خانه> روانشناسی و مشاوره >72


149

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه سوم نرم افزار پرسمان ويژه اندروید آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

بورس مقالات

ابراز محبت دختر به...
درمان خود ارضايي ب...
قرص شب امتحان (تار...
پيامدهاي خودارضايي...
احضار روح با نعلبك...
نظرات مقاله «پيامد...
همجنسگرايي، علل و ...
هولوكاست چيست؟
عجم، دشمن اهل بيت؟...
علامت قبولي توبه
گناهان كبيره
چگونه از ياران اما...
چشم چراني، آثار و ...
رابطه دختر و پسر
احكام نماز و روزه ...
تقويت اراده در انج...
اخلاق پيامبر (4) -...
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
نقش قرآن در زندگي ...
لیست کتب اداره مشا...
شوخي هاي پيامبر
جلسه خواستگاري
...

دوستي با نامحرم در...
شيوه هاي کنترل نفس...
چه كنم گناه نكنم؟!
دفتر 30 پرسش ها و ...
چگونه با تقوي شوم
همه شرايط وضو
اثر بيدار ماندن بي...
گرايش دختران آمريك...
چرا فقط بي حجابي! ...
اگه روسري خود را ب...
ايميل هايي از شيطا...
فطريه چيست؟
جايگاه و ارزش نماز...
چرا جنگ را ادامه د...
دفتر 32 پرسش ها و ...
مهارت ارتباط مؤثر ...
اخلاق پيامبر(2)- م...

آمار سایت


تعداد مقالات:
2218

بازدید مقالات:
8422893

بازدید سوالات:
2660175تقويت اراده در انجام برنامه ها و كارها بازديد: 33619

  نظر بدهيد  /   راي بدهيد  /   ارسال به دوستان  /   طرح سوال


نخست بهتر است شخص با اراده و فرد بي ‏ثبات و فاقد اراده را توصيف كنيم. شخص با اراده كسي است كه وقتي در مورد كاري، به خوبي تأمل كرد، تصميم به انجام آن مي‏گيرد و با فعاليت و ثبات قدم، آن را به اجرا در مي‏ آورد. بنابراين پافشاري بر تصميمي غلط يا داشتن ميلي قهرمانانه، ثبات قدم نخواهد بود. در مقابل فرد سست اراده، با كمترين مشكلي از انجام دادن كار، دلسرد شده و كوشش جهت تحقّق آن را متوقف مي‏كند. كسي كه اراده قوي دارد، آنچه را كه با تأمل خواسته است، باكوشش و ثبات قدم به دست مي‏ آورد. شخص با اراده كسي است كه داراي هدفي معقول بوده و تا موقعي كه به آن نرسيده است، از تعقيب آن باز نمي‏ ايستد. مشكلات و موانع رواني يا مادي، به اراده و عزم او لطمه نمي‏ زند و از پيشرفتش جلوگيري نمي‏ كند. راهكارهاي زير براي تقويت اراده سفارش مي‏شود:
يك. تعيين هدف يا اهداف؛ ابتدا هدف و يا اهداف دقيق و مشخص خود را از زندگي يا كاري كه مي‏خواهد انجام دهد، براي خود ترسيم كنند. طبيعي است اين هدف، بايد شفاف، معقول، قابل دست يابي، بدون افراط و تفريط، مطابق توان و استعداد خود واقع بينانه باشد؛ نه آرماني و بلند پروازانه و خارج از توانايي ‏هاي وي! در غير اين صورت وقتي با مشكلات و سختي‏ هاي طاقت فرسا و خارج از توان خود، رو به رو شويد و با شكست‏ هاي احتمالي به هدف مورد نظر دست نيابيد؛ نااميد و دلسرد شده و از ادامه كار منصرف مي ‏گرديد. همچنين از انجام كارهاي ديگر منصرف شده و خود را ناتوان و بي ‏اراده مي‏ بينيد!!
دو. شناخت توانايي ‏ها و استعدادها؛ همه ما در وجود خود، از استعدادهايي برخورداريم؛ كافي است اين نيروها را بشناسيم و براي رسيدن به هدف، آنها را به كار گيريم.
سه. برنامه ‏ريزي؛ بايد براي تمام كارها و فعاليت ‏هاي شبانه روزي، برنامه‏ اي مدون و منظّم داشته باشيد. بدين منظور از جدولي استفاده كنيد كه در ستون افقي آن، ساعات شبانه روز و در ستون عمودي، ايام هفته را يادداشت و تمام كارهاي روزانه را در آن درج كنيد (از خواب و استراحت تا عبادت، ورزش، مطالعه و ...). هر فعاليتي را در زمان خاص خود در جدول بنويسيد و هيچ زماني را بدون كار خالي نگذاريد. هر روز صبح با نگاهي به آن برنامه، به اجراي دقيق آن بپردازيد و شب‏ها قبل از خواب، آن را محاسبه و ارزيابي كنيد. شايسته است همچون يك محاسبه ‏گر جدي و قاطع، فعاليت‏هاي روزانه و ميزان موفقيت خود در انجام دادن آنها بررسي كنيد. در صورت موفقيت، خود را تشويق و در صورت تخلّف و سهل ‏انگاري در اجرا، تنبيه كنيد.
چهار. تلقين؛ تلقين به خود در تقويت اراده، اثر قابل ملاحظه ‏اي دارد؛ بنابراين هر روز جملاتي را به خود تلقين كنيد؛ مانند: «من اراده لازم براي انجام كارهايم را دارم»، «هيچ چيز نمي ‏تواند اراده ام را متزلزل كند»، «آنچه را كه به نظرم انجام دادني است، انجام مي‏ دهم و هيچ قدرتي نمي ‏تواند مرا از آن باز دارد»، «اراده من هر روز محكم‏تر مي ‏شود»، «بر من لازم است كه موفق شوم؛ زيرا موفقيت از آن نيرومندان است» و ... .
پنج. تدريجي بودن تقويت اراده؛ براي به دست آوردن اراده‏اي قوي و محكم، توجه به تدريجي بودن آن و نياز به تمرين و ممارست، امري بايسته است. گمان نكنيد مي‏ توانيد به طور دفعي و بدون هيچ تلاشي، به آن دست يابيد. بنابراين به راه كارهاي عملي زير توجه كرده، به آنها پاي‏بند باشيد:

راه‏هاي تقويت اراده‏

1. تلقين به خود، همواره در كارهاي سخت و دشوار به خود تلقين كنيد و اين عبارات را بگوييد كه: «من به خوبي مي‏ توانم اين عمل را انجام دهم».
2. هر روز صبح حداقل بيست دقيقه، به طور مرتب و در ساعتي معين ورزش كنيد.
3. صبح‏گاهان، هر زمان كه بيدار شديد، بي ‏درنگ برخيزيد و از رختخواب بيرون رويد. حتي اگر خواب آلودگي مزاحمتان است، از اتاق بيرون رويد و قدري نرمش كنيد تا خواب آلودگي از بين برود.
4. در صورت امكان، چند دقيقه قبل از اذان صبح از خواب بيدار شده، نماز شب بخوانيد و اگر در آن وقت بيدار نشديد، قضاي آن را به جا آوريد.
5. مقيد باشيد هر روز تعداد آيات معيني از قرآن را تلاوت كنيد (حداقل 30 تا 50 آيه) و در صورت تمايل در هفته ‏هاي بعد، به ميزان آن بيفزاييد.
6. ترك گناه و مخالفت با هواهاي نفساني، نقش بسيار مؤثري در تقويت اراده و نهادينه كردن آن در درون انسان دارد.
7. هرگز در كارها، نااميد نشويد و با حالت تهاجمي، براي پي گيري و به انجام رساندن كارهاي ناقص و ناموفق، تلاش كنيد.
8. كارهايي را كه به عهده مي‏ گيريد، ناتمام رها نكنيد. آنها را به نحو احسن و تا رسيدن به نتيجه مطلوب ادامه دهيد.
9. از پراكنده كاري و آشفتگي در كارها - كه موجب به هم ريختگي انجام فكري مي‏شود - بپرهيزيد و به فعاليت‏هاي خود تمركز و انسجام ببخشيد.
10. همواره بر خداوند توكل كرده و در همه امور از او استمداد جوييد.

پرسش ها و پاسخ ها دفتر هفتم - محمدرضا احمدي - Ahmadi@porseman.org

پيامدهاي خودارضايي و راه‏هاي مبارزه با آن چيست؟


نويسنده :
info@porseman.org

نظر شما راجع به اين مقاله

 
  نظرات ساير كاربران

       یا سلام : خیلی خوب بودش اگه بشه این موارد رو هم اضافه کنید: نوشتن لیستی از استعدادها و موفقیت ها ی در طول زندگی و موفقیت های جدید دوست شدن با انسان های با اراده ای که موفق و با وقار و متدین اند در کنار ورزش ،کارهای بدنب که انرژی بر هستند انجام بدهند خواندن داستانها و دیدن فیلم های انسانهای موفق

       مهدی : خسته ام... کدوم اراده... من دیگه از خودم ناامید شدم... هیچوقت در طی 22 سال سنم نشده کارهایی رو که میخواستم انجام بدم... همش تنبلی... یک سال میخوام درس بخونم و هزار تا برنامه ریزی ولی حالا 50 روز تا کنکور مونده و من تقریبا هیچی نخوندم! هیچوقت اینقد محکم و با اراده نبودم ولی باز هم نشد و مطمئنم من دیگه درست بشو نیستم... خدایا به حالم رحم کن...

       واحدی : احسن به شما....اجرکم عندالله

       M : عالی بود این صفحه و صفحه مذکور
       پرسمان : خدا را شاکریم که توانسته ایم در خدمتتان باشیم. موفق باشید.

       fatemeh2106... : مرسی از مطالب خوبتون ....

       mig.mig.223... : Thanks for your suggestions (تشکر بابت پیشنهادهایتان)
       پرسمان : ما هم از شما بابت مطالعه این مقاله ممنونیم. خوشحال می شویم پاسخ گوی سوالهای دینی، مشاوره ای و تربیتی شما در صفحه ویژه درج سوال این سایت: http://www.porseman.org/q/newq.aspx باشیم. موفق باشید.

       asi joon : khob bod vali to bakhshe taiine hadaf yekami moshkel dasht chon man age bekham ba in sharayet taiine hadaf konamunvagt dige nabayd kari bkonam (خوب بود ولی تو بخش تعيينه هدف يکمی مشکل داشت چون من اگه بخوام با اين شرايط تعيين هدف کنم وانوقت ديگه نبايد کاری بکنم)
       پرسمان : ضمن تشکر بابت درج نظرتان، خوشحال می شویم ابهامتان را با توضیحات لازم در صفحه ویژه درج سوال همین سایت: http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح نمایید تا بتوانیم پاسخ گوی شما باشیم. موفق باشید.

       fatemehadavi1998... : درود برشما عالی بود لذت بردم مرسی

       امنه : خیلی خوب بود مرسی

       meysam.ahadi1992... : ادیسون ادم کودنی بود ولی چون خودشو باور داشت شد ادیسون. همه چیز به خودت بستگی داره.
       پرسمان : ضمن تشکر از ابراز نظرتان، مطمئنا افراد موفق در جامعه با ویژگیهای خاصی كه داشتند توانستند بر خلاف افکار دیگران کارهای بزرگی را انجام دهند. لذا راه همیشه برای موفقیت باز است.

       مرتضی : با سلام وتشکر از سایت خوبتون به نظر من تمام این صحبت ها که در این خصوص هم اشاره کردید برمیگرده به توانایی ما در کنترل خواهش های نفسانی وراز موفقیت هم همینه که بتونیم با خواهش های نفسانی که در وجود ماست مبارزه کنیم وکنترلش کنیم (نه نابود)به عنوان مثال میخوام به زبان انگلیسی مسلط باشم.این نیاز داره همت کنم وبا تمایل نفسانی سستی وتنبلی وراحت طلبی غلبه کنم و دراین خصوص وقت وممارست داشته باشم لغت حفظ کنم ،کلاس شرکت کنم و... وبه این میگن جهاد اکبر که از هر جهادی سختر وحساس تره . دوستان بیایید برای زندگی بهتر وکسب موفقیت با توکل برخدا از امروز شروع کنیم .

       dfffashyinyy... : حتما باید به اذان و نماز هم چاشنیش کنید؟
       پرسمان : ممنون بابت درج نظرتون. فقط متوجه نشدیم جمله تون سوال بود یا نه؟!

       shimahm74 : ممنون امیدوارم مفید واقع شود

       بهنوش : سایتتون واقعا عالیه...من دختر24 ساله هستم،ک با همکلاسیم مدتیه دوس شده بودم ...
       پرسمان : ممنون بابت ارتباطتان با این سایت و ابراز نظر و لطفتان. باتوجه به خصوصی بودن سوالتان، تقاضامندیم پرسشهای شخصی خود را با توضیحات لازم در صفحه ویژه درج سوال http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح نمایید.

       hosseindadkhah... : واقعا ازتون ممنونم همین چیز ها باعث میشه ما ها پیشرفت کنیم ممنون

       نازی : خوب بود ممنون

       فرهاد : خیلی ممنون باید بگم خوب بود ولی ای کاش در تلقینات از خدا هم یادی شود مثلا بگوید من بنده خدا هستم و با یاری او قادر به انجام هر کاری هستم
       پرسمان : این که نور علی نوره.

       غزال : خیلی عالی بود واقعا کمکم کرد

       مرتضی فامرینی : ok aliiiii bod.jaleb bod.khooooob bod.mr30

       ممد : ممنون خوب بود

 نظر سنجي: عالي خوب متوسط  ضعيف  

     نظر متني:
    
نام/نشاني ايميل :
     متن :
              
                                                                         
               

     ارسال براي دوستان :
     نام شما:    نشاني ايميل:  
   
      

 ويژه


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها