خانه> روانشناسی و مشاوره >62


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
قرص شب امتحان (تار...
پيامدهاي خودارضايي...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
همجنسگرايي، علل و ...
هولوكاست چيست؟
عجم، دشمن اهل بيت؟...
علامت قبولي توبه
گناهان كبيره
چگونه از ياران اما...
چشم چراني، آثار و ...
رابطه دختر و پسر
احكام نماز و روزه ...
تقويت اراده در انج...
اخلاق پيامبر (4) -...
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
نقش قرآن در زندگي ...
لیست کتب اداره مشا...
شوخي هاي پيامبر
جلسه خواستگاري
...

دوستي با نامحرم در...
چه كنم گناه نكنم؟!
دفتر 30 پرسش ها و ...
شيوه هاي کنترل نفس...
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
اثر بيدار ماندن بي...
گرايش دختران آمريك...
چرا فقط بي حجابي! ...
اگه روسري خود را ب...
ايميل هايي از شيطا...
فطريه چيست؟
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
دفتر 32 پرسش ها و ...
اخلاق پيامبر(2)- م...
مهارت ارتباط مؤثر ...

آمار سایت


تعداد مقالات:
2218

بازدید مقالات:
8339533

بازدید سوالات:
2656411پيامدهاي خودارضايي و مبارزه با آن بازديد: 75099

  نظر بدهيد  /   راي بدهيد  /   ارسال به دوستان  /   طرح سوال


«استمنا» يا «خودارضايي» يكي از راه هاي انحرافي در ارضاي ميل جنسي است كه نسل جوان را در معرض آسيب هاي جدي قرار مي‏دهد. از همين رو مي‏توان آن را نوعي انحراف جنسي يا بيماري ناميد كه با جديت بايد در درمان آن كوشيد. آسيب هاي ناشي از خودارضايي به گونه هاي مختلفي تقسيم ‏پذير است كه به اختصار به برخي از آنها اشاره مي‏شود:

يك. آسيب هاي جسماني‏
يكي از روش هاي شناخت پيشرفت بيماري ها در پزشكي، مرحله‏
بندي (staging) علايم بيماري است. براين اساس، برحسب عوارض ايجاد شده در بيمار مبتلا به خودارضايي، سه مرحله (stage) بيان شده است:(masturbation.www.herballove.com /library /resource overmas/stage.asp/ Stages of excessive )

1. مرحله مشكل ساز (Problematic)
در افرادي كه مدتي است گرفتار خودارضايي شده اند، زودرس ترين عوارض ناشي‏از خودارضايي عبارت است از:
الف. خستگي و كوفتگي (
Fatigues/Tiredness
ب. عدم تمركز حواس (
Lack of concentration
ج. ضعف حافظه (
Poor memory
د. استرس و اضطراب (
Stress/Anxiety).
 

2. مرحله گرفتاري شديد (Severe)
بروز علايم زير در فرد گرفتار، نشان دهنده آن است كه شدت ابتلاي وي يا مدت آن بيش از مرحله اول است و در نتيجه عوارض شديدتري ظاهر شده است:
الف. خستگي و كوفتگي (
Fatigues/Tiredness
ب. نوسان خلق يا تغييرات سريع خلقي (
Mood swings
ج. حساسيت بيش از حد و زودرنجي (
Irritability
د. كمردرد (
Lower back pain
ه. نازك شدن موها (
Thinning hair
و. ناتواني جنسي زودرس در جواني (
Youth impotence
ز. بي‏خوابي يا بدخوابي و مشكلات مشابه (
Insomnia/Sleep problem).
 

3. مرحله گرفتاري بسيار شديد يا حالت اعتياد (Addictive)
الف. خستگي و كوفتگي (
Fatigues/Tiredness
ب. ريزش شديد موها (
Severe hair loss
ج. تارشدن ديد چشم ها (
Blurred vision
د. وز وز گوش (
Buzzing in the ears
ه. انزال زودرس و غيرارادي يا خروج مني به صورت قطره قطره (
prematurelyEjaculation
و. درد كشاله ران و ناحيه تناسلي (
Groin/Testicular pain
ز. دردهاي قولنجي در ناحيه لگن و استخوان دنبالچه (
the pelvic cavity or tail bonePain or cramps in).
 

نحوه پيدايش عوارض‏
در دانش پزشكي، روند پيدايش علايم يك بيماري و چگونگي بروز عوارض و نشانه هاي كلينيكي، در شناخت هر چه بيشتر يك بيماري بسيار مهم است و مي‏تواند پزشك را در تشخيص و درمان بهتر بيماري و مريض را در پيشگيري كمك كند. به اين دليل مناسب است درباره نحوه پيدايش برخي از عوارض خود ارضايي كه در به آن اشاره شد بيشتر به آن توضيح داده شود تا خواننده عزيز با روند پيدايش اين عوارض، يا به اصطلاح پاتوفيزيولوژي (
Pathophysiology) آن آشنا شود.
1. خستگي و كوفتگي: انقباض شديد و يك مرتبه تمام عضلات بدن در جريان انزال (ارگاسم يا اوج لذت جنسي)، باعث مصرف سريع مواد غذايي ذخيره شده در عضلات و به طور عمده كاهش گليكوژن (ماده اصلي لازم براي توليد انرژي عضلاني) مي‏شود. خستگي عضلاني تقريبا با سرعت تهي شدن عضلات از گليكوژن رابطه مستقيم دارد و هرچه اين سرعت بيشتر باشد، خستگي بيشتر است
‏فيزيولوژي گايتون، ترجمه دكتر فرخ شادان، تجديد نظر هفتم، 1986 (تهران: چهر، 1365)، ج 1، ص 313.. در خودارضايي، به علت انقباض هاي مكرر عضلات بدن، ذخاير گليكوژن عضلات به سرعت تمام مي‏شود و خستگي و كوفتگي هميشه از عوارض بديهي آن است.
2. ريزش مو: خودارضايي به تدريج با تغييرات هورموني و شيميايي كه در بدن ايجاد مي‏كند، باعث افزايش هورمون جنسي مردانه؛ يعني، تستوسترون به دي هيدرو تستوسترون (
DHT=Dihydrotestosterone) مي‏شود كه از عواقب بالا بودن ماده DHTدر خون، ريزش موها و تاسي و بزرگ شدن پروستات و عوارض ناشي از آن در پيري است. Herballove.com .
3. خود ارضايي مكرر باعث تحريك بيش از حد سيستم عصبي پاراسمپاتيك و افزايش تخليه اَسِتيل كولين (
Acetyle Choline) از انتهاي اين رشته ها در مغز مي‏گردد كه اين خود باعث پاره‏اي از عوارض جسماني و رواني، چون حواس‏پرتي (Absentmilndedness)، كمي حافظه (Memory)، عدم تمركز حواس، سياهي رفتن چشم و در نهايت تاري ديد مي‏شود. تمام اين علامت ها ناشي از تغيير تعادل ميزان مواد شيميايي موجود در مغز است كه بين سلول هاي عصبي رد و بدل مي‏شود و انتقال پيام هاي مختلف را بر عهده دارد. 4_men.org .
برخي نيز بر اين عقيده‏اند كه علت بروز اختلالات مغزي (مانند حواس پرتي، عدم تمركز حواس و كاهش حافظه) ناشي از ظرفيت عظيمي از انرژي بدن است كه در هر بار انزال، تخليه شده و هدر مي‏رود؛ زيرا مايع مني حاوي مقدار بسيار زيادي
DNA (هسته 400-300، اسپرمي كه در هر انزال خارج مي‏شود)، RNA آنزيم ها، پروتئين ها، مواد قندي، لسيتين (Lecithin)، كلسيم، فسفر، نمك هاي بيولوژيك، تستوسترون و... است. اين ذخاير عظيم انرژي - كه بايد در بدن براي رشد و تقويت بخش هاي مختلف مورد استفاده قرار گيرد - بيهوده و به طور مكرر از بدن خارج مي‏شود و هر كدام عوارضي را به دنبال مي‏آورند.
براي مثال از آنجا كه سلول هاي خوني و پلاكت ها در مغز استخوان ها توليد مي‏شود و به تكامل نهايي مي‏رسد و براي توليد آنها نيز انرژي بسيار زيادي مورد نياز است؛ در افراد گرفتار خودارضايي، تكامل مغز استخوان و در نتيجه توليد سلول هاي خوني با مشكل مواجه شده و منشأ كم خوني، ضعف و خستگي در اين افراد است. نيز دفع فسفر و ليستين بيش از حد از طريق انزال هاي مكرر، باعث كاهش ذخاير اين مواد مي‏شود كه مواد حياتي براي سلامتي سلول هاي عصبي هستند و در نتيجه اختلال عملكرد سيستم عصبي، مانند حواس پرتي، عدم تمركز حواس و... بروز خواهد كرد.
www.anael.org .

دو. آسيب هاي روحي و رواني‏
ضعف حافظه و حواس‏پرتي، اضطراب، منزوي شدن و گوشه‏گيري، افسردگي، بي‏نشاطي و لذت نبردن از زندگي، پرخاشگري، بداخلاقي و تندخويي، كسالت دائمي و ضعف اراده، احساس حقارت، عدم اعتماد به نفس، احساس گناه و عذاب وجدان بروندادهاي رواني و روحي خودارضايي است. شرح پاره‏اي از اين موارد در مباحث گذشته روشن شد.

سه. آسيب هاي اجتماعي‏
ناسازگاري خانوادگي، بي‏ميل شدن به همسر و ازدواج، ناتواني در ارتباط با جنس مخالف و همسر، احساس طرد شدن، از بين رفتن عزّت، پاكي، شرافت و جايگاه اجتماعي، دير ازدواج كردن و لذت نبردن از زندگي مشترك‏
جهت آگاهي بيشتر نگا: قائمي، علي، خانواده و مسائل جنسي كودكان، (تهران: انتشارات انجمن اوليا و مربيان جمهوري اسلامي ايران، چاپ دهم، 1376)..

چهار. آسيب هاي معنوي و اخروي‏
هيچ يك از آسيب هاي پيش گفته، به اهميت آسيب هاي معنوي نيست؛ زيرا آسيب هاي معنوي، جان و دل و به عبارت ديگر كنه حقيقت وجود آدمي را تباه مي‏سازد. خودارضايي از نظر دين يك گناه است و به تعبير قرآن زنگار بر دل مي‏نهد:
«كَلاَّ بَلْ رانَ عَلي‏ قُلُوبِهِمْ ما كانُوا يَكْسِبُونَ»؛ «چنين مباد! بلكه اعمال (ناشايست) دل هاي آنان را زنگار زده است».مطففين (83)، آيه 14.
زنگ يا زنگار در اشياي مادي، همان چيزي است كه روي فلزات و اشياي قيمتي مي‏نشيند و معمولاً نشانه پوسيدن و از بين رفتنِ شفافيت و درخشندگي آن و در نهايت ضايع شدن و از بين رفتن آن است.
علامه طباطبايي در تفسير الميزان
مي‏فرمايد: از آيه شريفه سه نكته استفاده مي‏شود:
1. اعمال زشت، نقش و صورتي به نفس و روح انسان مي‏دهند؛
2. اين نقش و صورت خاص، مانع آن است كه نفس آدمي حق و حقيقت را درك كند؛
3. نفس آدمي به حسب طبع اوليه‏اش صفا و جلايي دارد كه با داشتن آن، حق را آن طور كه هست درك مي‏كند.
طباطبايي، سيد محمد حسين، ترجمه تفسير الميزان، ترجمه سيد محمد باقر موسوي همداني، (تلخيص)، (قم: دفتر انتشارات اسلامي، بي‏چا، بي‏تا)، ج 20، ص 385.
همچنين آسيب هاي معنوي جهان گذران را در مي‏نوردد و اگر اصلاح نگردد، حيات جاودان آدمي را در معرض تباهي و شوربختي قرار مي‏دهد. از اين رو نصوص ديني نسبت به آن هشدارهاي لازم را داده
‏اند. پيامبر اكرم‏صلي الله عليه وآله وسلم در اين باره مي‏فرمايد: «ناكح الكف ملعون»؛«ملعون است كسي كه خودارضايي كند» ري شهري، محمد، ميزان الحكمة، ج 12، ص 5654..
امام صادق‏عليه السلام نيز مي‏فرمايد: «با سه گروه خداوند در روز قيامت سخن نمي‏گويد و پاكشان نمي‏خواند و عذابي دردناك دارند، از آن سه‏اند، خودارضايي كننده و كسي كه لواط دهد»همان، ح 19049..
در روايات ديگري امام صادق‏عليه السلام خودارضايي را گناه عظيم و مورد نهي الهي معرفي فرموده است‏
همان، ح 19050..
 

راه هاي درمان‏
1. نخستين گام براي درمان اين عادت شوم، اعتقاد و ايمان به درمان‏پذيري آن و دوري از يأس و نااميدي است. اما رسيدن به نتيجه و ايجاد هرگونه تغيير و دگرگوني نيازمند گذشت زمان، انتخاب راه صحيح و به كارگيري دقيق دستورها است. البته ترك عادتِ نامطلوب، در زمانِ كوتاه بدون راهنماي كارآزموده و دلسوز، امكان ندارد. از همه اينها مهم‏تر، اراده و خواست فرد، نقش كليدي و محوري را ايفا مي‏كند. درمان و چاره جويي بايد منطبق بر خواست فرد باشد؛ زيرا تا وقتي كه او نخواهد، مي‏توان با قاطعيت گفت كه درمان نخواهد شد.
بنابراين بيمار اگر بخواهد، مي‏تواند بر بيماري اش غلبه كند و جمله معروف «خواستن توانستن است»، عين حقيقت است. اراده همچون نهالي است كه بايد آن را پرورش داد تا به مرحله خودشكوفايي و ثمردهي برسد؛ به عبارت ديگر، اراده تقويت شدني و پرورش يافتني است و راه پرورش و تقويت آن اين است كه برخلاف ميل خود، اندك اندك به مقابله با اين عادت شوم برخيزد تا پس از مدتي لذت توانستن را بچشد
ق، مؤسسه پژوهشي - فرهنگي اشراق، خودارضايي يا ارضاي انحرافي جنسي، صص 29 - 30..
2. تلاش براي تقويت اراده از گام هاي مهم در امر بهبود است. نگوييد اراده از ما سلب شده است! ممكن است اراده انسان ضعيف شود؛ ولي هيچ گاه از بين نمي‏رود. نشانه اينكه هنوز اراده باقي است، اين است كه شخص اين عمل را در حضور ديگران و در هر شرايطي انجام نمي‏دهد. براي تقويت اراده، راه هاي زيادي پيشنهاد شده كه از جمله آنها تلقين به خود است‏
جهت آگاهي بيشتر نگا: پرسش ها و پاسخ ها دفتر 7 _ پرسش ها و پاسخ هاي برگزيده (ويراست جديد)، پرسش 46..
ويكتور پوشه - روان شناسِ فرانسوي - مي‏گويد: افراد مبتلا به اين عادت شوم، هر روز به دفعات مختلف با تمركز فكر به خود بگويند: «من به خوبي قادرم اين عادت بد را از خود دور كنم، من قادرم». تكرار اين عبارت ساده، اثر عجيبي در تقويت اراده و روحيه دارد.
پل ژاگو بر آن است كه: «تلقين، قبل از خواب نيز مؤثر است»همان، ص 34..جهت آگاهي بيشتر نگا: پرسش ها و پاسخ ها دفتر 7 _ پرسش ها و پاسخ هاي برگزيده (ويراست جديد) پرسش شماره ‏46.
3. سعي شود شكم به هنگام خواب، بيش از حد معمول پر نباشد.
4. از پوشيدن لباس هاي تنگ و چسبان اجتناب گردد.
5. از نگاه كردن به مناظر، فيلم ها و تصاوير تحريك كننده، خودداري شود و شخص به محض مواجهه با اين امور، چشم خود را بسته و يا به زمين و يا آسمان نگاه كند.
6. از شنيدن و خواندن مباحث و مطالب جنسي و حتي شوخي هاي تحريك‏كننده و فكر كردن در اين امور، دوري شود.
7. از خوردن مواد غذايي محرك، مانند خرما، پياز، فلفل، تخم‏مرغ، گوشت قرمز و غذاهاي پرچرب - اجتناب و به ميزان ضرورت اكتفا شود.
8. قبل از خواب مثانه تخليه شود.
9. از نوشيدن افراط گونه آب و مايعات پرهيز شود (به خصوص شب ها و قبل از خوابيدن).
10. هيچ‏گاه نبايد به بدن عريان خود نگاه كرد.
11. از دست‏ ورزي با اندام جنسي، بايد اجتناب نمود و در هيچ شرايطي، نبايد دست‏ ورزي كرد!
12. هرگز نبايد به رو خوابيد.
13. به منظور تخليه انرژي - زايد بدن، به طور منظم و زياد بايد ورزش كرد.
14. هيچ‏گاه نبايد بيكار بود؛ شخص بايد براي اوقات فراغت خود، برنامه داشته باشد و آن را با مطالعه، ورزش، زيارت، عبادت و ... پر كند.
15. هرگز در مكاني خلوت و تنها و دور از نظر ديگران نبايد ماند.
16. هرگاه شخص مورد هجوم افكار جنسي واقع شد، بايد بلافاصله از مكان خلوت و دور از نظر ديگران خارج شود و خود را به كاري سرگرم كند. در اين زمينه گفت و گو با دوستان، مشاركت در عبادت هاي جمعي (مانند جلسات دعا، نماز جماعت و...) بسيار مفيد است.
17. هفته‏اي يكي دو روز، روزه مستحبي مفيد است و اگر شخص توان آن را ندارد، ميزان صَرف غذا را كاهش و فاصله هر وعده غذا را افزايش دهد و يا تعداد دفعات غذا را كاهش داده و به حداقل خوراك اكتفا كند.
18. از سخن گفتن ملايمت‏آميز، شوخي و خنده با نامحرمان خودداري كرده واز نرمي و لينت در كلام بايد اجتناب ورزيد.
19. هيچ‏گاه نبايد با نامحرم و جنس مخالف، در مكان خلوت و دور از نگاه ديگران باقي ماند (حتي براي آموزش و ...).
20. قرآن زياد بخواند و درباره معاني آيات آن فكر كند.
21. بايد هميشه براي ذهن فكر خود محتواي مطلوب و موضوع مناسب داشت.
22. منشأ اين مشكل، عدم پاسخ صحيح و مناسب به يكي از نيازهاي واقعي انسان است كه بايد به طور طبيعي و صحيح (ازدواج) ارضا و تأمين شود. اما اگر به شكل صحيح تأمين نشود، شخص دچار خطا و گناه خواهد شد كه عواقب سوء آن نيز دامنگير او مي‏شود. بنابراين در صورت امكان با كم كردن سطح توقعات و انتظارات، بايد براي ازدواج اقدام كرد؛ چرا كه بهترين راه حل ازدواج است.
23. از كردارهاي پيشين خود بايد توبه كرد. خداوند توبه كاران را مي‏بخشد. توبه و اطمينان از قبول توبه، بزرگ‏ترين عامل تقويت و دلگرمي براي آغاز حركتي نو است. گناه هر چه باشد، نبايد احساس بي‏ارزشي و نا اميدي به فرد دست دهد. بله! گناه ناراحتي و عذاب وجدان دارد؛ لكن به مفهوم پايان فرصت ها و انتهاي راه و نابودي نيست. كسي كه از صميم دل رجوع كند و تصميم قاطع بر جبران لغزش بگيرد، محبوب درگاه خداوند است:
«إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ التَّوَّابِينَ»؛ بقره (2)، آيه 222..
چه عاملي از اين كارسازتر كه شخص گنه كار احساس كند در صورت توبه، خداوند او را دوست مي‏دارد و در نظر خداوند چنان است كه گويي گناهي مرتكب نشده است. امام باقرعليه السلام در اين باره مي‏فرمايد:
«التائب من الذنب كمن لاذنب له»؛اصول كافي، ج 2، ص 435.؛ «توبه كننده مانند كسي است كه اصلاً گناه نكرده است».
«توبه» يعني شروع زندگي پاك و سازنده و حركت در نور و روشنايي. اگر شخص از گناه خويش مي‏ترسد، بايد از بالاترين گناه (يأس و نوميدي) بترسد.

در پايان بار ديگر تأكيد مي كنيم كه اگر كسي بخواهد و اراده اي جدي بر ترك اين عمل داشته باشد مطمئناً موفق مي شود فقط شرط اساسي آن داشتن اراده اي محكم است كه در اين باره در نوشته بعدي به آن خواهيم پرداخت. علاوه بر اين مي توان با مطالعه تجربه هاي موفق افرادي كه مدت ها با اين معضل دست و پنجه نرم مي كردند و بخاطر عدم شناخت كافي يا جدي نگرفتن راه مقابله با آن و يا به هر دليل ديگري گرفتار اين رفتار ناپسند بوده اند، اين احساس را در خود تقويت كرد كه واقعاً خواستن توانستن است زيرا در مسير مبارزه با اين گناه، احساس ضعف و سستي كردن آفتي بزرگ است.

اكنون از تمام خوانندگان گرامي چه خوب است اين درخواست را داشته باشيم كه تجربه موفق خود را ذكر كرده تا ديگران نيز قوت قلب كافي براي مبارزه و مقابله با چنين انحراف رفتاري را پيدا كنند گر چه روشن است كه مي توان با يك برنامه ريزي مناسب و عمل به راهكار هاي ارائه شده به طور دقيق و كامل به چنين هدفي دست يافت و تجربه هاي موفقيت آميز برخي افراد گواه آشكاري بر اين مطلب است. بيان تجربه هاي موفق توسط خوانندگان براي ديگر عزيزان مي تواند بسيار مفيد باشد. بنابراين آماده شنيدن اظهار نظرها و بيان تجربه هاي موفق تمام عزيزان هستيم تا آن را در اختيار ديگران قرار دهيم.

مقاله ديگري نيز با عنوان درمان خود ارضايي با عزمي راسخ در نشريه موجود است که مي توانيد به آن مراجعه کنيد.

با همکاري دكتر حسن قدوسي زاده Ghodosi@porseman.org و حجت الاسلام  شاكرين.

 

با توجه به زياد بودن نظرات اين مقاله، تمام نظراتِ درج شده (تا نيمه اسفند 90) استخراج و به صورت جداگانه در اين صفحه گنجانده شده است.

توجه:

براي درج نظر و مشكلات خصوصي آن را با نام مستعار درج كنيد و از نوشتن ايميل يا شماره همراه خودداري نماييد
همچنين سوالهاي خود را در صفحه ويژه درج سؤال مطرح كنيد.


نويسنده :
info@porseman.org

نظر شما راجع به اين مقاله

 
  نظرات ساير كاربران

       ... : من صد بار خواستم ترکش کنم اما نشده..از خدا خجالت میکشم که اینهمه توبه کردم و شکستمش..توروخدا برام دعا کنید...خیلی شرمندم..

       ناشناس : من به لطف خدا این کار ترک کردم و میخواستم بدونم آیا انجام دادن این کار باعث نجس شدن است واگر لباس زیر خیس شود و به هر جا بخورد نجس میشود ؟

       m.b : من دچاراین گناه هستم ولی

       فرزاد : با عرض سلام و ادب و احترام خدمت تک تک دوستان من سالهاست که دچار این بیماری بودم بارها تصمیم به ترک گرفتم ولی نشده ولی بعد آشنایی با شخصی الان مادی که دست به این کار نزدم و خدا میخوام کمکم کنه از شرش خلاص شم
       پرسمان : با سلام و تشکر بابت ارتباطتان با این سایت و درج سوالتان، پاسختان را با استفاده از شناسه کاربری 914383 و گذرواژه cclrd در صفحه پیگیری و مشاهده پاسخ مطالعه فرمایید. موفق باشید.

       ن : در مقاله گفتيد بهتره هرچه زود تر ازدواج کنيد . اما ازدواج هم شرايط خاص خودش رو داره صرفا براي ارضائ نياز جنسي نيست .حالا اگه شحصي توانايي وشرايط ازدواج رو نداشته باشد چطور ميتونه خودش رو از اين گناه نجات بده ؟ بقيه راه حل ها که در مقاله گفته شده فقط براي کوتاه مدت جواب ميده
       پرسمان : پرسشگر گرامي خوشحاليم مخاطبمان فردي است كه:
1. دغدغه ديني و مذهبي دارد و مي خواهد بر روي مدار دين و دستوراتش حركت كند و رضايت خدا را به دست آورد ؛ كه در غير اين صورت، نظر شرع برايش اهميتي نداشت.
2. راه زيباي مشورت را براي مشكلاتي كه با آن ها روبرو مي شود انتخاب مي كند.
3. به وجود مشكلش اقرار مي كند و سعي در حل آن دارد. (اقرار به وجود مشكل قدم اول در حل آن است)
اين ها تنها بخشي از ويژگي هاي مثبت شماست؛ ويژگي هايي كه هر جواني بايد آرزوي داشتن آن ها را بكند و خوشبختانه شما آن ها را داريد. اين نوع نگاه به زندگي، بي شك فرد را به مسير الهي و صحيح هدايت مي كند. به خاطر اين ذهن زيبا و فكر مترقي به شما تبريك مي گوييم و مطمئنيم با توكل به خدا و استعانت از او و همچنين اراده و همتي كه به خرج مي دهيد و با توجه مطالبي كه خدمتتان ارائه مي كنيم مي توانيد بر مشكلتان فائق آييد.
پرسشگر گرامي؛ براي كنترل و تامين نياز جنسي تنها سه راه وجود دارد و راه ديگري نيست:
1. راه ازدواج ( كه مورد تاييد دين اسلام است)
2. كنترل اين غريزه تا فراهم شدن شرايط ازدواج ( كه مورد تاييد اسلام است)
3. ارضاي اين نياز به صورت نامشروع ( كه مردود است و بسيار آسيب زاست)
ما از شما مي پرسيم آيا راه ديگري هم براي ارضاي اين نياز وجود دارد. مسلما نه.
شما (به عنوان يك مسلمان معتقد) وقتي براي خريد وسيله اي ضروري به پول نياز داريد چه كار مي كنيد؟ سعي مي كنيد آن را به طور مشروع تهيه كنيد ( كار مي كنيد، قرض مي گيريد و ...) و اگر نتوانستيد آن پول را تهيه كنيد خواسته تان را براي خريد وسيله مورد نظر به تعويق ميندازيد تا بتوانيد آن پول را تهيه كنيد و بعد اقدام كنيد. شما در اينجا براي رسيدن به هدفتان ( خريد وسيله مورد نظر) دزدي نمي كنيد زيرا نا مشروع است. در زمينه ارضاي اين نياز هم مساله عينا همين گونه است. وقتي نياز جنسي داريد بايد سعي كنيد ابتدا زمينه ازدواج را به هر شكلي فراهم كنيد ( كمك گرفتن از خانواده و ...). اگر شرايط برايتان فراهم نشد بايد خواسته تان را تا فراهم كردن شرايط به عقب بيندازيد. فرد مسلمان در اينجا اقدام به ارضاي نامشروع اين نياز نمي كند.
پرسشگر گرامي غريزه جنسي نيازي است كه خداوند در وجود هر انساني قرار داده است و عاملي براي تكثير نسل آدمي است. خداوند وقتي نيازي را در وجود انسان قرار مي دهد راه برطرف كردن و ارضا آن نياز را هم مشخص مي كند. تنها راه مشروع براي برطرف كردن نياز جنسي، ازدواج است؛ اگركسي ضررهاي جسمي و روحي اعمالي كه به طور غير مشروع اين نياز ر ا برطرف مي كند را بداند و به اين درك برسد كه اين اعمال زندگي دنيايي و اخرويش را به نابودي مي كشاند و دين هم به خاطر همين مسأله انجام اين اعمال را حرام كرده است، آيا به خاطر لذتي آني اقدام به اينكارها مي كند؟ مسلما نه.
به هر حال اگر شرايط ازدواج براي كسي هنوز مهيا نشده است بايد همان گونه كه دين دستور داده است عفت پيشه كند و نه اينكه روي به ارضاي نامشروع نيازهاي جنسي اش بياورد. بدون ترديد اگر خداوند غريزه جنسي را در انسان قرار داده قدرت و توان مقابله با گناه را نيز در وجود وي قرار داده است. خداوند كاري خارج از ظرفيت و توانايي انسان نمي خواهد و بيش از آن هم بر او تكليف نمي كند. گاهي اوقات ممكن است براي بعضي از افراد واقعاً امكان ازدواج به هيچ وجه فراهم نشود، در اين صورت، قرآن كريم دستور به پاكدامني و عفاف مي دهد و مي‏فرمايد: «وليستعفف الذين لايجدون نكاحا حتي يغنهم‏الله من فضله» ، خداوند در اين آيه، صريحاً دستور به عفاف و خودنگهداري مي‏دهد و اين بهترين شيوه و روشي است كه با به كار بستن آن روح ايمان و تقوا در انسان پرورش مي‏يابد و سبب تقويت اراده و تسلط بر نفس مي‏شود و روحيه عفّت در انسان زنده مي‏گردد.
راهكارهاي كلي در اين زمينه: 1- برنامه‌ريزي براي كار مداوم
جوانان و نوجوانان از نيروي سرشار و فوق‌العاده‌اي برخوردارند. اين نيرو اگر در زمينه‌هاي ديگر مورد اساتفاده قرار نگيرد و به صورت مطلوب از آن استفاده نشود، با توجه به شرايط سني آن‌ها در قالب امور جنسي و شهواني ظاهر خواهد شد. اگر جوانان و نوجوانان به كار مداوم عادت كنند و نيرو و توان خود رادر اين زمينه به مصرف برسانند تا حدودي از انحرافات اخلاقي و شهوت و غريزة جنسي در آنان پيشگيري مي‌شود. كارهاي بدني موجب تعادل جسم و روان مي‌شود. اگر نيك بنگريم افرادي كه به كار مداوم مشغول هستند و نيرو و استعدادشان را در زمينه‌هاي مثبت و سالم به كار مي‌اندازند، كم‌تر دچار انحرافات اخلاقي و بحران‌هاي روحي مي‌شوند. كار موجب مي‌شود نيرو و انرژي جوان قبل از آن كه به چربي‌هاي اضافي تبديل گردد و اختلالاتي در ساز و كار اندام‌هاي بدن ايجاد گردد، از طريق سوخت و ساز مفيد و سالم به مصرف برسد.
2- تنظيم خواب
تحقيقات نشان مي‌دهد كه بيش‌تر انحرافات به خصوص در زمينه مسايل جنسي از فكرهاي ناسالم و خيال‌پردازي‌هايي كه جوانان قبل از خواب رفتن دارند، ناشي مي‌شود. اگر جوان قبل از آن كه به خواب برود، فكرش به خودش و يك سري مسايل و موضوعات مربوط به دورة جواني، معطوف گردد، كم كم به انحرافات كشيده خواهد شد. بنابراين، يكي از روش‌هاي پيشگيري از انحرافات اين است كه برنامة خواب به صورت دقيق تنظيم شود و تا زماني كه خواب بر شما غالب نشده به رختخواب نرويد. وقتي به رختخواب برويد كه كاملاً خسته و آمادة خواب هستيد. لازمة اين كا اين است كه در طول روز مشغول فعاليت‌هاي مهم بوده و به اندازة كافي كار كرده باشد.
طبيعي است اگر جوان با خستگي به رختخواب نرود، به ناچار مدت زماني را در بستر بيدار خواهد ماند تا به تدريج به خواب رود و چون افكار و انديشه‌هاي شهواني و تحريك‌آميز معمولاً در اين مواقع به سراغ جوان مي‌آيند، تنظيم ساعات خواب براي جوان، ضرورت خاصي مي‌يابد. يكي از روان شناسان در اين باره مي‌گويد: نيمة اول شب بيش از نيمة دوم آن به بدن نيرو مي‌دهد بنابراين بايد از آن به نحوي مفيد استفاده شود. و صبحگاهان به محض اينكه از خواب بيدار شديد. بي‌درنگ از بستر برخيزيد و توجه داشته باشيد كه بامدادان بيدار ماندن در بستر خواب، بسيار زيان‌بار است، جسم را سست و ناتوان مي‌سازد و وسوسه‌هاي شوم در دل فرد ايجاد مي‌شود.
3- دوري از محيط‌هاي آلوده و ناسالم
يكي از علل و عوامل انحرافات جنسي و به طور كل انحرافات اخلاقي، محيط آلوده و محرك‌هاي شهواني است. محيط از طريق وارد نمودن عناصر محرك در گرايش‌هاي انحرافي، منجر به طغيان غريزة جنسي در جوان مي‌شود. مسايلي از قبيل بدحجابي، روابط ناسالم و آزاد دختر و پسر، برخي از سريال‌هاي تلويزيوني و فيلم‌هاي خارجي و هم چنين استفادة نادرست از اينترنت در تحريك شهوت و غريزة جنسي جوان مؤثر است شايد براي برخي زا نوجوانان يادآوري و تذكر مسايل ديني و اخلاقي چيزي بيهوده و غير ضروري تلقي شود، زيرا آن‌ها نه در فكر سلامت خويش هستند و نه مسايل اخلاقي و ديني را مي‌پذيرند، اما براي شما كه روحية مذهبي قوي داريد و همين مسأله باعث شد تا نگران آينده‌تان باشيد، گفتن اين مسايل مهم و ضروري است. اگر واقعاً مي‌‌خواهيد از جواني‌تان به خوبي استفاده كنيد و در راه درست و سالم گام برداريد، سعي كنيد از محيط‌هاي آلوده و ديدن عوامل تحريك كننده، جداً پرهيز نماييد.
4- استفاده درست و مطلوب از اوقات فراغت
يكي از زمينه‌هاي پيدايش انحرافات در جوانان و نوجوانان، استفادة نادرست آن‌ها از اوقات فراغت است. اوقات فراغت طولاني و بي‌برنامه نوجوانان را عاصي و سرگردان مي‌كند. آن‌ها به تدريج سرخورده و مأيوس مي‌شوند و در نتيجه به دنياي درون خويش پناه مي‌برند و در كنج خلومت و انزوا راهي براي مشغوليت خود مي‌جويند.
5- پيشگيري از روابط ناسالم
جوانان و نوجواناني كه روابط نامطلوب و ناسالم دارند و با افراد منحرف و بي‌بند و بار دوست و رفيق هستند، كم كم به انحرافات كشيده مي‌شوند و تحت تأثير امور شهواني قرار مي‌گيرند. نفوذپذيري جوانان از دوستان و همسالان بيش از ساير گروه‌ها است. در سنين بلوغ صحبت‌هاي آهسته و در گوشي بين نوجوانان بيش‌تر مي‌شود و محور اين گفتگوها، غالباً مسايل جنسي و امور شهواني است كه به صورت مخفيانه و به دور از انظار بزرگ‌ترها طرح مي‌شود. براي پيشگيري از انحرافات اخلاقي سعي كنيد از دوستي‌هاي آلوده و مشكوك جداً پرهيز نموده و با افراد سالم و مذهبي ارتباط برقرار نماييد.
6- پرورش تقوا و معنويت در وجود خويش
همة آنچه بيان شد، به نحوي مي‌توانند در پيشگيري از انحرافات اخلاقي و طغيان شهوت و غريزة جنسي نقش داشته باشند، اما آن چه بيش از همه ضروري است و به صورت زيربنايي در شخصيت و رفتار جوان مؤثر است. پرورش معنويت و تقويت ايمان و تقواي الهي است. ما در عصري زندگي مي‌كنيم كه جهان به شدت در ماديات فرو رفته و يك سره غرق در جاذبه‌هاي نفساني و امور شهواني گرديده است. در شرايط كنوني، خلأ عظيم و هولناكي از اخلاق و معنويت پديد آمده و تمامي مشكلات انسان‌ها نيز از همين جا ناشي شده است.
اگر با تقويت ايمان و نيروي اراده، باورها و اعتقادات نوجوانان تقويت گردند، بدون شك بخشي از مشلكات آنان به ويژه در زمينة مسايل اخلاقي و شهوت و غريزة جنسي درمان مي‌شود.
اگرجوان از ته دل باور نمود كه تمام اعمال و رفتار او را خدا مي‌بيند و بر اساس عملكرد افراد به آن‌ها پاداش مي‌دهد و اساساً سعادت و خوشبختي انسان به دست خودش مي‌باشد، در اين صورت احتمال اينكه مرتكب گناه نشود بسيار زياد است.
يقين داشته باشيد، تا زماني كه نيروي ايمان و تقوا در وجود انسان بارور و تقويت نگردد، هيچ ضمانتي از شهوت و انحرافات اخلاقي وجود ندارد. به خصوص در وضعيت كنوني كه عوامل تحريك كنندة بسيار زياد است. بنابراين قبل از هر چيزي سعي كنيد نيروي ايمان و تقوا را در وجود خويش بارور كنيد. اگر فكر و ذهن شما متوجه خدا باشد و هميشه نماز خود را اول وقت انجام دهيد، خداوند شما را ياري مي‌كند تا از هر گناهي مصون بمانيد و تحت تأثير شهوت و غريزة جنسي قرار نگيريد. خداوند متعال در قرآن كريم مي‌فرمايد: «ان الصلوة تنهي عن الفحشاء و المنكر» به درستي كه نماز انسان را از هر گونه آلودگي و عمل زشت و گناه دور نگه مي‌دارد. نماز واقعي نه تنها والاترين عامل كنترك شهوت و دفاع در برابر هجوم انحرافات اخلاقي تلقي مي‌شود، بلكه عامل تهاجمي عليه انحرافات و شهوت‌ها نيز محسوب مي‌گردد.
شيوه هاي مديريت غريزه جنسي و كنترل شهوت : 1. برخي داروهاي گياهي در كاهش غريزه جنسي تأثير زيادي دارند، مثل سداب كه گياهي است داراي برگ هاي ريز و باريك ،ولي بسيار بد بو كه به يوناني فيجن و در شمال ايران (تنكابن و مناطق ديلمان)"پيم" ناميده مي¬شود. عصاره و جوشانده برگ آن ميل شود. نام اين گياه در لغت نامه دهخدا آمده كه مي¬توانيد اطلاعات بيش¬تر را از آن بگيريد. البته براي تعيين مقدار آن حتما بايد با پزشك مشورت شود.
2. ازغذاهايي كه طبع سرد دارند مثل عدس، لبنيات به خصوص ماست،و سبزي به ويژه كاهو و كلم زياد استفاده كنيد.
3. از خوردن مواد غذايي انرژي زا و محرك كه طبيعت گرم
دارند،مانند:عسل ،خرما،پياز،موز، ارده شيره ،قاووت،سير،تخم مرغ،فلفل و انواع ادويه جات، گردو،پسته و... پرهيز كنيد يا به حداقل برسانيد.
4.يكي ديگر از راه‌هاي كنترل غريزة جنسي، دوري از پرخوري است. از اين رو در روايات اسلامي از روزه‌داري به عنوان عامل تعديل غريزه جنسي ياد شده است.
5. پيامبر اكرم(ص) مي‌فرمايد: «اي جوانان، هر يك از شما قدرت ازدواج دارد، ازدواج كند. اگر قدرت ندارد، روزه بگيرد، زيرا روزه گرفتن براي كنترل شهوت مفيد است».
6 . اطراف آلت تناسلي را از موهاي زايد صاف نكنيد ،مگر آن كه بلند شدن موها ضرر داشته باشد .در اين صورت به جاي تيغ از نوره استفاده كنيد .
7. فرد مبتلا سعى كند به هنگام خواب شكمش بيش از حد معمول پر نباشد.
8. از شنيدن و خواندن مباحث و مطالب جنسى و حتى شوخى‏هاى جنسى و تحريك‏كننده جدا پرهيز كند.
9. از خوردن مواد غذايى كه محرك است مانند: خرما، پياز، فلفل، تخم‏مرغ، گوشت قرمز، غذاهاى پرچرب، حتى‏المقدور اجتناب و به ميزان ضرورت اكتفا كند.
10. قبل از خواب حتما مثانه خود را تخليه نمايد.
11. از نوشيدن افراط ‏گونه آب و مايعات پرهيز كند (به خصوص شب‏ها و قبل از خوابيدن).
12. هيچ‏گاه بدن عريان خود را در آينه نگاه نكند.
13. از دست‏ورزى اندام جنسى خود اجتناب كند و در هيچ شرايطى دست‏ورزى نكند.
14. هرگز به رو نخوابد. هنگام خواب سر و دست ها از زير پتو ولحاف بيرون باشد.
15. به منظور تخليه انرژى زايد بدن به طور منظم و زياد ورزش كند.
16. هيچ‏گاه بيكار نباشد، براى اوقات فراغت خود برنامه داشته باشد و آن را با مطالعه، ورزش, عبادت و... پر كند.
17. هفته‏اى يكى دو روز روزه مستحبى بگيرد و اگر توان آن را ندارد و يا شرايط روزه‌گرفتن مهيا نيست حداقل ميزان صرف غذا را كاهش و فاصله هر وعده غذا را افزايش و تعداد دفعات غذا را كاهش دهد و به حداقل خوراك اكتفا كند.
18. با نامحرم رفتار متكبرانه داشته باشد و از سخنان ملايمت‏آميز با آنها خوددارى كرده واز نرمى در كلام با آنها اجتناب ورزد.
19. هيچ‏گاه با نامحرم و جنس مخالف در مكان خلوت و دور از نگاه ديگران باقى نماند، حتى براى آموزش و...
20. قرآن زياد بخواند و درباره معانى آيات آن فكر كند.
سخن نهايي: نسبت به نماز به خصوص نماز اول وقت (و درصورت امكان جماعت)
اهتمام داشته باشيد. همان طور كه مي دانيد نماز انسان را از فحشاء و منكرات باز مي دارد و اين وعده حق الهي است. «ان الصلاه تنهي عن الفحشاء والمنكر؛ همان نماز،بازدارنده از فحشا و منكر است». در هيچ شرايط زندگي، از خداوند قادر نااميد نشويد، و هميشه به او توكل كنيد، و دست به دعا برداريد، از خداوند بخواهيد، تا شما را در جواني پاك نگه دارد. از خدا حقيقتاً بخواه، مطمئن باش ياريش را حس خواهي كرد، فقط بخواه از ته دل.
همانطور كه گفته شد يكي از عوامل موفقيت شما در هركاري، خصوصا در مشكل ياد شده، تقويت اراده است، پس در تقويت آن كوشا باشيد. در اين راستا گرفتن روزه براي دوري از گناه، تقويت اراده و رويش تقوا در درون بسيار موثر است. امام علي – عليه السلام- مي فرمايد:«نگامي كه نفس انساني، قوي شود، شهوتش كاهش مي يابد». در سوره اي بقره آيه 45 مي فرمايد، كه از نماز و روزه كمك بگيريد.
بدانيم ما خليفه خدا هستيم و در اين مورد لازم است، روزها فكر و تأمل كنيم، رسيدن به اين درك چنان به ما ارزش مي دهد كه حتي لحظه اي وقت خود را بي جهت صرف نخواهيم نمود، تا چه برسد در گناه. بر روي اين مطلب فكر كنيم، فكر. ما براي كار ديگري به اين دنيا آمده ايم، اما كار ديگر مي كنيم!!!
اين نوشتار را با اين جمله به پايان مي‏بريم كه بزرگان گفته ‏اند: «نفس را مشغول بدار وگرنه او تو را به خود مشغول خواهد ساخت».


       ناشناس : من یک دفعه ترک کردم خود ارضایی. بدون هیچ دلیل. خودارضایی گناره کبیره ولی قابل بخشش چون خدا بخشندست . کسی جای خدا نمی تونه تصمیم بگیره . اگه خدا بخشنده نبود همه گاه کار بودن و می رفتن جهنم. ... نا امیدی هم خودش گناه. پس اگه ارضا انجام دادی پشیمون بشی خدا تورو تو بغلش میگیره و هدایتت می کنه به راه درست . از هرچی غافلی از خدا غافل نشو همین. دوست دارین باور کنین دوست هم ندارین که دیگه هیچ

       دکتر آرمین اینترنتی ان شالله : سلام...من برای این بیماری یه راهکار سراغ دارم اونم چله نشینی است..حدیث از پیامبر(ص)مبنی بر اینکه هرکس کار ناپسندی را به مدت چهل روز انجام ندهد این گناه از او دور می شود...با تشکر منبع کتا معارف پیش دانشگاهی:))))

        : اینجا خیلی خوبه برای راهنمایی ولی تاکسی اراده ی این کار نداشته باشه نمیشه واینکه مطمن باشبد چهل روز نماز بخونید قران بخونید مطمنا از این گناه بدورید ولی باز باید سعی کنید از شرایطش دور باشید امید وارم دراین امر موفق باشید چون خیلی از نوجوان های ما درگیر این موضوع هستن .
       پرسمان : ممنون از شما بابت درج نظر مفیدتان.

       shirazi1202 : کلینی، محمد بن یعقوب، کافی، ج 2، ص 16، ح 6، دار الکتب الإسلامیة،
"مَا أَخْلَصَ الْعَبْدُ الْإِیمَانَ بِاللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ أَرْبَعِینَ یَوْماً أَوْ قَالَ مَا أَجْمَلَ عَبْدٌ ذِکْرَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ أَرْبَعِینَ یَوْماً إِلَّا زَهَّدَهُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ فِی الدُّنْیَا وَ بَصَّرَهُ دَاءَهَا وَ دَوَاءَهَا فَأَثْبَتَ الْحِکْمَةَ فِی قَلْبِهِ وَ أَنْطَقَ بِهَا لِسَانَه‏"؛
هیچ بنده ای ایمان خود به خدا را در چهل روز خالص نگرداند، مگر آن که پروردگار، او را نسبت به دنیا کم توجه کرده و دردها و درمان ها را نشانش خواهد داد. سپس، حکمت در قلب او استوار شده و زبان خود را نیز به حکمت خواهد گشود.
تهران، 1365 هـ ش.

       پرسمان : از شما بابت حُسن انتخاب این حدیث صمیمانه تشکر می کنیم. موفق باشید.

       nima.sadeghi1909... : سلام . تا قبل از اینکه بیام تو این سایت کاملا نا امید بودم و به خودم تلقین کرده بودم که اصلا نمیتونم ترکش کنم هر بار سر نمازام که خواستم از خدا بخوام کمکم کنه روم نمیشد ... واقعا دیگه دست خودم نبود ... این کارو میکردم سریع غسل میکردم نماز میخوندم میرفت تا فردا دوباره همین آش و همین کاسه ... یه مدت خدا خواست نمیدونم چی شد دور شدم ازش ولی هفته ای یه بار حتما از فشار ناخواسته انجامش میدادم این بار اخر دو روز پشت سر هم انجامش دادم و به کلی نا امید شدم ولی الان که اومدم تو سایت دو تا مقالتون رو خوندم و واقعا امید وار شدم امروز جمعس برا نماز صبح که بیدار شدم توبه کردم از این گناه و از خدا و امام زمان خواستم که کمکم کنند و فک میکنم کمکشون با ورود به این سایت شروع شد ... واقعا ممنونم ازتون ... شک نکنید پاداش بزرگی در انتظارتونه ... با خوندن نظرات واقعا به این مطمئن شدم که پاداشتون پیش خدا محفوظه و بزرگ ترین کارتون امید دادن به جوونایی مثله منه ... من ۱۸ سالمه و تصمیم گرفتم همین امسال و‌بعد از کنکورم ازدواج کنم و حتی فرد مورد نظرمو انتخاب کردم با خودش و خانوادم هم صحبت کردم همه چی حله خداروشکر ... میخوام ازتون خواهش کنم که هر وقت مطلب جدید در این موارد تو سایت گذشتین حتما به من از طریق جیمیلم خبر بدین ... واقعا ممنونم ازتون ... ببخشید که خیلی حرف زدم ... خدافس
       پرسمان : همراهی باشما در نجات از گرفتاری گناه را شاکر و قدردانیم و به شما بابت این عزم و اراده ای که به خرج داده اید و تلاشی که کرده اید تبریک می گوییم. آرزومندیم در پناه حق و عنایت اهل بیت عصمت و طهارت (ع) زندگی پاک و رو به کمال روزافزونی داشته باشید. چشم براه سوالهای دیگرتان در زمینه دینی مشاوره ای و سیاسی هستیم.

       .... : سلام من دختر ۱۹ ساله ام ک شش ساله مبتلام، موهام و مژه هام میریزه ، چشمامم ب شدت ضعیف، میخواستم ببینم بعداز کنار گذاشتنش عوارضش درست میشه؟ مخصوصا چشمام، حافظمم خیلی کم شده و اصلا تمرکز ندارم
       پرسمان : سلام و ممنون که به این سایت و این صفحه مراجعه کرده اید. باتوجه به توضیحاتی که دراین مقاله و دیگر مقالات مرتبط با این موضوع در این سایت:
«درمان خود ارضايي با عزمي راسخ» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=259
و «استمنا؛ آري يا خير!» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=542
و «استمنا، لذت يا تلخي!؟» http://porseman.org/showarticle.aspx?id=340
روشن می شود که عوارض قابل برطرف شدن است. البته مدت درمان و کیفیت آن بستگی به خود فرد دارد.
پس از مطالعه این مقالات اگر سوالی یا ابهامی ماند، آن را به همراه توضیحات لازم در صفحه ویژه درج سوال http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح نمایید. موفق باشید.


       حامد : سلام من هم 27 ساله هستم و الان میخوام کنکور بدم ولی این لعنتی هی حواسم وپرت میکنه و منتهی میشه به دیدن فیلم پورن و .. اخرش هم خود ارضایی الان دقیقا 2 روز گذاشتم کنار ولی خیلی داره بهم فشار میاره همین الان که تو سایتم نمیدونم داره بهم فشار میاره تازه قرار مثلا من دندانپزشک هم بشم کمکم کنید

       مریم : من 2 ساله که ازدواج کردم ...
       پرسمان : باتوجه به خصوصی بودن سوالتان خواهشمندیم آن را در صفحه ویژه درج سؤال: http://www.porseman.org/q/qservice.aspx مطرح فرمایید تا پاسخ خدمتتان ارائه شود. موفق باشید.

       علی کاظمی -طلبه : سلام درمان ریزش مو در طب سنتی -ریختن یک قاشق مربا خوری شلتوک برنج روی غذا ها وخوردن 7عدد خرما خشک روزانه -از نسخه های عمومی ایت الله دکتر ضیایی مشهد
       پرسمان : سلام و ممنون بابت درج نظرتان.

       shirazi1202... : سلام...من برای این بیماری یه راهکار سراغ دارم اونم چله نشینی است..حدیث از پیامبر(ص)مبنی بر اینکه هرکس کار ناپسندی را به مدت چهل روز انجام ندهد این گناه از او دور می شود...با تشکر
       پرسمان : با سلام و تشکر بابت درج نظرتان. کاش منبع این حدیث زیبا را هم بیان می کردید! موفق باشید.

       یاس : با سلام.. دختری 21ساله هستم من تا یک سالو نیم پیش عادت بد خود ارضایی داشتم و بارها ترک کردمو باز برگشتم تا پارسال که من ازدواج کردم و نیاز جنسیم کمتر شدو تونستم خودارضایی رو ترک کنم..ولی مشکلی برام از پارسال تا حالا پیش اومده اونم اینه که تقریبا ماهی یکبار وقتی کاملا خوابم توی خواب نیروی سبب میشه خودارضایی کنم و وقتی به خودم میام که اخر کارم و شهوت بقدریه ک نمیتونم جلوی خودمو بگیرمو و بعدم سریع ارضا میشم...خیلی میترسمو غصه میخورم..بخدا نه فیلم بدی می بینم نه هیچی مدامم مراقبم ولی نمیدونم چه نیرویی توی خواب این حرکت بی اراده رو انجام میده...یکبار ماجرا رو به یک مشاور مذهبی گفتم گفت عمیقا توبه نکردیو شیرینی گناه تو دلته..خیلی دلم شکست...بی انصافیه بخدا من وقتی خوابم اینجوری میشه...گاهی فکر میکنم تو زمان خواب جسمم تسخیر میشه..میدونم مسخره است ولی اخه مگه میشه بدون اراده من بدنم کاری انجام بده؟؟!
       پرسمان :  پرسشگر گرامي، باسلام و قدردانی از ارتباطتان با این سایت، در پاسخ به نامه شما ابتدا قدري در رابطه با سندرم رابطه جنسي در خواب سخن مي گوييم و پس از آن در قالب راهكارها، به حل اين مشكل مي پردازيم.
يكي از كاركردهاي خواب براي انسان، ترميم و بازيابي انرژهاي از دست رفته و جبران كاستي هاي روحي و جسمي مي باشد. خواب افراد ممكن است توسط دهها نوع مشكل و اختلال مورد تهديد قرار گيرد و به اين ترتيب برخي از كاركردهاي خود را از دست بدهد. اضطراب به صورت عمومي و اختلالات خواب به صورت خاص، ممكن است خواب فرد را تحت تاثير قرار دهند.
اختلالات شبه خواب (پاراسومنيا)، معمولا به اختلالاتي گفته مي شود كه فرد در ضمن خواب دچار آنها مي گردد و سندرم برقراري رابطه جنسي در خواب (سكسومنيا، Sexsomnia) يكي از اختلالات شبه خواب مي باشد، كه معمولا از جهت دردسر ساز بودن آن براي فرد، مورد شكايت مي باشد.
اين اختلال شكلي از «خواب‌گردي» محسوب مي‌شود و يك اختلال عصبي در خواب است كه بواسطه آن فرد در حالي كه اصلا متوجه اعمال خود نيست و در حالت خواب قرار دارد، به طور ناخودآگاه اقدام به برقراري رابطه جنسي با همسر خود و يا خودارضايي مي كند.
به خاطر هراس از قضاوت ديگران و ناآگاهي از اينكه اين حالت، يك مشكل پزشكي است، افراد مبتلا تا مدت‌ها براي درمان اختلال خود، اقدامي نمي‌كنند.
بعضي از كساني كه در خواب درگير مساله جنسي و يا خودارضايي شده اند، خودشان آگاهي به اين مشكل دارند و بعضي ندارند. وقوع اين حادثه شايد براي بسياري اتفاق افتاده باشد و سبب رنجش بسياري شده باشد، اما واقعيت اين است كه اين عارضه يك سندروم عصبي مربوط به خواب، نظير راه رفتن در خواب، كابوس،از خواب پريدن، حرف زدن در خواب، دندان قروچه در خواب و.. مي باشد كه بايد درمان شود.
اين بيماري در اواسط دهه ۹۰ ميلادي توسط روانشناسان به عنوان يك سندرم و عارضه حين خواب شناسايي شد و به طور رسمي در سال ۲۰۰۳ در ژورنال علمي روانشناسان كانادا(The Canadian Journal of Psychiatry) در رده بندي بيماريهاي مربوط به ناهنجاري خواب دسته بندي شد.
خودارضايي در خواب به طور عمومي در ساعات ابتدايي خواب و در حالتي كه شخص در عميق ترين قسمت خواب خود قرار دارد رخ مي دهد. وقوع اين اتفاق از نظر عصبي چيزي شبيه وقوع احتلام در خواب در دوره جواني است كه در برخي از افراد به طور فيزيكي رخ مي دهد.در زمان رخ دادن اين حالت لايه كورتكس مغز- بخشي از مغز كه مسئول تفكر و برنامه ريزي است- كاملا خاموش است. اما بصل النخاع و ساقه مغز كه بخش تاثير گذار روي رفتارهايي مثل ميل به غذا و ميل جنسي است، همچنان مشغول كار است و عمل مي كند.
در واقع وقوع اين عمل كاملا غير ارداي است و به علت كار نكردن بخش حافظه و تفكر در وقوع اين عمل ممكمن است چيزي از آن را فرد به ياد نياورد. وقوع اين حالت هم در خانم ها و هم در آقايان رخ مي دهد، البته تحقيقات نشان مي دهد وقوع آن در مردان بيش از زنان است. بر طبق آمار در آمريكا ۷ درصد بزرگسالان و در بريتانيا ۴ درصد بزرگسالان به اين عارضه مبتلا هستند.
تحقيقات نشان مي دهد از لحاظ زماني، اين عارضه در افراد متاهل، زمان هم بستر شدن زوج ها رخ مي دهد، از اين رو بسياري متوجه غيرعادي بودن اين حالت نمي شوند و وقوع آنرا عادي مي شمارند. وقوع اين حالت در زمان فشارهاي عصبي و يا پس از مصرف بيش از حد الكل و مواد مخدر بيشتر مشاهده مي شود. شناسايي و درمان اين عارضه علاوه بر حل مشكلات خواب و عوارض اجتماعي آن، از آن جهت اهميت دارد كه وقوع اين عارضه پيش درآمدي است بر ديگر عارضه هاي خواب نظير راه رفتن در خواب و يا حرف زدن در خواب.
راهكارها
1. انجام خودارضايي در خواب، از آنجا كه رفتاري ارادي و آگاهانه نيست، گناه نمي باشد و نبايد از اين بابت احساس گناه داشته باشيد.
2. از اين كه گرفتار اين اختلال هستيد، احساس خجالت نداشته باشيد، چرا كه اين اختلال مانند صدها بيماري و اختلالي كه ممكن است افراد را درگير نمايد، مي باشد، بنابراين بدون شرم وحياي بي جا اقدامات درماني لازمه را انجام دهيد.
3. جهت رهايي از انجام خودارضايي در خواب، شبها در مكاني بخوابيد كه ديگران نيز حضور داشته باشند.
4. اگر از طريق خاصي در خواب خودارضايي مي كنيد، شرايط و وسائل آن را از دسترس خود دور نماييد، به عنوان مثال اگر با كمك يك بالش اين كار را انجام مي دهيد، قبل از خواب بالش ها را از اتاق خارج سازيد.
5. با كشف ساعت انجام خودارضايي در خواب، و تنظيم ساعت زنگ دار، لحظاتي قبل از آن ساعت خاص، از خواب بيدار شويد.
6. اگر از اضطراب در طول روز رنج مي بريد،جهت درمان آن حتما به يك روانشناس مجرب مراجعه نماييد.
7. ياد خدا آرامش بخش دلهاست، نماز اول وقت، توكل بر خدا، توسل بر معصومين عليهم السلام، و روزه گرفتن در روزهاي مستحب، نه تنها در اين مساله بلكه ياري دهنده شما در تمام لحظات زندگي مي باشد. موفق باشيد منتظر مكاتبات بعدي شما هستيم.


       rahzan25... : سلام....من بدجوری وابسته به این گناه لعنتی شدم...من ونجات دهین....ابروی شیعه علی روبردم....
       پرسمان : سلام و ممنون که ما را محرم سوالتان دانسته اید. پاسخ مفصلی برای شما آماده و به رایانامه ای که درج کرده بودید ارسال شده است. اما چون احتمال دادیم رایانامه اشتباه درج شده باشد می توانید پاسخ را با کد 845607 و گذرواژه oddlb در صفحه پیگیری و مشاهده پاسخ: http://www.porseman.org/q/aservice.aspx مطالعه فرمایید. در پناه حق موفق باشید.

       Mohamadamir45... : سلام دوست خوبم من یک روانپزشک هستم و دوست دارم به شما و دوستای دیگه کمک کنم.اما لازم هست که ارتباط من و شما یا از طریق ایمیل یا تلفنیا به مطب من تشریف بیارید و اصلا خجالت نکشید چون یه چیز فطری هست و امکان داره هر کسی به اون دچار بشه و این بخاطر بی اطلاعی اولیه است.من براتون ایمیل میزارم به من ایمیل بزنید و یک سری از سوالای منو جواب بدین تا به شما هم وطن خوبم کمک کنم. موفق باشید.
       پرسمان : با سلام و تشکر که به سایت ما سر زدید. با توجه به روند پاسخدهی این سایت، خوشحال می شویم اگر نظر یا پاسخی درباره موضوع این مقاله و دیگر مقالات دارید در بخش درج نظرات مطرح فرمایید تا پس از تایید، نمایش داده شود. همچنین اگر تمایل به همکاری در امر پاسخدهی در سامانه پرسمان (گروه روانشناسی و مشاوره) دارید رزومه ای از خود را به نشانی info@porseman.org ارسال فرمایید تا در صورت نیاز با شما تماس گرفته شود. از همکاریتان در رفع مشکلات جوانان عزیز کمال قدردانی را داریم. در پناه حق موفق باشید.

       بی نام : سلام من ی پسر نوجوان هستم 17 سالمه ...
       پرسمان : با سلام. باتوجه به خصوصی بودن سوالتان خواهشمندیم پرسشتان را با توضیحات لازم، در صفحه ویژه درج سوال سایت پرسمان: http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح کنید تا پاسخ خدمتتان ارسال شود.

       reza.fg22... : سلام دوستان این عوارضی که هست به کنار میدونید داریم چه گناه بزرگی میکنم گناه کبیره همیشه دنبال عوارض جسمانیش هستیم هیچ وثت فکر کردید عوارض شرعیش چیه واقعا خدا کمکمون کنه که خدمون به تنهایی چیزی نیستیم جز یک انسان منحرف خدایا کمک

 نظر سنجي: عالي خوب متوسط  ضعيف  

     نظر متني:
    
نام/نشاني ايميل :
     متن :
              
                                                                         
               

     ارسال براي دوستان :
     نام شما:    نشاني ايميل:  
   
      

 ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها