتنا العرب، وعدونا العجم». در برگردان فارسي هم مي توان تفاوت اين دو نوع بيان را فهميد:

الف: اعراب شيعيان ما هستند و عجم ها دشمنان ما هستند.
ب: شعيان ما اعراب هستند و دشمنان ما عجم هستند.
اين دو معني کاملا با هم تفاوت دارند .که در روايت معني دومي مطرح شده نه اولي.
در بيان اولي اين مطرح مي شود که گروه اعراب، شيعه هستند و گروه عجم، دشمن اهل بيت هستند که اين با نص آيات قرآن و روايات فراوان در تضاد است و شواهد تاريخي نيز برخلاف آن است زيرا بسياري از اعراب شيعه نيستند بلكه حتي مشرك هستند.

در حالي كه عرب و عجم معني لغوي خاصي دارند .در حقيقت معناي لغوي عرب به معني با فهم وشعور و فصاحت هست و عجم به معني خِنگ و گُنگ است. حال مشخص مي شود معني حديث اين است كه؛ شيعيان، عرب (با فهم و درک) واقعي هستيم و آن عربي که دشمن اهل بيت(ع) است در حقيقت، عجم(گنگ و بدون منطق) واقعي است. مي بينيد که امام اين سخن را چه زيبا بيان کرده اند و دشمنان ايشان چه مضحک و خنده دار اين حديث را تحريف نموده اند .

علاوه بر اينکه در اينجا چند اشتباه توسط اشكال كننده صورت پذيرفته است؛

1. توضيح مؤلف درباره حديث را جزء حديث دانسته؛
2. توضيح مؤلف را نيز اشتباه ترجمه کرده است. ترجمه صحيح مؤلف سفينة البحار اين است:
«عربي که شيعه ما باشد ممدوح و شايسته است (پس معيار شايستگي، شيعه بودن است) اگر چه عجم و غير عرب باشد و اما عجم (غير عرب) که دشمن ما اهل بيت باشد مذموم و ناشايسته است (پس معيار مذموم بودن، دشمني با اهل بيت است) اگر چه عرب باشد.»
3. عبارت ادامه مطالب درباره رفتار خليفه دوم است: «لمّا ورد سبي الفرس أَرَادَ عُمَرُ بْنُ الْخَطَّابِ بَيْعَ النِّسَاءِ وَ أَنْ يَجْعَلَ الرِّجَالَ عَبِيدَ الْعَرَبِ... ؛ هنگامي که اسيران ايراني وارد مدينه شدند خليفه دوم خواست که زنهايشان را بفروشد و مردانشان را بردگان عرب قرار دهد ... .» در حالي كه مترجم اين را جزء سخنان امام حسين(ع) گرفته است !
علاوه بر اينکه دنباله حديث را نيز نقل نکرده است. مؤلف سفينة البحار در تقبيح بيشتر کار خليفه دوم، بيان امير مومنين(ع) به عمر را مي آورد: «فَقَالَ لَهُ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ (ع) إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ(ص) قَالَ أَكْرِمُوا كَرِيمَ كُلِّ قَوْمٍ ... ؛ اميرالمومنين عليه السلام به خليفه دوم اعتراض کرد که اينکار را نکن چرا که رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم فرموده است که بزرگان هر قومي را گرامي بداريد ... .»
حال به تحريف اين حديث توسط آن شخص اشكال كننده، دقت نمائيد :
از حسين بن علي: «ما از تبار قريش هستيم و هواخواهان ما عرب و دشمنان ما ايراني ها هستند. روشن است که هر عربي از هر ايراني بهتر و بالاتر است و هر ايراني از دشمنان ما هم بدتراست. ايرانيها را بايد دستگير کرد و به مدينه آورد، زنانشان را بفروش رسانيد و مردانشان را به بردگي و غلامي اعراب گماشت.»
بنابر آنچه گفته شد، ترجمه و برداشت بدخواهان از حديث، به طور كامل با حقيقت و بيان مرحوم شيخ عباس قمي متفاوت است و عبارت خليفه دوم، كه جنبه نژاد پرستانه دارد به امام(ع) نسبت داده شده است در حالي كه خلاف واقعيت است.نظر شما راجع به اين مقاله

 
  نظرات ساير كاربران

       محمد - ن : مگر آن زمان اعراب به زبانهای ملتهاو کشورهای دیگردنیامسلط بوده اند که بخاطر نفهیدن زبان فارسی فقط به ایرانیها عجم (گنگ و بی منطق)میگفتند؟ آیا در پی حمله اعراب به ایران و قتل وغارت و به آتش کشیدن اثار علمی و فرهنگی ایران بدللیل نفهمیدن زبان فارسی بوده است یا از بین بردن یک تمدن و فرهنگ غنی برای تحمیل تسلط حکومت تازیان بر سرزمین ما؟ بیایید واقع بین باشید تاریخ را بر اساس مقاصد خود تحریف نکنید.
       پرسمان : در پاسخ به اشكال شما ياد آور مي شويم طرح اين اشكال بر اين اساس است كه عجم فقط ايراني ها هستند و نه ديگر مليت ها در حالي كه عجم غير عرب است و شامل ديگر مليت ها نيز مي شود و ايراني ها يكي از مصاديق آن هستند بنابراين اشكالي كه نوشته ايد وارد نيست.
در باره حمله به ايران نيز بايد گفت: بسياري از اعراب شركت كننده در فتوحات افرادي تازه مسلمان بودند. اين بدان معنا است كه آنان با تعاليم اسلامي آشنايي كاملي نداشتند و شايد بتوان تصريح نمود كه اسلام در جان و روح بسياري از آنان ريشه نداشت.
بعلاوه بايد تصريح نمود كه ما شيعيان هرگز اسلام ارائه شده توسط خلفا را اسلام ناب نمي‌دانيم تا چه رسد به اعمال برخي عوامل و فرماندهان آنان در مناطق جنگي. لذا هرگز از اعمال مسلمانان مهاجم به ايران دفاع نمي‌كنيم و اعمال آنان را نيز بر اساس اسلام ناب نمي‌دانيم. چرا كه اگر اين اعمال مطابق اسلام ناب بود، اميرالمومنين علي عليه‌السلام از آن كناره نمي‌گرفت (به گونه‌اي كه ايشان حتي در يك نبرد بر عليه ايرانيان شركت نكرد).
در نيتجه هرگز نمي‌توان چنين ادعايي نمود كه تمامي شئونات اخلاقي توسط تمام سپاه اسلام رعايت شده و آنان مرتكب هيچ‌گونه جنايتي نشده باشند. اما با اين حال بر روي چند نكته بايد تاكيد نمود:
1. توجه داشته باشيم كه «دين اسلام» و «رفتار مسلمانان» دو حقيقت كاملا متفاوت است. بين «دين اسلام» و «رفتار مسلمانان» فرق بگذاريم و رفتار ناشايست برخي مسلمانان را به حساب دين نگذاريم.
2. در مقايسه با ساير هجوم هاي صورت گرفته به اين سرزمين در طول تاريخ (همچون مغول‌ها، تيموريان، استعمار و ...)، شايد بتوان اين حمله را داراي تبعات منفي اخلاقي كمتري دانست.
3. همچنين بر عكس ساير هجوم ها كه دستاوردي جز ويراني براي ايران به همراه نداشت اين حمله، دين مبين اسلام، فرهنگ و تمدن اسلامي و شيعي را كه بعدها و در نتيجه اين حمله به ايرانيان رسيد با خود به ارمغان آورد.
4. باز تاكيد بر اين نكته كليدي و بسيار مهم را لازم مي‌دانم كه: ما شيعيان هرگز اسلام ارائه شده توسط خلفا را اسلام ناب نمي‌دانيم تا چه رسد به اعمال برخي عوامل و فرماندهان آنان در مناطق جنگي. لذا هرگز از اعمال مسلمانان مهاجم به ايران دفاع نمي‌كنيم و اعمال آنان را نيز بر اساس اسلام ناب نمي‌دانيم. چرا كه اگر اين اعمال مطابق اسلام ناب بود اميرالمومنين علي عليه‌السلام از آن كناره نمي‌گرفت (به گونه‌اي كه ايشان حتي در يك نبرد بر عليه ايرانيان شركت نكرد).
5. دقت داشته باشيم كه: برخي جنايات ذكر شده در كتاب‌هاي تاريخي مربوط به فتوحات عصر امويان و عباسيان است. دوره‌اي كه هدف از فتوحات در آن در بسيارى از موارد (اگر نگوييم در همه موارد) كشورگشايى و قتل و غارت اموال و نواميس سرزمين‌هاى مفتوح و در نتيجه جلب غنايم و ثروت بيشتر براى خزانه دربار و به اسارت‌بردن كنيزكان و غلامان بى شمار در جهت به خدمت گرفتن در دربار حاكمان و خويشان وخاندان صاحب منصب و وابسته به آنان بود. از اين‌رو حاكمان اموى و عباسى و سپاهيان‌و سرداران آنان‌، هيچ گونه بهره‌اى از پاى‌بندى به احكام دين و سنت‌هاى پيامبر(ص) را دارا نبودند. نمونه‌اى از بى اعتقادى و عدم اعتنا به تعاليم و احكام دين را در رفتار حجاج نسبت به ذمّيان تازه مسلمان مى‌توان يافت‌. در عصر خلافت عبدالملك بن مروان‌،حجاج بن يوسف ثقفى (حاكم دست نشانده عبدالملك‌) دستور داد از تازه مسلمانان به بهانه آن‌كه درآمد دولت كم شده است‌، جزيه بگيرند كه اين امر سبب شد كه تازه مسلمانان به دين قبلى خويش برگردند.
با وجود چنين نابسامانى‌ها در فتوحات عصر بنى اميه و بنى عباس‌، بديهى‌بود كه هيچ‌يك از امامان معصوم‌: كه معاصر با اين فتوحات بودند، از هرگونه همكارى حتى درحدّ ارائه نظر و مشاوره به حاكمان اموى و عباسى‌خوددارى كنند؛ از اين‌رو وقتى «عَبّادبصرى‌»، يكى از زاهد نمايان معاصر عصر امام سجاد(ع) در قالب پرسش معترضانه ازحضرت پرسيد كه چرا جهاد در راه خدا و دشوارى‌هاى آن را كنار نهاده و به سوى حج وخوشى‌هاى آن روى‌آورده است و سپس با استناد به آيه‌اى از قرآن كريم‌، مزايا ومحاسن شركت در جهاد را براى آن حضرت برشمرد؛ حضرت در پاسخ از وى خواست‌،دنباله آيه را بخواند. عَبّاد بقيه آيه را خواند:«توبه كنندگان‌، پرستندگان‌، ستايشگران‌، روزه‌داران‌، ركوع كنندگان‌، سجده كنندگان‌، امركنندگان به معروف و بازدارندگان از منكر وحافظان حدود الهى‌...» حضرت به عَبّاد فرمودند: هرگاه اين گونه افرادى را كه خداوند وصف كرده است‌، يافتى‌؛ در آن صورت‌، جهاد همراه آنان برتر از حج خواهد بود.
نيز سال‌هابعد امام صادق‌(ع) در پاسخ درخواست «عبدالملك بن عمرو» كه به‌حضرت گفته بود ما منتظر فرمان شما براى شركت در جهاد هستيم‌؛ فرمود:«اگر اين كار (نبرد با كفار تحت زمامت حاكمان عباسى‌) خَير و مطلوب بود، هيچ كس بر ما در اين امر سبقت نمى‌گرفت‌.»


       nainawa110... : حدیث فوق با نہایت زیبائی یکی از خصوصیات شیعیان واقعی را بیان می کند وآن اینکہ : شیعیان ما فصیح وبلیغ و ھوشیار و زیرک می باشند و کسانی کہ گنک وخنگ ونافہم وکج فہم باشند شیعیان واقعی ما نمی شوند۔
       پرسمان : ممنون بابت نظردهیتان. در واقع به عبارت بهتر می‌توان گفت: شیعیان واقعی اهل بیت (علیهم‌السلام) گنگ و خنگ و نافهم یا کج فهم نیستند. موفق باشید.

       Sasksmzk... : من یک حرفی میخوام بزنم که زمان شاه ایران عظمت بیشتری داشت یا در این زمان هر عقل سلیمی این زمان را میگوید و الآن مردم که این عزت را دارند و یک آمریکایی دیگر برتر از ایرانی نیست آمیخته با فرهنگ اسلام و شیعه هست در حالیکه شاه هیچ عزتی برای ایرانیان قائل نبود و یک آمریکایی و سرباز آمریکایی و سگی آمریکایی بالاتر از ایرانی بود با انصافها کدام گروه ایرانی را بهش عزت داده شاهی که اصالتا ایرانی بود؟! زایدی که البته خود زاده ایران است و افتخار میکند به ایرانی بودنش و خود را غیر ایرانی نمی خواند آنانکه ادعای ایرانی بودن میکنند و در مقابل آمریکا و امثالهم تعظیم میکنند آیا دوستدار ایرانیان هستند بهوش باشید که عده ای اهداف دشمنان این خاک را دنبال میکنند و دلسوز نیستند و قصد تفرقه دارند

       حسین : با سلام خدمت دوستان عزیز من آدم مذهبی نیستم حتی فرایض دینی بجا نمیارم اما راجب این دین تحقیق میکنم،کتاب شیخ قمی دانلود کردم و به صفحه 164 رفتم،بی تعصب بگم من اصلا همچین موضوعی که در مورد بی احترامی به نژاد فارس میشه ندیدم،بازار شایعات بسیار داغ هست عزیزان سعی کنند از اینترنت در جهت بالا بردن سطح معلومات استفاده کنند،نه اینکه همش در شبکه های اجتماعی مشغول پر کردن وقت باشن،در همه موارد عرض میکنم نه فورآ به این جفنگیات توجه کنید نه خرافات آخوندی،با تحقیق میشه تقریبآ به حقیقت رسید
       پرسمان : سلام و ممنون که به این سایت و این صفحه مراجعه کردید و نظر مفید و دلنشینتونو درج کردید. آرزومندیم عزمتون در راه حقیقت طلبی همیشه جزم باشه و در فراز و نشیب های این راه پیروز و موفق باشید. فقط منظورتون از عبارت «خرافات آخوندی» مشخص نیست؛ اگه منظورتون بعضی حرفاییه که ممکنه بعضی روحانیون بدون سند و مدرک بزنن و با دین سازگار نباشه، کاملا حق با شماست. و اگر منظرتون چیز دیگه ایه بد نیست شفاف تر بیان کنید که شبهه ای پیش نیاد. در پناه حق.

       رضایی : نیازی به توجیح نیست واقعیت گویا و عریان است. لعنت خدا بر همه خائنان به میهن

       وطن پرست : یعنی امام معصوم که با علم غیب هم در ارتباط هست نمیدونست اگر از دو کلمه عرب و عجم استفاده کنه چه برداشتهایی ممکنه ازش بشه و اما شما که علم غیب هم ندارید اینو فهمیدین و توضیح میدین؟؟
       پرسمان : سلام و ممنون که سوالتان را درج کرده اید. باتوجه به متن مقاله و پاسخ نظرات دیگر دوستان، پاسخ سوال شما هم مشخص می شود. اگر ابهامی باقی ماند، در صفحه ویژه درج سؤال: http://www.porseman.org/q/qservice.aspx مطرح نمایید.

       rooh47411... : اون بابایی که میگه ایرانیا با محارم خود ازدواج میکردند میتونه بگه که بچهای آدم و حوا با کی ازدواج کردند? لطفا با مدرک جواب بدهد

       mordab1337... : دردی از این بالاتر نیست که کسی خودرا دوست دارت بداند اما عملکردش رنجت دهد انچه امام حسین ع میخواهد پیرو راستین است نه دوستدار ظاهری که اکثریت ما پیرو نیستیم

       سیما : سلام .اخرش مانفهمیدیم ینی چی،اول نسبتش میدید به امام صادق بعد میگید معنی عجم ینی فلان که ویکی پدیا اصلا همچین نظری نداره،و اگه شیخ قمی همچین چیزی رو نفهمیده ما چطور به مفاتیح اعتماد کنیم که گرداورندش شیخ بوده،
       پرسمان : جاي ترديد نيست كه به تصريح قرآن كريم هيچ نژادي بر نژاد ديگر برتري ندارد و برتري انسانها بر يكديگر تنها به ايمان و تقواي الهي است افرادي همچون ابولهب عموي پيامبر و ابوجهل كه از سران قريش و عرب بودند به سبب كفر ذليل شدند و افرادي همچون سلمان كه ايراني بود به سبب ايمان به خدا و پيامبر به بالاترين درجات قرب به خداوند و پيامبر رسيدند تا حدي كه پيامبراکرم (ص) فرمود: «سلمان از ما اهل بيت است»؛ منطق روايات نيز منطق قرآن است پيامبر اكرم (ص) در خطبه اي مي فرمايد: «أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّ رَبَّكُمْ وَاحِدٌ وَ إِنَّ أَبَاكُمْ وَاحِدٌ كُلُّكُمْ لِآدَمَ وَ آدَمُ مِنْ تُرَابٍ- إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاكُمْ‏ وَ لَيْسَ لِعَرَبِيٍ‏ عَلَى‏ عَجَمِيٍ‏ فَضْلٌ إِلَّا بِالتَّقْوَى‏». اي مردم پروردگار شما يكي است و پدر شما يكي همه شما از آدم هستيد و آدم از خاك و گرامي ترين شما نزد خداوند با تقوا ترين شما است و عرب را بر عجم هيچ گونه برتري نيست مگر به تقواي الهي.
بنابراين نظر اسلام با وجود آيات قرآن كريم در اين باره و رواياتي كه از پيامبر و ائمه معصومين (ع) وارد شده كاملا مشخص است چنانكه از سيره شخص پيامبر (ص) و ائمه معصومين (ع) نيز همين مطلب به روشني معلوم است تا جايي كه بسياري از همسران و مادران ائمه (عليهم السلام) غيرعرب بوده اند.
بنا براين روايت ضعيفي كه در سفينه البحار نقل شده يا بايد توجيه كنيم و يا رد در پاسخ داده شده ما توجيهي را براي روايت آورديم كه بر اساس معناي ريشه اي عرب و عجم بود و نه معناي مصطلح آن. مرحوم شيخ عباس قمي نيز بر اساس اطلاع رساني روايت را از ديگر منابع نقل و خودش نيز به مضمون آن آن گونه كه بدوا برداشت مي شود معتقد نبوده به همين جهت در توضيح آن مي گويد: عرب مورد ستايش كسي است كه شيعه باشد هر چند عجم باشد و عجم مورد مذمت كسي دشمن اهل بيت (ع) باشد هر چند عرب باشد جهت رفع استبعاد از معنايي كه براي روايت آورديم به روايت ذيل دقت كنيد كه در علل الشرايع نقل شده. در اين روايت فرموده اند: مؤمن عرب است، چون زبان پيامبر (ص) و قرآن و دينش عربي است» و فرموده اند: «مؤمن عجم است چون درهاي بدي به روي او بسته است» در اين روايت به معناي لغوي عجم توجه شده كه به معناي بسته بودن است و از جهتي ديگر بر مؤمن اطلاق عجم شده. بنابراين توجيه، روايت سفينه البحار مستند روايي دارد. به روايت ذيل دقت كنيد امام صادق (ع) مي فرمايد: «حَدَّثَنَا أَحْمَدُ بْنُ الْحَسَنِ الْقَطَّانُ قَالَ حَدَّثَنَا الْحَسَنُ بْنُ عَلِيٍّ السَّكُونِيُّ قَالَ حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ زَكَرِيَّا الْجَوْهَرِيُّ عَنْ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ عُمَارَةَ عَنْ أَبِيهِ قَالَ سَمِعْتُ الصَّادِقَ جَعْفَرَ بْنَ مُحَمَّدٍ (ع) يَقُولُ: الْمُؤْمِنُ عَلَوِيٌّ لِأَنَّهُ عَلَا فِي الْمَعْرِفَةِ وَ الْمُؤْمِنُ هَاشِمِيٌّ لِأَنَّهُ هَشَمَ الضَّلَالَةَ وَ الْمُؤْمِنُ قُرَشِيٌّ لِأَنَّهُ أَقَرَّ بِالشَّيْ‏ءِ الْمَأْخُوذِ عَنَّا وَ الْمُؤْمِنُ عَجَمِيٌّ لِأَنَّهُ اسْتَعْجَمَ عَلَيْهِ أَبْوَابُ الشَّرِّ وَ الْمُؤْمِنُ عَرَبِيٌّ لِأَنَّ نَبِيَّهُ (ص) عَرَبِيٌّ وَ كِتَابُهُ الْمُنْزَلُ بِلِسانٍ عَرَبِيٍّ مُبِينٍ وَ الْمُؤْمِنُ نَبَطِيٌّ لِأَنَّهُ اسْتَنْبَطَ الْعِلْمَ وَ الْمُؤْمِنُ مُهَاجِرِيٌّ لِأَنَّهُ هَجَرَ السَّيِّئَاتِ وَ الْمُؤْمِنُ أَنْصَارِيٌّ لِأَنَّهُ نَصَرَ رَسُولَهُ وَ أَهْلَ بَيْتِ رَسُولِ اللَّهِ وَ الْمُؤْمِنُ مُجَاهِدٌ لِأَنَّهُ يُجَاهِدُ أَعْدَاءَ اللَّهِ تَعَالَى فِي دَوْلَةِ الْبَاطِلِ بِالتَّقِيَّةِ وَ فِي دَوْلَةِ الْحَقِّ بِالسَّيْف‏.»(علل الشرائع، ج‏2، ص: 467)
مؤمن علوى است، زيرا در معرفت مقام عالى و بلندى دارد.
مؤمن هاشمى است، زيرا ضلالت و گمراهى را شكست مى‏دهد.
مؤمن قرشى است، زيرا به شيئى كه از ما اخذ شده اقرار دارد.
مؤمن عجمى است، زيرا ابواب شرّ بر او بسته است.
مؤمن عربى است، زيرا پيامبرش صلى اللَّه عليه و آله عربى بوده و كتابش به زبان عربى آشكار مى‏باشد.
مؤمن نبطى است، زيرا علم را استنباط و درك نموده و فهميده است.
همان گونه كه مي بينيند در اين روايت بر مومن به اعتباري اطلاق عرب شده و به اعتباري اطلاق عجم شده چون ريشه عجم به معناي مغلق و بسته بودن است و حضرت به اين اعتبار كه درهاي شر بر مومن بسته است بر او اطلاق عجم كرده اند خواه از نظر نژاد عرب باشد يا غير عرب.


       محمد : اگر منظور عجم آن چیزیست که شما تفسیر کردید، آنجا که صحبت از رفتن به ثریا و یا ایمان آوردن عجمها سخن میگویید هم منظورشان ایرانی ها نیست !! نمیشه که واژه را مصادره به مطلوب کرد !!
       پرسمان :  همان گونه كه در پاسخ شبهه گفتيم جاي ترديد نيست كه اسلام ملاك در برتري را تقوا مي داند و هيچ فخري عرب را بر عجم و بالعكس نيست و اين صريح قران كريم است و روايات فراوان بر آن دلالت دارد و سيره پيامبراکرم (ص) نيز همين مطلب را مي رساند كه سلمان فارسي را مي گويد از ما اهل بيت است و برخي كه از نزديكان خود همچون ابولهب را جهنمي معرفي مي كند با توجه به اين اصل محكم اگر روايت و نقلي مخالف با آن باشد بايد رد و يا توجيه شود روايت منسوب به امام صادق (ع) را ابتدا گفتيم سندا ضعيف است و توجيهي نيز براي آن ذكر شد. در توجيه، دو معنا براي عرب و عجم در نظر گرفته شد يكي آن كه مقصود از عرب قوم عرب و مقصود از عجم غير عرب است اعم از ايراني و غير ايراني و معناي ديگر آن ريشه لغوي آن است كه عجم به معناي زبان بسته و كسي است كه مقصود خود را نمي تواند بيان كند و عرب به معناي كسي كه فصيح سخن مي گويد با توجه به اين ريشه لغوي گفتيم مقصود از روايت مي تواند اين باشد كه تمامي شعيان عربند نه به اين معنا كه از نژاد عربند بلكه به معناي لغوي آن كه فردي است كه مقصودش را صريح و واضح بيان مي كند و دشمنان اهل بيت عجمند كه در لغت به معناي زبان بسته و كسي است كه نمي تواند مقصودش را بفهماند ما با اين توجيه در صدصد اين نبوديم كه معناي متعارف عرب و عجم را نفي كنيم.

       شیرین : من یک ایرانی مسلمانم ...

       Nasimvasl... : ب نظر من شما بی طرفانه قضاوت نمیکنید بهتر است احساسات خود را کنار بگذارید و سعی کنید هیچ وقت نظر خودتان را قالب نکنید و قضاوت رو به مردم بگذارید
       پرسمان : متوجه منظورتان نشدیم. اگر انتقادتان نسبت به متن مقاله است، خواهشمندیم مشکل آن را به صورت دقیق مطرح فرمایید یا قسمتی از متن که به آن انتقاد دارید اشاره نمایید. ممنون

       kambizhaghighat... : با سلام استاد گرامی من با دیدن این حدیث در فضای مجازی واقعا شوکه شدم و پاسخ شما را هم کافی نمی دانم. که اگر فرمایش شما صحیح بود اون عزیزی که مصاحبه ایشان هم در فضای مجازی پخش گردید و در صدا و سیمای جمهوری اسلامی اعلام نمودند که در بهشت زبان ما به عربی بر می گردد و در جهنم به زبان عجم یا فارسی صحبت خواهیم کرد بزرگواری چون شما و دیگران باید به ایشان ایراد می گرفتند و تذکر می دادند تا چنین شبهه ای ایجاد نشود و لذا با همه احترامی که به جنابعالی قائل هستم و علاقه ای که به ائمه داشته و دارم تنها پاسخ صحیح به نظر من جعلی بودن چنین احادیثی است. البته من در این زمینه سواد کافی ندارم و تصور می کنم مجتهدین ما میبایست چنین شبهاتی را هر چه سریعتر بر طرف نمایند. با تشکر فراوان
       پرسمان : جدا از بحث جعلي بودن یا نبودن این حدیث باید توجه كنید كه عجم به معناى زبان گنگ و نامفهوم است كه اهل دوزخ، گويا از شدت عذاب به لالى و گنگى مى افتند و زبانى نامفهوم مى يابند! و اگر عرب ها به فارس ها عجم مى گفته اند از اين جهت بوده كه زبان فارسى نزد ايشان مفهوم نبوده است. لذا اینکه گفته شود مقصود این رویات زبان فارسی است مطلب دقیقی نیست و بعلاوه در خبری هم آمده که زبان فارسی بعد از عربی اشرف زبان ها است . بدین جهت زبان دوم بهشتیان فارسی دری شمرده شده است.(روح المعانی، آلوسی بغدادی،ج19،ص126)

       mamad.taghi640... : سلام. من عضو اشرارم... دنبال جواب های قطعی برای سوالام هستم ک ب دینم برگردم... میتونید کمکم کنید. لطفا ایمیل برام بفرستید.ممنون
       پرسمان : محقّقين ما در خدمت پرسشگران هستند. لطفاً سوالات خودتان را دقيق و حدّ الامكان كوتاه برايمان ارسال فرماييد. رایانامه ما: info@porseman.org

       rezashir.rh... : امام واقعیت را گفته واسناد دیگری هم دراین رابطه هست لطفا سعی نکنید واقعیت را وارونه جلو بدید
       پرسمان : ممنون بابت درج نظرتان ولی کاش فرمایشتان را همراه با مدرک و دیگر اسناد بیان می کردید. موفق باشید.

       مهسا : ببخشید من در یکی از گوروه های تلگرام که همین پیام را نشر کرده بودند از نوشته های عربی و ترجمه شان در سایت شما کمک گرفته و خیلی خلاصه از مفهوم پیج شما هم استفاده کردم . بعد هم نخواستم مسئولیت پیام های بعضا غلط آنها را با سکوت بیشتر از این تحمل کنم و از گوروه رفتم . تنها ناراحتم که از سایت شما به عنوان منبع یاد نکردم . حلال می کنید ؟
       پرسمان : با سلام و آرزوی قبولی طاعات، ضمن تشکر صمیمانه از همکاریتان در گسترش فرهنگ پرسش و پاسخ و استفاده از مطالب این سایت، ذکر منبع برای یک مطلب جدای از فواید آن، راهنمایی و هدایت دیگران را به این سایت دربرخواهد داشت. امیدواریم در تلاشتان برای رساندن معارف دینی به دیگران در پناه حق موفق و موید باشد.

       aliasgharziyai... : به نام خدا سلام به همه ی مسلمانان اسلام تنها برتری را تقو ی می داند و بس پس عزیزان هوشیار باشید چرا که دشمن در زمان زندگی حضرت علی (ع ) آنقدر تبلیغ بر علیه خاندان و اهل البیت کرده بود که در زمان شهادت آن حضرت در مسجد مردم به دروغهای زمان د ر مورد امام پی بردند و دلیل اصلی شهادت حضرت علی (ع) در مسجد از بین بردن تمامی حرفهای آنرو زگار در مورد امام بود شیعه از امامان معصوم جدا شدنی نیست هر چند دشمان تبلیغ کنند به خواست خدا تبلیغ آنها بی اثرو اعتقاد دوستان راسخ تر خواهد شدو روزی خواهد رسید که مکرشان به خودشان بر خواهد گشت به امید آن روز (اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ) انشاء الله

       akbar ... : ایرانی ها ...
       پرسمان : این سایت محل تبادل اطلاعات و دانسته ها و سرای پرسش است. امیدواریم در درج نظر یا سوال، رعایت احترام را داشته باشید. ممنونیم.

       hamedy.9364... : عجم بطور عام ، تمام مردم غیر عرب را میگویند ، ایرانیها یا بهتر گفته شود .فارسهای شیعه را بطور خاص عجم میگویند،
       پرسمان : ممنون بابت درج نظرتون، فقط کاش منبع نظرتون رو هم می فرمودید.

       محمد : رسول خدا فرمود من عرب هستم ولی عرب از من نیست
       پرسمان : لطفا منبع و مدرک مطلبی را که نقل کرده اید بفرمایید.

 نظر سنجي: عالي خوب متوسط  ضعيف  

     نظر متني:
    
نام/نشاني ايميل :
     متن :
              
                                                                         
               

     ارسال براي دوستان :
     نام شما:    نشاني ايميل:  
   
      

 ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها