خانه> مشاوره و تربيتي >72

پنج شنبه 4/2/93
120

اول و پانزدهم هر ماه مهمان شماييم

 

بنام خدا - نسخه دوم نرم افزار پرسمان ويژه تلفن همراه آماده شد

منو

بايگاني موضوعي
بايگاني شماره اي
گفتگوي زنده
عضويت
پرسش و پاسخ
پيگيري پاسخ
پاسخ سوالات غيرخصوصي
طرح سوال و ارتباط با ما

احكام نماز و روزه دانشجوي مسافر


جستجو 

 

بورس مقالات

پيامدهاي خودارضايي...
درمان خود ارضايي ب...
ابراز محبت دختر به...
رابطه دختر و پسر
احضار روح با نعلبك...
گناهان كبيره
ماجراي دختران و پس...
شيوه هاي همسريابي
چشم چراني، آثار و ...
نقش قرآن در زندگي ...
تقويت اراده در انج...
چگونه از ياران اما...
چه كنم گناه نكنم؟!
هولوكاست چيست؟
شوخي هاي پيامبر
اخلاق پيامبر (4) -...
چرا فقط بي حجابي! ...
گرايش دختران آمريك...
اگه روسري خود را ب...
چگونه با تقوي شوم
ايميل هايي از شيطا...
اثر بيدار ماندن بي...
جايگاه و ارزش نماز...
همه شرايط وضو
تا باشگاه هسته اي
اخلاق پيامبر(2)- م...
اخلاق پيامبر - توص...
موي بلند و وضو
مصحف فاطمه (س)
چرا جنگ را ادامه د...
گل حجاب، عطر عفاف ...
خاطره اي جالب از ز...
100 خاطره از شهيد ...
كاريكاتورها و حقوق...
اخلاق پيامبر (3) -...
پروانه تو هستم برا...
امام خميني(ره) و غ...
شهيده ولايت ...
حزب الله لبنان و م...
آخرين دولت

تقويت اراده در انجام برنامه ها و كارها بازديد: 15813

  نظر بدهيد  /   راي بدهيد  /   ارسال به دوستان  /   طرح سوال


نخست بهتر است شخص با اراده و فرد بي ‏ثبات و فاقد اراده را توصيف كنيم. شخص با اراده كسي است كه وقتي در مورد كاري، به خوبي تأمل كرد، تصميم به انجام آن مي‏گيرد و با فعاليت و ثبات قدم، آن را به اجرا در مي‏ آورد. بنابراين پافشاري بر تصميمي غلط يا داشتن ميلي قهرمانانه، ثبات قدم نخواهد بود. در مقابل فرد سست اراده، با كمترين مشكلي از انجام دادن كار، دلسرد شده و كوشش جهت تحقّق آن را متوقف مي‏كند. كسي كه اراده قوي دارد، آنچه را كه با تأمل خواسته است، باكوشش و ثبات قدم به دست مي‏ آورد. شخص با اراده كسي است كه داراي هدفي معقول بوده و تا موقعي كه به آن نرسيده است، از تعقيب آن باز نمي‏ ايستد. مشكلات و موانع رواني يا مادي، به اراده و عزم او لطمه نمي‏ زند و از پيشرفتش جلوگيري نمي‏ كند. راهكارهاي زير براي تقويت اراده سفارش مي‏شود:
يك. تعيين هدف يا اهداف؛ ابتدا هدف و يا اهداف دقيق و مشخص خود را از زندگي يا كاري كه مي‏خواهد انجام دهد، براي خود ترسيم كنند. طبيعي است اين هدف، بايد شفاف، معقول، قابل دست يابي، بدون افراط و تفريط، مطابق توان و استعداد خود واقع بينانه باشد؛ نه آرماني و بلند پروازانه و خارج از توانايي ‏هاي وي! در غير اين صورت وقتي با مشكلات و سختي‏ هاي طاقت فرسا و خارج از توان خود، رو به رو شويد و با شكست‏ هاي احتمالي به هدف مورد نظر دست نيابيد؛ نااميد و دلسرد شده و از ادامه كار منصرف مي ‏گرديد. همچنين از انجام كارهاي ديگر منصرف شده و خود را ناتوان و بي ‏اراده مي‏ بينيد!!
دو. شناخت توانايي ‏ها و استعدادها؛ همه ما در وجود خود، از استعدادهايي برخورداريم؛ كافي است اين نيروها را بشناسيم و براي رسيدن به هدف، آنها را به كار گيريم.
سه. برنامه ‏ريزي؛ بايد براي تمام كارها و فعاليت ‏هاي شبانه روزي، برنامه‏ اي مدون و منظّم داشته باشيد. بدين منظور از جدولي استفاده كنيد كه در ستون افقي آن، ساعات شبانه روز و در ستون عمودي، ايام هفته را يادداشت و تمام كارهاي روزانه را در آن درج كنيد (از خواب و استراحت تا عبادت، ورزش، مطالعه و ...). هر فعاليتي را در زمان خاص خود در جدول بنويسيد و هيچ زماني را بدون كار خالي نگذاريد. هر روز صبح با نگاهي به آن برنامه، به اجراي دقيق آن بپردازيد و شب‏ها قبل از خواب، آن را محاسبه و ارزيابي كنيد. شايسته است همچون يك محاسبه ‏گر جدي و قاطع، فعاليت‏هاي روزانه و ميزان موفقيت خود در انجام دادن آنها بررسي كنيد. در صورت موفقيت، خود را تشويق و در صورت تخلّف و سهل ‏انگاري در اجرا، تنبيه كنيد.
چهار. تلقين؛ تلقين به خود در تقويت اراده، اثر قابل ملاحظه ‏اي دارد؛ بنابراين هر روز جملاتي را به خود تلقين كنيد؛ مانند: «من اراده لازم براي انجام كارهايم را دارم»، «هيچ چيز نمي ‏تواند اراده ام را متزلزل كند»، «آنچه را كه به نظرم انجام دادني است، انجام مي‏ دهم و هيچ قدرتي نمي ‏تواند مرا از آن باز دارد»، «اراده من هر روز محكم‏تر مي ‏شود»، «بر من لازم است كه موفق شوم؛ زيرا موفقيت از آن نيرومندان است» و ... .
پنج. تدريجي بودن تقويت اراده؛ براي به دست آوردن اراده‏اي قوي و محكم، توجه به تدريجي بودن آن و نياز به تمرين و ممارست، امري بايسته است. گمان نكنيد مي‏ توانيد به طور دفعي و بدون هيچ تلاشي، به آن دست يابيد. بنابراين به راه كارهاي عملي زير توجه كرده، به آنها پاي‏بند باشيد:

راه‏هاي تقويت اراده‏

1. تلقين به خود، همواره در كارهاي سخت و دشوار به خود تلقين كنيد و اين عبارات را بگوييد كه: «من به خوبي مي‏ توانم اين عمل را انجام دهم».
2. هر روز صبح حداقل بيست دقيقه، به طور مرتب و در ساعتي معين ورزش كنيد.
3. صبح‏گاهان، هر زمان كه بيدار شديد، بي ‏درنگ برخيزيد و از رختخواب بيرون رويد. حتي اگر خواب آلودگي مزاحمتان است، از اتاق بيرون رويد و قدري نرمش كنيد تا خواب آلودگي از بين برود.
4. در صورت امكان، چند دقيقه قبل از اذان صبح از خواب بيدار شده، نماز شب بخوانيد و اگر در آن وقت بيدار نشديد، قضاي آن را به جا آوريد.
5. مقيد باشيد هر روز تعداد آيات معيني از قرآن را تلاوت كنيد (حداقل 30 تا 50 آيه) و در صورت تمايل در هفته ‏هاي بعد، به ميزان آن بيفزاييد.
6. ترك گناه و مخالفت با هواهاي نفساني، نقش بسيار مؤثري در تقويت اراده و نهادينه كردن آن در درون انسان دارد.
7. هرگز در كارها، نااميد نشويد و با حالت تهاجمي، براي پي گيري و به انجام رساندن كارهاي ناقص و ناموفق، تلاش كنيد.
8. كارهايي را كه به عهده مي‏ گيريد، ناتمام رها نكنيد. آنها را به نحو احسن و تا رسيدن به نتيجه مطلوب ادامه دهيد.
9. از پراكنده كاري و آشفتگي در كارها - كه موجب به هم ريختگي انجام فكري مي‏شود - بپرهيزيد و به فعاليت‏هاي خود تمركز و انسجام ببخشيد.
10. همواره بر خداوند توكل كرده و در همه امور از او استمداد جوييد.

پرسش ها و پاسخ ها دفتر هفتم - محمدرضا احمدي - Ahmadi@porseman.org

پيامدهاي خودارضايي و راه‏هاي مبارزه با آن چيست؟نظر شما راجع به اين مقاله

 
  نظرات ساير كاربران

       با اراده ی فردا : با عرض سلام و خداقوت.واقعا عالی بود.ولی بیشتر از متن توجه شما به نظرات توجهمو جلب کرد!راستش من وقتی زندگیمو بررسی کردم دیدم هرچیزیو که شروع کردم به پایان نرسیده حتی اگر شده تا دم خط پایان برم رفتم اما تمومش نکردم.و فکر میکنم یکی از بزرگترین مشکلاتمه.که حتی باعث شده باوجود اینکه شاگرد خوبی بودم.۴سال پشت کنکور بمونم:ا(اما هرگز از پا نیفتادم.باوجود شکستای پی در پی هنوزم دنبال هدف خودم هستم و حاضر نیست هرچی جلوم قرار گرفت رو قبول کنم....ولی واقعا نیاز به رفع این مشکل دارم و سردرگم! امیدوارم همگی موفق و سربلند باشید..در پناه حق

       بی نام : ممنون بدنبود

       علی : دست شما درد نکنه عالی بود خیلی کمک کرد

       سعيد : عالي بود ممنون.

       بهنام : سلام بچه ها دست نوشته هاتون خیلی قشنگه سعی کنیم به حرف های خدمون عمل کنیم شخصی به سقراط حکیم گفت راز موفقیت چیست اون شخص رو به رود خانه برد و سرش را زیر اب نگه داشت و او بسیار برای رهای تلاش کرد بعد اون رو رها کرد به شخص گفت کافیست به اندازه ای که هوا رو میخواستی هدفت رو بخوای این رمز موفقیت تلاش تلاش و تلاش

       sarina : واقــــــــــــــــعا عالی بود... کمکم کرد متنت.مرسی.

       حسام : سلام دوستان من یه مدت پیش تصمیم گرفتم وضعیتمو نسبت به چیزی که هست تغییربدم وبه یک ارامش نسبی هم رسیدم واز مسئله خیلی هم راضی بودم وبااینکه خیلیم اراده داشتم یههویی همه چی خراب شد!
       پرسمان : یه تصمیم خوب و موفق به عوامل مختلفی بستگی دارد. لطفا مشکل یا مساله خود را به صورت مشخص در صفحه ویژه درج سوال سایت: http://www.porseman.org/q مطرح فرمایید.

       towheedinternational... : سلام و با عرض معذرت زمینه نوشته و حاشیه وبلاگ شما هردو همرنگ و خیلی خسته کننده است، حتی رنگی که انتخاب نموده اید شاد نیست! با تشکر
       پرسمان : ضمن تشکر از شما بابت بازدیدتان از این سایت و ابراز نظرتان، به خواست خدا در آینده نزدیک قالب و گرافیک سایت تغییراتی خواهد کرد. خوشحال می شویم از دیگر نظرات و پیشنهادهای سازنده تان هم از جهت محتوایی هم ظاهری، ما را بهره مند نمایید. موفق باشید.

       سجاد : خوبه ولی تکراری. یکم چیزایی جدیدتر که بار روانشناسی و علم هم تقویت شده باشه بذارید.

       Alioooooila1367... : سلام عالیییییییییی بود مخصوصا قسمت مذهبیش

       مهتاب : امیدوارم خدا به هممون کمک کنه دوستان من چند روز روزه گرفتن رو هم پیشنهد میکنم.

       ناشناس : از خدا میخوام که به هممون کمک کنه بتونیم ارادمون رو قوی کنیم

       سمیرا : سلام.کتاب قدرت انضباط شصی برایان تریسی رو حتماً بخونید.خیلی کمکتون میکنه.موفق باشید.

       افسانه : سلام.دوستایه خوبم باورداشته باشیداگه بخواییدمیتونیدبه نظرم باانگیذه دادن به افرادبی انگیزه انگیزه خودتون بالاببرید بایه تیردونشون میزنید هم خودتووهم کس دیگه رونجات میدی نترسیدقدماتونومحکم بردارید.من ازکنفرانس دادن ودرجمع حرف زدن تودانشگاه کم میاوردم اما با اینکه همه بدنم میلرزیدرفتم داوطلبانه سوال حل کردم داره کم کم درست میشه من میخوام استاد دانشگاه بشم خیلی بده استاد بلرزه به خودم گفتم الان لرزیدن جلوهم سطح هات بهتر ازلرزیدن جلوشاگرداته.دعاکنیدبه ارزوم برسم

       سولماز : من خیلی استعداد دارم ولی باید اراده ام رو قوی کنم تا بتونم خیلی از کارا رو انجام بدم برام دعا کنید اراده ام رو بتونم قوی کنم

       hani : من اصلا اراده ندارم استعداد خوبی دارم ولی وقتی یه کاریو شروع میکنم دو روز اول خیلی خوب پیش میره ولی بعد تموم....چکار کنم؟؟؟صد بار تصمیم میگیرم یه کاریو تا آخرش ادامه بدم ولی نیمه کاره میمونه.
       پرسمان : لطفا سوالتان را با توضیحات بیشتری از سن، جنسیت خود و دیگر توضیحات لازم در صفحه ویژه درج سوال سایت http://www.porseman.org/q/newq.aspx مطرح فرمایید تا پاسخ متناسب با وضعیت شما خدمتتان ارسال شود.

       Madis : بهترین زمان برای ترک بسیاری از عادات بد، ماه رمضانه

       jabarhanefi... : باتوکل به خداوداشتن روحیه شاد و ایمان به توانایی معقول انسان در هر مسیر موفق می شود . خواستن توانستن است واراده قوی از عقل سالم است .جبار حنیفی

       یه انسان : فقط توکل به خدا

       m.bash51... : سلام در احوال بزرگی چنینن امده است این حکیم برای کسب علم ومعرفت موفقیت خاصی نداشت ومدام خود خوری میکرد و بقول امروزیها داشت افسردگی میگرفت یک شب که در فکر فرو رفته بود سوسک یا حشره ای را دید که برای رسیدن به شعله نورانی چراغ از چه سرسختانه تلا میکند بالامی امد و می افتاد تا بلاخره بعد از سعها تلاش صبحگاهان خود را به به قسمت بالای جراغ رساند این شخص بخود امد و گفت ایا من از این سوسک کمترم و این شد جرقه ای که این شخص دانای سست اراده بعدها حکیم و عالمی شود و هرگاه از ایشان سوال میشد استاد شما که بود که به اینجا ترا رهنون کردمیگفت سوسک .

 نظر سنجي: عالي خوب متوسط  ضعيف  

     نظر متني:
    
نام/نشاني ايميل :
     متن :
              
                                                                         
               

     ارسال براي دوستان :
     نشاني ايميل:  
   
      

 مناسبت هاويژه


بازديدها

کاربران برخط:  433

صفحه اول:  0

مقالات:  0


انتشار اينترنتي مطالب يا چاپ در نشريات دانشجويي با ذکر منبع موجب امتنان است

نقل مطالب در ديگر نشريات با اطلاع ين مجموعه و ذکر منبع بلامانع است

بري چاپ در کتب، کسب اجازه کتبي الزامي است

اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها